Hacının Yolu

Orjinal ismi: The Pilgrim’s Path

Çeviren: Malkoçoğlu

 

Hacı Yedi Lütuf topraklarının her birini ziyaret etmeli. Hacı her bölgede üç taraflı taş triolitin önünde durmalı ve yazıyı okumalıdır. Hacıları görevlerini kolaylaştırmak için, Üçerkiller, bu tür mabetleri hacıları için talimat ve tavsiyelerle birlikte hazırladı. Her mabedin kutsaması en az yarın gün sürüyor.

Kummu’nun Sahası: Tevazu Mabedi

Burada Lord Vivec, guarı ölmüş olan fakir bir çiftçiyle tanıştı. Çiftçi, guar olmadan gübre toplayamadı ve ailesini veya köyünün geçimini sağlayamadı. Böylece Lord Vivec, güzel kıyafetlerini çıkardı ve hasat yapılana kadar tıpkı bir yük hayvanı gibi tarlalara girdi. Kummu’nun sahasında, Lord Vivec’in o gün gösterdiği tevazuluğu için dua etmeye gidiyoruz.

Kummu’nun sahası, Pelagiad’a doğru giderken Amaya gölünün kuzey kıyısında, Suran’ın batısındadır. Mabet iki kayanın arasındadır ve yol boyunca doğuya doğru giderken kolayca fark edilebilir. Alof’un çiftliğinin yakınında, Amaya gölünün kuzey kıyısında küçük bir iskele vardır. Burası Alof’un nazik Tapınak görevlerinin kullanmasına izin verdiği tek limandır. Vivec’in tevazuluğunu temsil etmek için mabede bir parça gübre bırakmak adettendir.

Ayı Durdurmak için: Cüretlik Mabedi

Sheogorath Üçerkiller’e kafa tuttuğunda, Baar Dau Ayını Obliviondaki yolunu terk etmesi için kandırdı. Çılgın Yıldız, Aya, Sheogorath’ın göklerin alayında inşa edildiği iddia edilen Vivec’in yeni şehrine kendine savurası için ilham verdi. Vivec, Sheogorath’ın planını öğrendiğinde, gökyüzünde düzenbaz ayı tek bir hareket ve zarafeti ile dondurdu. Vivec’in cesareti ve cesurluğuyla boğulmuş olan Ay Baar Dau, Üçerkillerin ve tüm eserlerinin ebedi hizmetine yemin etti. Böylece Ay şimdi Sarayın üzerinde durmakta ve Tapınak Ordinatörleri için kale olarak hizmet vermektedir.

Cüret Tapınağı, Vivec Şehrinde, Tapınak bölgesinde, Ulu Tapınağın batı duvarı boyunca, Büyük Vvardenfell Tapınağı’nda bulunur. Tapınağa hitap ettiğinizde, bir Yükselen Güç İksirini sunmak adettendir.

Saray: Cömertlik Mabedi

Lord Nerevar ve Üçerkiller, Dagoth Ur’a karşı zafer kazandıktan uzun süre sonra, halk bu savaşın kahramanlarına bir anıt inşa etmek istedi. Vivec onlara teşekkür etti, ancak bu görkemi sadece şanlı kahramanlar için değil, savaşta acu çeken ve ölen büyük ve küçük tüm insanlara da bir anıt adamanın daha iyi olacağını söyledi. Burada, iyi şansımız sayesinde veya daha az şanslı olanlar için bir şeyler sunmak gelenek haline geldi.

Cömertlik Mabedi, Vivec Şehrinin en güneyinde Vivec Sarayı’nın en üst basamaklarındadır. Şanslı olanlar için alışılmış bağış 100 altındır.

Bulmaca Kanalı: Nezaket Mabedi

Mehrunes Dagon ile yaptığı savaşta Vivec, silahsız bir düşmanla savaşarak onursuzluk yapmak yerine kendi Gümüş Uzun Kılıcını Daedra Lorduna verdi. Bu, Mehrunes Dagon’un Daedrik Uşaklarının en şerefli ve onurlusu olan Dremora’yı etkiledi. Şimdi Üçerkiller’in takipçileriyle bir saygı ve nezaket bağını paylaşıyorlar, ancak unutmamamalıyız ki onlar bizim düşmanımız.

