Frandar Hunding

 

Frandar do Hunding Hel Ansei No Shira, ya da genel olarak hitap edilen kısa ismiyle Frandar Hunding 1. Çağ 720’de Yokuda’da doğmuştur. Frandar onun gerçek ismidir, Hunding doğduğu yerin adı, No Shira soylu doğan kişilere denir ve Hel Ansei de onun kılıç üstatlığını simgeleyen bir lakabdır, üyesi olduğu Kılıç Şakıyanlar örgütünün efsanevi liderleri Ansei diye hitap edilir. Oğlu Divad ile ikisi Yokudalı en ünlü Kılıç Şakıyanlar örgütünün üyeleridir.

Frandar Hunding 14 yaşındayken babası ölür, onun kılıca olan sevgisini artık dört kardeşi ve annesi destekleyecektir. Kılıç ustası olarak şanı git gide artan Frandar ile mücadele etmek isteyenlerin sayısı da artmaktadır. Otuzuncu yaş gününde 90’dan fazla düelloda savaşmış ve kazanmıştır. Bu noktada kendisinin yenilemez olduğuna inanmış ve zirvede bırakmaya karar vermiştir. Hattu adındaki bir dağın mağarasında inzivaya çekilmiş ve kendi felsefesi olan Kılıcın İnceliklerini oluştururken keşiş hayatı yaşamaya başlamıştır. Bu çalışmalar sonrasında “Book of Circles” haline gelmiştir. Toplumdan ayrı yaşadığı bu dönemde yani 760 yılında tek oğlu olan Divad dünyaya gelmiştir. Çocuğun annesinin ismi tarih arşivlerinde kayıtlı değildir.

1. Çağ 780 senesinde huzur içindeki yaşamı bir grup savaşçı (buna oğlu da dahildir) tarafından bozulmuştur. Bu kişiler İmparator Hira’ya karşı savaşta Frandar Hunding’in liderlik etmesini istemektedir. Hunding “Çekiç ve Örs” adı verdiği bir strateji geliştirmiştir ve bu sayede imparatora karşı Hattu Dağının eteklerinde zafer kazanmıştır. Savaştan sonra Frandar Hunding ve hayatta kalan Kılıç Şakıyanlar savaşçıları bölgede verdikleri bu mücadele yüzünden artık hoş karşılanmadıklarını anlamış ve Arch limanından yelken açarak Balyozyurt topraklarına göç etmişlerdir. Yapılan bu savaş Yokuda’nın yok olmasına zemin hazırlamıştır. Savaştan önce devasa bir ordu olan bu ekip, savaş sonrasında organize olmuş haydut birliğine dönmüştür. Savaşta 300.000 insanın öldüğü söylenir.