Kırsakallar

Greybeards
Greybeards

Kırsakallar Skyrim‘deki Arzın Soluğu‘nun üzerinde kurulmuş olan Ulu Hrothgar‘da sükut içinde yaşarlar. Thu’um’un üstadlarıdır. Yaşlı gözükmelerinin sebebi ses üzerine çalışmaları ve meditasyon yapmalarıdır. Örgüt Birinci Çağın beşinci yüzyılında Jurgen Yelçağıran tarafından kurulmuştur. Jurgen meditasyonu sonrasında kendi kurduğu felsefesinin adını Seda Sanatı olarak açıklamıştır ve o günden bu yana Kırsakallar üyeleri sürekli meditasyon yaparak thu’um gücü üzerinde çalışır. Üyeler gücü kavradıktan sonra konuşmama orucu tutarlar ve asla konuşmazlar. Çünkü sesleri çok güçlüdür ve çevreye zarar verebilmektedir. Çok nadir, ciddi durumlarda konuşurlar ki bunlardan biri de Tiber Septim‘e thu’um gücünü öğretmeleri örnek verilebilir. Son Ejderdoğan geldiğinde tekrar bir istisna yaparak konuşmuşlar ve ona thu’um gücünün inceliklerini öğretmişlerdir.

Kırsakallar bu gücü herkese öğretmez. Öğretmeye çalışsa bile herkes öğrenemez çünkü büyük bir yetenek isteyen iştir. Örnek olarak Ulfric Fırtınapelerin ve Balgruuf eğitim almış fakat başarısız olup Ulu Hrothgar’dan ayrılmıştır. Daha sonrasında Ulfric kendi çabalarıyla gücünü geliştirmiş ve Skyrim Kralı Torygg‘i öldürmüştür.

Örgütün üye sayısı azdır fakat az olmalarına rağmen Skyrim’in siyasi yapısında önemli yerleri vardır, Skyrim konseyine tavsiye verebilir. Kuzeyliler tarafından kutsal kabul edilirler hatta Thalmor bile onlara saygılıdır. Ne de olsa Kuzeylilerin yurdu Skyrim’i işgal eden Thalmor Kuzeylilerin çok değer verdiği bir örgüte yan çizmekten korkar. Bir diğer ihtimal de Kırsakallar’ın çok büyük bir güce sahip olmasıdır…

Kutsal ses çok az kullanılır, Tiber Septim’in kullanmasının üzerinden yaklaşık altı yüzyıl geçtikten sonra Akçay şehrini tehdit eden ejderhaya karşı Ejderdoğan bu gücü kullanmıştır. Tıpkı Tiber Septim’e yaptıkları gibi Kırsakallar Ejderdoğan’ı Ulu Hrothgar’a çağırdı ve onu bu gücü daha etkili kullanması için eğitti. Büyük ejderha Alduin‘i yenmesi için ona yardım ettiler.