Hist

Son Güncelleme: , Sarhi

Hist, Argonia Ağaçlarının daha yaygın kullanılan isimleridir. Memleketleri Black Marsh’dır.

Hist Ağacı
Hist Ağacı

Biyoloji

Histler düşüncelerini paylaşırlar ya da kovan aklı yeteneğine sahiplerdir. Bazı ağaçlar bu zihin paylaşımını kullanmazlar ve bu ağaçlar zihinsel güçle köklerden ayrılıp öldürülür. Bu olay en son Lilmoth’da gerçekleşmiştir. Hist özleri Argonian olmayan türler tarafından kullanılırsa halüsüojenik negatif etkiler bulundurur. Bu negatif etkiler sivilleri düşman olarak algılamaya ve onlara muhalif olmaya yol açar. Sadece Argonianlar bütün ve orijinal etkiyi negatif reaksiyon olmadan hissedebilir.
Görünüşe göre Hist özlerini içenler ile telepatik bağ kurup onlarla konuşabilecek yeteneğe sahiptir. Argonianlar ile bağları çok kuvvetlidir. Ehlnofey’ler ile Tamriel’in ilk canlıları arasındadırlar.

Tarih

Histler Nirn’ün yaratılışından bu yana vardır. Elflerden yada insanlardan daha eski canlılardır, buda demek oluyor ki Nirn’de bulunan en eski şeylerdir yada en eski şeylerden biridirler.
Nirn’de ki ilk nüfus oluşumlarıdır, Argonian ırkını onların yarattığına inanılır.
Üçüncü Çağın sonlarına doğru Cyrodill’ de Blackwood Company olarak bilinen bir grup kiralık asker hist özü kullanarak kendilerine savaşta kana susamışlık ve güç sağlamıştır. Bu onların halisünasyon görmelerine sebep olmuş, Hero of Kvatch (TES IV:Oblivion’ daki ana karakter)‘ı ağacı yok etmeye zorlamışlardır.
İnanışa göre Histler Oblivion Krizinin olacağını önceden fark etmiş ve bütün ağaçlar Black Marsh’a geri çağrılmıştır. Ayrıca Black Marsh’ın savunmasını koordine edip Mehrunes Dagon’ın ordularını bozguna uğratmışlardır. Görünüşe göre “İmparatorluğu denize doğru sürmüş ve Morrowind’de bulunan antik düşmanlarını yakıp yıkmışlardır.”

İnanç

Histler Sithis’e büyük saygı duyar çünkü onu herşeyin yaratıcısı olarak kabul ederler.

Black Marsh Argonianlar’ı bu nadide, zeki ve ulu ağaca kendilerinin rehberleri ve ruhlarının yaradanları olarak taparlar. Argonianlar’ın bu ağaçlara tapmaları hakkında fazla bilgi yoktur. Ancak tapınma olayları Argonian dininin ve kültürünün çekirdeğini oluşturduğu kabul edilir. Yumurtalarından yeni çıkmış ve bebek Argonianlar hist özü içerler.
Efsaneye göre yumurtadan yeni çıkmış bir Argonian  ruhunu hist ağacının özünü içtiğinde ona ruhunu verir ve Argonian öldüğünde onun ruhu Hist ağacına tekrar geri gelir. Burada başka bir Argonian yavrusu Hist ağacının özünü içene kadar saklanır. Bu olay reankarnasyon yaratır.

Argonia’nın içine yapılan kayda değer bir keşif yoktur, Modern Argonian’lar bu gizemli ağaçlar hakkında suskundurlar.

 

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: