Gerçek Nerevar

Orjinal ismi: The Real Nerevar

Çeviren: Gürol Karataş

 

Bir Telvanni hizmetkârının gayrı resmi Nerevar tarihi

[Bu Telvanni hizmetkârının gayrı resmi Nerevar tarihinde hiçbir kaynak belirtilmemiş.]

Dunmerler Veloth’u takip ederek Morrowind’e geldiklerinde pekçok savaş halindeki boydan oluşmaları ile birlikte ortada ne bir kanun nede bir lider vardı. Bir Dunmer diktatörü, Nerevar, tüm Dunmerleri yönetme hırsına sahipdi.

O zamanlar Dwemer Hanesi çok iyi tılsımcı idi, bu sebeble Nerevar gizlice bir Dwemer demircisine gitti ve kendisine yardımcı olacak tılsımlı bir yüzük istedi. Yüzük, takan kişiye muazzam ikna yetenekleri bahşediyordu; Güvenlik amacıyla Nerevar dışında takan kişiyi anında öldürecek şekilde tılsımlandı. Yüzüğe Ay-ve-Yıldız adı koyuldu ve Nerevar’ın çeşitli klanları birleştirerek İlk Konseyi oluşturmasına yardımcı oldu. Ancak daha sonra dini tartışmalar, Dwemer Hanesi ve Dagoth Hanesi bir taraf diğer Haneler bir taraf olmak üzere Konseyi ikiye böldü. Dwemer ile Dagoth, Ork ve Nord klanlarını müttefik olarak davet ettiler ve onlar Kuzeybatı Morrowind’i tutuyorlarken Nerevar diğer haneleri ve göçebe boyları toplayarak Dwemer-Dagoth-Batılı güçlerini karşılamak üzere ilerledi.

Ordular Kızıl Dağda bir Dwemer kalesinde karşı karşıya geldi. Dwemerler büyük katliamlar ve korkunç büyüler kullanılarak mahvedildiler böylece Dwemer Hanesi, Dagoth Hanesi ve müttefikleri bütünüyle imha edildi. Nerevar savaşta öldürüldü ve yüzüğü kayboldu ama Nerevar’ın birliği Morrowind’in siyasi yönetim kurulu Büyük Konseyde varlığını sürdürdü.