Elder Scrolls Online Ana Hikaye

Hikayenin Öncesi

Birinci Çağ’ın sonunda, Reman Hanedanı’nın çöküşüyle Tamriel’da güç boşluğu oluşmuştur. Oluşan bu boşluğu, sonradan kurulan ittifaklar birbirleriyle savaşarak doldurma yarışına girer. Öte yandan son Reman İmparatorunun ölümüyle de Akatosh tarafından kutsanan Kralların Madalyonu kaybolmuş ve Ejderateşi de sönmüştür. Peki nedir bu Ejderateşi? Tanrı Akatosh’un Birinci Çağ’da Alessia’yı kutsayarak kendisine verdiği Kralların Madalyonu ile Ejderateşi’ni yakmıştır. Bu ateş, fanilerin yaşadığı düzlem olan Mundus’a herhangi bir Daedrik Prensin doğrudan müdahale etmesini engelleyen bir bariyer görevi görmektedir. Ateş söndüğünde veya zayıfladığında doğal olarak bariyer de zayıflamaktadır. Yani kolye ve ateş birbirleriyle bağlantılı denebilir. Kolyenin kaybolup ateşin söndüğü dönemler Elder Scrolls Online ve Oblivion oyunlarıdır. Dördüncü oyun olan Oblivion’da Martin Septim’in ölümüyle Septim soyu sona ermiş ve Mundus bir kez daha Daedra tehdidine açık hale gelmiştir.

III. Reman’ın suikasti ile ejderkanı taşıyan imparatorların sonu gelir. Mundus’a bu sefer musallat olacak olan Daedrik Prens ise Molag Bal’dır. Daedrik Prensler her ne kadar tanrısal güçlere sahip olsalar ve Ejderateşi yanmıyor olsa da, kendi kafalarına göre doğrudan Mundus’a giremezler. Mundus içerisinden bir destek bulmaları gereklidir. Bunu da tarikatlar ve kültler sayesinde gerçekleştirirler. Peki her destekçi bulan Daedrik Prens, Mundus’ta hak iddia edemez mi? Aslında edebilir, fakat riski göz önünde bulundurmaları şartıyla. Bilinen Daedrik Prensler 16 tanedir ve bu 16 prensin hepsi kendince sebeplerle Mundus’ta güç sahibi olmak ister. Prenslerin ahlakı, niyetleri bilinemez. Görüldüğü üzere Mundus, ortada bulunan bir pastadır ve prensler de kendi dilimlerini arttırma peşindedir. Ama olur da bir tanesi büyük bir pay almaya kalkarsa bu sefer diğerlerinin tepkisini çeker. Bu yüzden bir Daedrik Prensin tek başına bütün Mundus’u ele geçirmesi çok nadir ve zordur. Şunu da belirtelim, Mundus’ta pay sahibi olmak istiyorlar diye bütün Daedrik Prensler art niyetli değildir. Aralarında iyi diye hitap edilenler de vardır. Örneğin, Meridia veya Azura.

Toparlayacak olursak ESO hikayesi aslında şu şekilde ilerler; İttifakların kurulması, kendi aralarında savaşması ve önce Mannimarco’nun Vanus Galerion önderliğinde, sonra Molag Bal’ın Meridia önderliğinde durdurulması. İlk önce bu kaos ortamının nasıl oluştuğundan başlayarak ilerleyelim.

Varen Aquilarios’un Yükselişi

Remanların soyunun tükenmesi ile tüm Tamriel üzerinde hakim olan güç gitmiştir. Yerine taht iddiasında bulunan siyasi güçler İmparatorluk Şehri’ni ele geçirip kendilerini imparator ilan etmiştir. Fakat bunların hakimiyeti genelde Cyrodiil sınırları dışına çıkmamıştır. Tamriel kendi içinde krallıklara, dükalıklara bölünmüştür. Ordusunu toplayan İmparatorluk Şehri’ni işgal edip kendisini imparator ilan edebiliyordu. Bunlardan biri de Enginyurtlu olan Longhouse Hanedanı’na mensup Durcorach Kara Ejder’dir. Fakat kaba kuvvetle tahtı ele geçirmek, meşru hükümdarlık elde etmek için yeterli değildir. Durcorach iddiasını güçlendirmek için başkentte asırlardır var olan ve yönetimde büyük nüfuza sahip Tharn ailesinden Veraxia Tharn ile evlenir. Durcorach’tan sonra tahta oğlu Moricar geçer. Moricar, kendi oğlu Leovic’i yine Tharn ailesinden olan Clivia Tharn ile evlendirir. Böylece Leovic yeni imparator, Clivia da imparatoriçe olmuştur. Clivia’nın babası Abnur Tharn ise Şansölye görevindedir yani imparatorun sağ koludur. Leovic, kendi kültüründe Daedra inancının yaygın olması dolayısıyla Daedralara tapınmayı yasallaştırır.

