Cyrodiil’in Sosyal Tarihi

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar: Morrowind, Oblivion, Skyrim, ESO
Çevirmen: Mehmet Kardaş
Orijinal İsim: Frontier, Conquest

Tarihçiler genelde Tamriel’deki insan yerleşim bölgelerinin oluşumunu, Skyrimli Nordların askeri genişleme politikasının bir sonucu olarak görürler. Aslında, o zamanın insan yerleşimcileri Tamriel’in her köşesini Skyrim kurulmadan çok zaman önce zaten ellerinde bulunduruyorlardı. Bu, ilk Cyrodiillileri, Breton’ların atalarını, Hammerfell yerlilerini ve belki de şimdi ortadan kaybolmuş Morrowind’in insan sakinlerini, diğer bir deyişle “Nedic topluluklar”ı kapsar. Bunun yanında, Nordlar da aslında bu Nedic topluluklardan biri olmalarına rağmen, Tamriel’in asıl sahipleri Elflerle barışçıl bir uyum sağlayamayan tek gruptur.

Şurası kesindir ki, Ysgramor Tamriel’deki ilk insan yerleşimci değildi. Aslında, Geri Dönüş Şarkısında da geçtiği gibi, “Atmora’daki iç savaştan kaçış” sırasında Ysgramor da kendinden öncekiler gibi Atmora’dan göç etmişti; zaten Tamriel, Ysgramor’un gelişinden yüzyıllar öncede Atmora için bir “güvenlik tamponu” rolü üstleniyordu. Ancak huzursuzlar, ayrılıkçılar, isyancılar, yurtsuz genç oğullar, hepsi Atmora’dan Tamriel’e, yani “Yeni Dünya”ya geçişi daha da zorlaştırıyordu. Yeni arkeolojik bulgular gösteriyor ki, en erken insan yerleşkeleri ME 800-1000’da Hammerfell, High Rock ve Cyrodiil’de, yani Harald’dan sonraki on iki Nord kralının gerçek tarihi figürler olduklarını kabul etsek bile Ysgramor’un gelişinden yüzyıllar öncesine denk gelen bir zamandadır.

Nedic toplulukları Elf topraklarında azınlık durumundaydılar, bu yüzden Kadim Irk ile barış içinde yaşamaktan başka şansları yoktu. High Rock’da, Hammerfell’de, Cyrodiil’de ve hatta büyük ihtimalle Morrowind’de de, Nedic toplulukları aynı bu şekilde davrandılar ve böylece Merethic çağın son yüzyıllarında iyice gelişip yayılma imkanı buldular. Fakat Geri Dönüş Sarkışında da belirtildiği gibi bu uyum sadece Skyrim’de bozulmuştu. Belki de, Atmora’dan gelebilecek takviye kuvvetlere yakın oldukları için, ilk Nordlar Skyrim Elfleri’nin egemenliğini kabul etmek istemediler. Tarihteki ilk Nord hükümdarı Kral Harald’a (1.Çağ 113-221) ait eski Nord günlüklerindeki bilgilere göre, Skyrim’in merkezi bir imparatorluğa dönüşerek güçlenmesini takiben “Atmoralı paralı askerleri kendi anavatanlarına geri dönmüşlerdi”. Durum ne olursa olsun, Skyrim’de hedef belirlenmişti — genişleme sınır topraklarının askeri güç kullanılarak ele geçirilmesiyle devam edecek ve İnsanlar ile Elfler arasındaki topraklar birbirinden nispeten ayrı olacaktı.

Ancak bu “çatışma bölgesi”nin ötesinde, diğer Nedic topluluklar Elf komşuları ile daha da yakın ilişkiler kurmaya başlamışlardı. İlk İmparatorluğun Nord orduları High Rock ve Cyrodiil’e girdiğinde, Bretonları ve diğer öncü Cyrodiillileri Elflerle beraber yaşar halde buldu. Öyle ki, Bretonlar ve Elfler zaten belirli bir derece birbirleriyle kaynaştıkları için, Nordlar iki ırkı birbirinden ayırmakta zorlandı. Ancak sonuç olarak, Nedic toplulukları ve Elfler arasındaki güç dengeleri bozulmuştu. Nordların High Rock ve Cyrodiil’de genişlemeleri nispeten kısa olmasına rağmen (iki yüz yıldan az), sonuç gayet ikna ediciydi; o zamandan sonra, bu bölgelerdeki güç dengeleri Elflerden İnsanlara doğru kaydı.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: