Gözyaşı Gecesi

Gözyaşı Gecesi (Night of Tears) denen olay, Elflerin bir gece Saarthal şehrindeki halkı katledip,şehri yakması olayıdır. Saarthal şehri,Skyrim‘in ilk insanları Kuzeyliler tarafından inşa edilmiş ve onların devletinin başkentliğini yapmıştır. Ysgramor ve oğulları, Yngol ve Ylgar,hayatta kalmayı başararak Atmora’ya geri dönmüştür. Ysgramor 500 savaşçıyla geri dönmüş ve Ysgramor‘un birlikleri, Elfleri Skyrim ve Solstheim‘den sürmüştür. Bu savaşçılar,Yoldaşların temelini kurmuşlardır.

Saarthal
Saarthal

Gözyaşı Gecesi  tarih öncesinde yaşandığı için,olayın sebebi net olarak bilinmiyor. Fakat Saarthal şehrinin derinliklerinde bir şeyin keşfedildiği ve bunun Elflerin Kuzeylileri katledip, şehri yok etmesini sağlayan gizemli bir güç olduğu söylenir.
Her ne kadar olayın sebebini net olarak bilmek mümkün olmasa da, Kışhisar Koleji‘nin Saarthal’ın kalıntılarında yaptığı araştırmalarda güçlü bir eser olan Magnus‘un Gözü bulunmuştur. Bu keşif iddiaları desteklemektedir.
Bir diğer teori ise İmperyal bilginleri tarafından ortaya atılmıştır. Buna göre Elfler, insanların kültürü altında asimile olmaktan korktular ve etkileşimden kaçınmak için Kuzeylileri yok etmeye teşebbüs ettikleri yönündedir.