Bu kararı onun sonunu hazırlar. Cyrodiil’in dindar olan ve daedralardan nefret eden Emperyal halkı bu karara karşı çıkar, isyanlar başlar. Ana hikayedeki kahramanımız Varen Aquilarios, o zamanlar Chorrol şehrinin kontudur. Varen, yeğeni Carolus Aquilarios’un kontu olduğu Kvatch’taki İkinci Lejyonun komutasını eline alır ve Leovic’in ordularını teker teker imha etmeye başlar. Bu sırada Abnur Tharn ile gizlice mektuplaşır. Aralarında yaptıkları anlaşmaya göre Abnur Tharn, desteğini Leovic’ten çekecektir. Varen Aquilarios ordusuyla İmparatorluk Şehrine girer ve Leovic’i öldürür. Taht bir kez daha el değiştirmiştir. Kocası öldürülen Clivia Tharn ise Varen ile evlendirilir. Fakat Varen Aquilarios erdem sahibi bir insandır. Tarihin unutacağı, sıradan bir imparator olmak istememektedir. Onun amacı, Remanlar gibi ejderkanına sahip gerçek bir İmparator olmaktır. Bunun için Kralların Madalyonu’na ihtiyacı vardır. Madalyonun yeri ise bilinmemektedir. Madalyonun yerini ve Varen’i hakiki bir imparator yapacak olan ayini bildiğini söyleyen Mannimarco ile Varen işbirliği yapar. Varen’in yardımcısı Abnur Tharn, yarı dev savaşçı Lyris Titanborn ve de Varen’in Ejdermuhafızı olan Sai Sahan kendi aralarında kolyeyi bulma amacıyla Beş Yoldaşlar’ı kurar.

Gel zaman git zaman kolyenin yeri bulunur ve ayine başlanır. Ayin yapıldığı sırada Mannimarco diğer dörtlüyü felç ederek gerçek niyetini açığa çıkarır. Kendisi Molag Bal ile işbirliği içerisindedir ve Kralların Kolyesi ile Ejderateşini yakmak yerine tam tersini yapar. Yani Mundus ile Oblivion arasındaki bariyer zayıflatır. Bu esnada Ruh İnfilakı gerçekleşir. Tamriel’in dört bir köşesine yayılan büyü şoku ile büyücüler ya ölür ya da delirir. Beşlimizden Lyris Titanborn tutsak edilir, Sai Sahan kolyeyi alıp kaçar, Varen sırra kadem basmıştır, Abnur Tharn ise Mannimarco’nun güvenini kazanmak için onunla işbirliğine gider. Fakat asıl niyeti ikili oynayıp onu gözlemektir.

Sai Sahan
Ejdermuhafızı Sai Sahan

Ruh İnfilakı gerçekleştikten sonra Varen hafızasını kaybeder. Ata Güve Rahipleri Tapınağı yakınlarında bulunur. Rahipler Varen’in kim olduğunu bilmemektedir ve acıma duygusuyla kendisine yardım ederler. Bu olay tarihin kaderini değiştirecektir. Kadim Tomarları zorlanmadan okumaya başlayan Varen sadece geçmişini değil geleceği de öğrenmeye başlar. Bu gelişme diğer rahiplerin de ilgisini çekmiştir. Çünkü Kadim Tomarları okumak için yıllar süren bir eğitim gerekmektedir. Tomarları okumanın bedeli olan körlük Varen’de etkisini gösterir ve görme yetisini kaybeder. Varen’in tomarlardan öğrendiği bilgiler etrafa yayılır ve Mannimarco’nun dikkatini çeker. İhanetten tutuklatıp Molag Bal’ın Coldharbour diyarına gönderilir. Bu aşamada hikayeye biz oyuncu dahil oluruz. Vestige lakabıyla anılan karakterimiz, Varen’in yönergeleriyle Molag Bal’ın planına son vermeye çalışacaktır.

Karakterimiz Beş Yoldaşların üyelerini tekrar toplamaya başlar. İlk olarak Lyris ile temasa geçilir. Bir süre sonra Abnur Tharn ortaya çıkıp ekibe dahil olur. Abnur’un araştırmaları sayesinde Sai Sahan’ın yeri tespit edilir ve kendisi ekip tarafından kurtarılır. Daha sonraları Kralların Madalyonu’nun yeri bulunur. Ekibimiz Madalyonu almaya gittiği sırada ise Mannimarco karşımıza çıkar.

