En Koyu Karanlık

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar: Morrowind, Oblivion, Skyrim, ESO
Çevirmen: Deniz Görmez
Orijinal İsim: Darkest Darkness

Morrowind’de, hem büyücüler hem de Daedra’ya tapınanlar kuvvetçe aşağı olan Varlıklar (Daedra) çağırırlar ve çağırdıkları varlıkları, uşakları ve araçları olarak tutarlar.

Çoğu Varlık, sadece büyücüler tarafından çok kırılgan ve narin hakimiyet ve bağlama ritüelleri ile ve yalnızca çok kısa süreler için çağrılabilir. Çok şükür ki bu onların kötülük yapma kabiliyetlerini sınırlar, yine de bu uşakların pek çoğu, düşmanlarına olduğu kadar onları çağıranlara da yalnızca birkaç dakika içerisinde korkunç zararlar verebilirler.

Daedra’ya tapınanlar, ritüeller ve anlaşmalar ile başka Varlıkları bu dünyaya bağlayabilirler. Bu tarz anlaşmalar ile çağırılan Cismi varlık, sonsuza dek bu dünyada kalır -ya da en azından bu dünyadaki cismi varlığı yok edilip ruhu Oblivion’da tekrar bütünleşinceye kadar. Mezarlarda ya da Daedric harabelerde karşılaşılan Varlıklar dünyamızın neredeyse hiç değişmeyen, uzun süreli ziyaretçileridir.

Ayrıca, Daedra Efendileri tarafından silah ve zırhlara bağlanan daha güçsüz varlıklar da kovulmadıkları veya yok edilmedikleri sürece, kısa süreliğine ya da süresiz olarak çağırılabilirler. Tapınak’ın müritleri ve büyücüler tarafından büyü ile meydana getirilen silah ve zırhlar kısa süreli büyülere örnektir; Mehrunes Hançeri ve Clavicus Vile Maskesi gibi eserler ise uzun süreli büyülere örnektir.

Morrowind’in Tribunal Tapınağı Deadra’yı, Almsivi’nin – Almalexia, Sotha Sil ve Vivec’in üçlü ilahlığın – aciz, hizmetkar ruhları olarak ilan ederek onların saygınlığını artırdı. Bu Deadra’lar Sadık ve Asi olmak üzere ikiye ayrılır. Sadık olanlar kendi istekleriyle Almsivi’nin egemenliğine boyun eğenlerdir; Asi Deadra’lar ise Almsivi’ye karşı gelenler, dosttan çok düşman olan güvenilmez akrabalardır.

Sadık Daedra’lar Boethiah, Azura ve Mephala’dir. Fesadın babası Boethiah’a eşlik eden Açlık tehlikeli ve vahşi bir zayıf deadradır. Kıvrımlı, uzun bacakları olan, uzun kuyruklu, canavar başlı bir yaratıktır. Felç eden dokunuşu ve silah ve zırhları parçalayabilme yeteneği ile tanınır.

Kanatlı Alacakaranlık, şafağın ve Karanlığın Tanrıçası Azura’nin ulağıdır. Kanatlı Alacakaranlıklar Batı’nın vahşi harpylerine ( kadın başlı, kus vücutlu mitolojik bir yaratık) benzerler, ancak kanatlı alacakaranlıkların dişi olanları daha baştan çıkarıcıdır ve onların uzun, keskin, kancalı kuyrukları ölçülemeyecek derecede daha ölümcüldür. Belden yukarısında çıplak bir insan gövdesi, kolları ve başı olan, belden aşağısında ise dev bir örümceğin zırhlı, sert kabuğu ve sekiz bacağı olan, Örümcek-insan seklini almış, Örümcek Daedra, Mephala’nın hizmetkarıdır. Bu zayıf deadralar maalesef o kadar vahşi ve akılsızdırlar ki kendisini çağıranların emirlerine uyacağına güvenilemez. Bu yüzden Rüzgartepe’de çok az büyücü bu tarz yaratıkları çağırmaya ya da bağlamaya isteklidir.

Asi Deadra’lar ise Mehrunes Dagon, Malacath, Sheogorath ve Molag Bal’dir. Mehrunes Dagon’a tabi, daha güçsüz üç Ruh şunlardır:

Çevik ve belalı Scamp, yırtıcı ve canavar görünümlü Clannfear ile yüce ve ölümcül Dremora. Kocaman fakat kalın kafalı ogrim Malacath’in hizmetkarlarıyken, Daedroth denen, timsah başlı insansı Daedra, Molag Bal’in bir hizmetkarıdır. Sheogorath’a tabi olan Daedra, Altın Aziz, yarı giyinik bir kadın görünüşünde olan ve büyüye karşı oldukça dirençli, ayrıca da tehlikeli bir büyücüdür.

Morrowind’de sıkça karşılaşılan bir başka Daedra ise, Daedra Efendileri ile akrabalık bağı ya da ittifakı olmayan, geçici heveslerle bir o diyara bir bu diyara hizmet eden, bastan çıkarma, mecburiyet veya ortaya çıkan bir fırsata göre taraf değiştiren, doğanın güçlerine sahip Daedra, Atronach’tır.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: