II. Cephorus Septim

İmparatorluğun on altıncı imparatoru olan II. Cephorus, tahtı Elder Council oylarıyla kazanmıştır. İmparatorun yöneticilik hayatı iki önemli olaya şahit olmuştur.

Andorak Septim’in II. Cephorus’un hükümranlığına isyanı önemli bir olaydır. Tahta kendisinin geçmesi gerektiğini savunan Andorak kendisini destekleyen imparatorluk askerleri ile sürekli Cephorus’u destekleyen birliklere saldırılarda bulunmuştur. Bu dönemde imparatorluk daha çok kendi iç meseleleriyle uğraşmak zorunda kalmıştır. Sonunda Cephorus, High Rock’ın Shornhelm şehrinin valiliğinin Andorak’a ait olduğunu kabul etmiş olayda burada çözülmüştür.

Bir diğer kayda değer önemli olay ise Camoran Usurper adındaki karabüyücünün bir daedric ve undead ordusu toplayıp imparatorluğa saldırmasıdır. Topladığı bu devasa orduyla Valenwood’dan başlarayarak Tamriel’i yer yer işgal etme girişiminde bulunmuştur. Camoran’ın ordusu yenilmez görülen imparatorluk güçlerini darma duman etmişti. Hammerfell’de barış görüşmesi için ayarlamalar yapılmıştır. İmparatorluk adına buraya giden askerler ise Camoran tarafından kısmen öldürülmüş, gerisi de yaratığa çevrilmiştir. Sonrasında Camoran, Dwynnen şehrini hayalet, zombi ve vampirlerden oluşan ordusuyla işgal etmiştir. Bunca gücüne, azametli ordusuna rağmen Camoran yenilecek gibiydi. Iliac Bay’deki donanma kuvvetleriyle çarpıştığı sırada kesin mağlubiyet almıştır. Bunda en önemli etkenin hava koşulları, kimi rahiplere göreyse ilahi güçlerin (bir ihtimal Aedra yardımı olabilir) İmparatorluğun zaferi elde etmesinde etkin olduğu söylenir.

 

Yerine Geldiği Yerine Gelen
IV. Uriel Septim V. Uriel Septim