Nezaket Mabedi, Vivec Şehrinde Lord Vivec’in sarayının altında bir labirent olan Bulmaca Kanalı’nın kalbinde bulunur. Bulmaca Kanalı’nda yapılan yolculuk kafa karıştırıcı olabilir ve ortak hacıların kaybolmaları durumunda ALMSIVI Aracılığının bir parçasını taşımaları önerilmektedir. Dremora Krazzt Bulmaca Kanalı’nın merkezinde bulunur ve nezaket ile konuşulduktan sonra düz bir Gümüş Uzun Kılıcını kabul edecektir. Krazzt kılıcı kabul ettikten sonra, triolit üzerindeki yazıyı okumalısınız.

Vivec’in Maskesi: Adalet Mabedi

Sunağın yakınında Vivec’in Kül maskesi vardır. Dagoth Ur’un ilk önce Kızıl Dağ’a girip uyandırdığı Ateş günlerinde, Vivec, kül ve kavruktan kaçan mültecileri buraya yönlendirdi. Yorgun bir süre burada dinlendi. Vivec uyandığında kendini ve tüm takipçilerini gri kül döküntüleriyle kaplandığını gördü. Uyuyan bir heykel gibi donmuş, kendini özgür bırakamayan, insanlarına yardım edemeyen Vivec, umutsuzlukla doluydu. Vivec’in gözyaşları onun kül dökümünü zayıflattı. Külü ezilmiş takipçilerinden yırttı, canlarına ciğerlerie üfledi ve onların kavruğunu iyileştirdi. Vivec’in bu kahramanlığı – şefkatli kalbi başarısız olabileceği zaman güç sağlar.

Adalet Mabedi, Ald’ruhn kasabasının kuzeybatı yolundan, Gnisis kasabasındaki Gnisis Tapınağında korunuyor. Tapınağa hitap ettiğinizde, adalete saygınızın bir göstergesi olarak bir Normal Hastalık Çare iksiri bırakmak adettendir. Uygun iksirler Tapınaktan satın alınabilir. Ev yapımı iksir kabul edilemez.

Koal Mağarası: Cesaretlik Mabedi

Vivec, Koal Mağarası içinde, Dregh’un babası Ruddy Man ile bir savaşa girmişti. Ruddy Man’i mağlup ettiğinde, Vivec, Ruddy Man ve çocuklarının Dunmer için zırh olarak hizmet etmeleri için zorlu görevlerinden vazgeçmeleri şartıyla hayatlarını bağışladı.

Cesaretlik Mabedi, antik kale Berandas’ın batısındaki ve Gnisis’in güneyinde, deniz kıyısındaki bir mağara olan Koal Mağarası’nın içindedir. Mağara ağzı güneye, denize bakmaktadır ve büyük taş bir kemerle işaretlenmiştir. Bölge vahşidir ve mağara ağzını bulmak zor olabilir. Mağaranın içindeki Dreugh korkunç düşmanlardır; sadece deneyimli ve yetenekli maceracılar, mağaradaki Dreugh ile savaşı yeniden canlandırmaya çalışmalıdır. Dreugh Balmumu Gnisis’deki Tapınaktan satın alınabilir. Tapınağa hitap ettiğinizde, Vivec’in Ruddy Man’e karşı kazandığı muzaffer mücadelenin bir işareti olarak bir miktar balmumu bırakmak adettendir.

Ruhduvarı: Gurur Mabedi

Ruhduvarı, ALMSIVI’nın yılmaz iradesinin ve gücünün kalıcı bir simgesi ve düşmanlarının üstesinden gelen Dunmer gururuna adanmış bir anıttır.

Gurur Mabedi, Ruhgeçidi’nin hemen kuzeyindeki Ruhduvarı içinde bulunur. Ruhgeçidine giden en güvenli rota Kızıl Dağın tepesinden Balmora’nın hemen sonuna kadar uzanan volkanik bir vadi olan Foyada Mamaea’dir. Eski bir Dwemer köprüsüyle Moonmoth Kalesi yakınlarındaki foyadaya geçilebilir. Bir hacı Foyada Mamaea’yı Ruhgeçidine kadar izleyebilir. Ruhduvarı içindeki herhangi bir yolculuk tehlikeli ancak en ürkek hacı bile, Ruhgeçidinden uzak durmadığı ve Dagoth Ur’un yardakçılarının bölgesinden kaçındığı sürece güvende kalabilir. Mabede hitap ederken, Üçerkiller’in hizmetine bağlı olan atalarımızın anısına bir Ruh Taşı bırakmak adettendir.