Solucan Kral Mannimarco

Şimdi gelelim Mannimarco’nun kısa hikayesine. Mannimarco, Büyücüler Koleji’nin kurucusu olan Vanus Galerion ile sıkı dosttur. Fakat Mannimarco karabüyü ve nekromansi ile fazla haşır neşir olur. Karabüyünün kullanımı da yasaklanmıştır. Sonuç olarak iki eski arkadaş düşman olurlar, kendi yollarına giderler. Daha çok güç peşinde koşan Mannimarco zıvanadan çıkar ve Daedrik Prens olan Molag Bal ile işbirliğine gider. Mannimarco’nun planına göre kendisi portallar açıp Molag Bal’ın ordularını Tamriel’a sokacaktır. Bu sayede kendisini hükümdar ilan edecektir. Molag Bal’ın da planı Tamriel’ı ele geçirmektir. Mannimarco ve Molag Bal işbirliği çok uzun sürmez. Mannimarco kendisini ölümsüzlüğe ve tanrılığa çıkartacağı sırada Molag Bal olaya müdahil olur. Mannimarco, Molag Bal’a kazık atmaya yeltenmiştir ama Molag Bal önce davranıp Mannimarco’nun ruhunu ele geçirir.

Ruh İnfilakı
Ruh İnfilakı

Loncalar Birleşiyor

Bu noktada Mannimarco durdurulmuş ve ana hikayedeki rolü sona ermiştir. Sıra geldi Molag Bal’ı durdurmaya ve neden Tamriel’ı ele geçirmek istediğine.

Molag Bal, Tamriel’ı Coldharbour’a çektiği sırada Hollow City adında bir şehri de çeker. Bu şehir eskiden Meridia’ya ithafen kurulmuş olan bir şehirdir. Ve şehir Coldharbour’da olmasına rağmen Molag Bal’ın kontrol alanı dışındadır. Şehir bizzat Meridia tarafından korunmaktadır. Gördüğünüz üzere Meridia intikam almaya devam ediyor. Şehir transfer edilmeden önce Tamriel’daki isminin Delodiil olduğu düşünülüyor. Bu şehirde önemli bir şahıs daha var; Son Ayleid Kralı Laloriaran Dynar. Şehrimiz Molag Bal’a karşı yapılacak olan savaşta bir nevi üs görevi görmüştür. Mannimarco’yu durdurduktan sonra biz oyuncu buraya geliriz. Molag Bal ile yapacağımız savaşta askeri desteğe ihtiyacımız vardır ve bunu da kurulan ittifaklardan karşılamaya çalışacağız. Fakat birbirine düşman olan üç ittifakı birleştirmek mümkün olmaz. İttifakların liderleri tarafsız bir adada bir araya gelirler. Vanus Galerion, liderlere durumu özetler. Bekleneceği üzere liderler beraber hareket etmeye çekinirler. Fakat tam bu sırada Molag Bal’ın minik bir birliği toplantıyı basar. Ortalık bir anda karışır. Neticede liderler tehdidin büyük olduğuna kanaat getirir. Kendi ordularını göndermek yerine loncaların işbirliği yapmasına karar verirler. Buna göre her ittifakın kendi içerisindeki Büyücüler ve Savaşçılar Loncası Molag Bal’a karşı kurulacak olan orduda yer alır. Bu sayede bu sorun da şimdilik çözülmüş olur.

Loncalardan büyücüler, askerler Coldharbour’daki Hollow City’ye aktarılır. Ufak keşifler ve çatışmalardan sonra Meridia eşliğinde Molag Bal’ı durdurmaya gideriz. Fakat henüz işimiz bitmedi. Tekrar Beş Yoldaşlar ile buluşuruz. Molag Bal’ın Tamriel’ı kendi diyarına çekme operasyonu olan Düzlem Kayması’na son vermemiz gerekiyor. Abnur Tharn, Mannimarco’nun gerçekleştirdiği büyünün benzerini yani Ruh İnfilakı’nı tekrar gerçekleştirecektir. Fakat bunu Molag Bal’ın diyarında yapacağız. Kralların Madalyonu elimizdedir, ve Akatosh’un kutsamasını almak için bir kurban vermemiz gerekir. Lyris Titanborn, Sai Sahan veya Varen Aquilarios’tan birini seçerek devam ederiz. Kurban verme işlemi tamamlanınca Akatosh’un kutsal güçlerine erişip Molag Bal’a son darbeyi vurmak için saldırıya geçiyoruz. Nihayet Molag Bal alt edildiğinde, Meridia bizi kendi diyarına çeker. Burada Meridia ile son bir diyaloğumuz olur. Öğreniyoruz ki çakal Abnur Tharn, Kralların Madalyonu ile kaçmıştır. Lakin Meridia madalyonun gücünün tükendiğini ve Abnur’un kullanamayacağını ifade eder.

Molag Bal’ın planlarını önledik. Düzlem Kayması’nı durdurduk. Ama herşey henüz bitmiş değil. Meridia’nın bize söylediğine göre bizim bu yaptıklarımız, diğer Daedrik Prenslerin dikkatinden kaçmamıştır. Bunlar acaba hangi Daedrik prensler ve neler olacak sorusunun cevabı da diğer ek paketlerin hikayesinde gizli. Ama Elder Scrolls Online’ın ana hikayesi şimdilik bu kadar.