Hermaeus Mora

Son Güncelleme: , mertusta

Hermaeus Mora
Hermaeus Mora

Hermaeus Mora (Daedrik olarak ) ayrıca Hoermius, Hormaius ya da Herma Mora olarak da bilinir. Bilginin ve Hafızanın Daedrik Prensi’dir. Çoğu Daedric Prensin aksine saf kötü veya iyi olarak tasvir edilmez. Fakat, yararlı ve aynı zamanda şeytani ilimlerinde koruyucusu olarak görülür.

Ayrıca Bilgi Şeytanı olarak da bilinen Herma Mora, kardeşi Mephala’nın Morag Tong tarikatı ile belli belirsiz kişiler tarafından bağdaştırıldığı da olmuştur. Genellikle ölümlülere karanlık bir hiçlik biçiminde veya acayip dokunaçları olan şekilsiz bir varlık şeklinde gözükür.

Oblivion’ın Kapıları kitabında geçen bilgiler ışığında Hermaeus Mora, Yasaklı Bilgilerin hepsinin korunduğu, Oblivion alemindeki Apocrypha diyarının sahibidir. Apocrypha sonsuz bir kütüphane gibidir. İçinde bulunan tüm kitaplar kara kaplı ve başlıksızdır. Başı boş hayaletler kimi zaman sonsuz kitaplar denizinde gezen araştırmacılara fısıldarlar.

Oblivion’daki Diyarı

Apocrypha diyarı The Elder Scrolls V: Dragonborn genişleme paketinde görülebilir.
Okuyucusuna özel yetenekler veren ‘5 Kara Kitap vasıtasıyla diyara giriş yapılabilir.
Diyardaki çoğu mekan ‘Seeker’lar’ tarafından korunur. Bazı yerlerde Lurker’lara rastlamakta mümkündür Lakin Seeker’ların aksine Lurker’lar Apocrypha diyarının dışında da görülebilmektedir.

Diyar tamamiyle sisli ve puslu Koyu Yeşil atmosferi ve içinden dokunaçlar çıkan asit denizleri ile kaplıdır. Diyarda şuana kadar bilinen bilgiler ışığındaki sakinleri çeşitli hayaletler, Seeker’lar, Lurker’lar, Miraak ve onun köleleştirdiği Ejderhalar olarak bilinir.

Daedrik Eserleri

Oghma Infinium

Aru-El (Akatosh’un Elfler tarafından bilinen ismi)’in kâtibi Xarses tarafından yazılmıştır. İçindeki kadim bilgi yalnızca Hermaeus Mora tarafından başkalarına verilebilmiştir. Daha önceden Mehrunes Dagon’da olan Eser ‘’Mysterium Xarxes’’ yazıtlarının yazımındada kullanılmıştır. Okuyucusuna gittiği yolda 5 seviye atlatır.

Kara Kitaplar

Kara Kitaplar, Hermaeus Mora’nın Yasaklı Kadim bilgilerini içeren kitaplarıdır. Oghma Infinium ile beraber bu kitaplar normal kitapların aksine okuyucusunu Apokrif Diyarına gönderir. Apokrif diyarında okundukları taktirde ise tekrar Solstheim’e gönderir. Çünkü Kara Kitaplar yalnızca Solstheim’de okunabilir. Kitaplar içerdiği Yasaklı Kadim Bilgiler ışığında okuyucusuna bazı yetenekler ve güçler bahşeder.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: