Gilverdale

Gil-Var-Delle olarak da anılan Bosmer yerleşkesi Gilverdale, Elf Çağı’nın sonlarına doğru Kral Eplear tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Valenwood (Vadiorman)’daki en büyük ikinci meşe ağacına kurulmuştur.

Gilverdale
Gilverdale

Birinci Çağ

1. Çağ 2714’te İkinci İmparatorluk tarafından ele geçirilmiştir. Ve bu dönemdeki Thras Vebası’ndan da etkilenmiştir. Bundan bir kaç yüz yıl sonra şehirde çok ilginç bir olay yaşanmıştır. Birinci Çağ 2920 senesinde köy Molag Bal tarafından yerle bir edilmiştir. Çoğu alime göre buna sebep olan kişi de Senchal’ın deli kralı Dro’Zel’dir. Kralın kendi sarayında hüzünlü bir parça çalan Gilverdaleli ozana sinirlenmiş ve köyünün Molag Bal tarafından yerle bir edilmesini dilemiştir. Dileği gerçeklemiş ve Molag Bal bizzat köyü imha etmiştir.

Bu olay başka önemli bir olaylar silsilesine zemin hazırlamıştır. Molag Bal’ın fani dünyasına girişiyle yaşayan tanrılardan ve Tribunal olan Almalexia, rüyasında eğer Sotha Sil Morrowind’e geri dönmezse, İmparatorlukla olan savaşı kaybedeceklerini görmüştür. Bunu Sotha’ya bildirmek için Artaeum’a gitmiştir. Yol üzerinde imha edilen Gilverdale köyüne de uğramıştır. Olanları Sotha Sil’e açıkladıktan sonra Sotha Sil geri dönmeye karar verir. Fakat öncesinde Daedrik Prenslerle bir anlaşma yapmak için Oblivion’a gider. Prenslerden 8 tanesini ikna etmeyi başarır. Anlaşmaya göre Prensler, cadı ve büyücüler hariç diğer canlıların isteklerini yerine getirmeyecek ve fani dünyasına girmeyecektir. Ardından Sotha Sil, Morrowind’e döner fakat geç kalmıştır. Morrowind orduları İmparatorluğun lejyonlarına mağlup olmuştur ve istila başlamak üzeredir. Lakin Morag Tong örgütünün o dönemki İmparatorluğu yöneten Reman Hanedanı’na suikast düzenleyip tüm fertlerini öldürmesiyle İmparatorluk geri çekilir ve yıkılır. Morag Tong’a emir verenin Tribunal olduğundan şüphelenilmektedir. Örgüt bu katliamı öyle bir şov haline getirir ki, öldürülen imparatorun kanıyla saray duvarına “Morag Tong” yazarlar.

İkinci Çağ

2. Çağ 578 senesinde ise Molag Bal’ın Tamriel’ı Nirn’e çekme girişimi olan Düzlem Kayması sırasında Solucan Tarikatı Gilverdale köyünü istila eder. Buradan tüm Vadiorman’ı istila etme planları yapmaktadırlar. Almalexia’nin bölgeye gönderdiği Baş Ordinator’un yardımıyla tarikat defedilir.