Gölgeyle Gizlenmek

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar: Oblivion
Çevirmen: Uğur Ergün
Orijinal İsim: Hiding With the Shadow

Kendine güvenir olmak için hırsızlık kadar çok pratik gerektiren az meslek vardır. Bir hırsız, doğası gereği kimseyle bağdaşmaz. Kimseye güvenmez ve pek az insan tarafından güvenilir. Bir ustaya gidip de çırak olamaz. Zanaatini kullanmasını destekleyip, ona sahip çıkan bir loncası yoktur. Suçlarını gecenin karanlığında, yalnız işler. Yetkililerce yakalanmamak için gündüzleri de saklanmalıdır.

Nocturnal, hırsızların inandığı bilinen tek ilahtır. Tam olarak bir tanrıça olmasa da, bu Daedric Lord güçlü bir şahsiyettir. O, sırlara ve gizliliğe hükmeden Gölgelerin Sahibesi’dir. Ve O, inanan aramaz ve kendisine inananları ister istemez kutsamaz. Unutulmuş bir ibadet yerinin varlığından söz edilse de, Cyrodiil’de bilinen bir tapınağı yoktur. Başka bir deyişle Nocturnal, hırsızın suça yatkın aklına mükemmel bir şekilde uyuyor.

Genel olarak, hırsızlar tanrıya inanmayan bir çoğunluktur. Onlar sadece kendi yetenek ve ustalıklarına inanırlar. Ancak, yaratılıştan beri, tanrıların etkisinden ve Daedric efendilerin yok sayılamaz olduğundan ötürü, Nocturnal ile hırsızların tutuk bir ilişkisi vardır. Bazı hırsızlar gerçekten tapınsa da, çoğu saygılarını sunmayı ve sadakat göstermeden yüceltmeyi seçmiştir.

Bu suçlular, Gölgelerin Sahibesi’ni gücendirmenin, kendileri için iyi sonuçlar getirmeyeceğini bilirler. Ancak, gerçek tapınma ve sadakat yemininin bilinen bir yararı yoktur. Hırsızlar arasındaki klasik kutsama “Gölge seni saklasın” dır. Bu Nocturnal’a çarpık bir inanıştır. Ancak zaten fiziki olarak gölgelerin hırsızları saklaması dini bir referans olmadan da açıklanabilir.

Hırsızlar siyah ve karanlık kıyafet giymeye eğilimlidirler. Bu kıyafetler suç işlemek için yararlıyken, gündüz vakti gerekli değildir. Yine de çoğu hırsız Nocturnal’a taptığının sessiz bir ifadesi olarak bu gölgeli kıyafetleri giymektedir.

Hırsızların belirsiz kültürü ile Nocturnal arasındaki en saşırtıcı bağ, Gray Fox’un hikayesidir. Efsanevi hırsızlar kralı. Efsaneler, Gray Fox’un, Nocturnal’ın pelerin başlığını çaldığını söyler. Bu hikaye açıkça, kendi öz değerlerini arttırmak için yüz yıllar önce uydurulmuştur. Ancak bu, Daedric Lord ile İmparatorluk’un suçlularının arasındaki devam eden bağın göstergesidir.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: