Ejderha Dili

Son Güncelleme: , mertusta

Ejderha dili, ejderhalar tarafından kullanılan oldukça eski bir dildir. Ejder dilinde yazılmış yazılar eski zindanlardaki duvarlarda ve lahitlerin üzerinde bulunabilir.

Nitelikli bir zeka ile belli kelimeler yüksek sesle söylendiği takdirde alev, buz, rüzgâr, zamanı yavaşlatma, düşmanını ileriye savurma gibi büyüsel güçler açığa çıkarır. Bu yeteneğe Thum’um adı verilir.
Ejder dili aynı zamanda “Dragon Language: Myht no More”, “Songs of Skyrim” gibi bazı kitaplarda bulunabilir. Ayrıca Ejderha ve Ejder Rahibi isimleri Ejder dilidir.

Dil Bilgisi

Ejder dilinin dil bilgisi kuralları İngilizceye oldukça benzemesine rağmen, İngilizce ’deki sahiplik eki gibi Ejder dilinde farklı olan istisnai durumlar ile birlikte, edat öbekleri İngilizce ‘deki gibi cümlenin öncesinde bulunur ve ayrıca Ejder dilinde zaman kipi bulunmaz. Ejder dilinde kelimeleri çoğul yapmak için kelimenin son harfi tekrarlanarak sonuna “e” harfi getirilir. (Örneğin; “grohiik”: kurt, “grohiikke”: kurtlar)

Kelimeler bir araya getirilerek yeni kelimeler oluşturulabilir. Bilinen birleşmiş kelimelerden birisi “ Doğunun kralları” anlamına gelen “Junnesejer” kelimesidir. “Jun” kral olmak ve “Jer” de doğu olmak anlamına gelir. Böylelikle, kelimelerin birleştirilmesi tek bir düşünce veya başka bir kelimenin ifade edilmesine izin verir. Örneğin: “ay ve tutulma” sözlükte bulunmamaktadır, ancak güneş (“krein”) ve gece (“vulon”) kelimeleri bulunmaktadır. Birleşik kelimelerde ilk kelime önemlidir çünkü ilk kelime esas alınarak anlam çıkartılır. Mesela “vulankrein” derken öne çıkan ilk kelime “gece” iken ikinci kelime “güneş” dir ve “ay” anlamına gelmektedir ( Başka bir deyişle: Gecedeki ışık). Ancak kelime tam tersi bir biçimde “kreinvulon” diye yazılacak olursa, öne çıkan ilk kelime “güneş” olurken, ikinci kelime “gece” olur ve böylelikle kelimenin anlamı “güneş tutulması” olur. Paragrafın başında “Junnesejer” in anlamının “Doğunun kralları” olduğunu söylemiştik, ancak kelime “Jersejun” diye yazılırsa kelimenin anlamı “Doğu kralı” olur. “Se” bağlacı iki kelime arasındaki boşluğu doldurarak birleştirir ve edat görevi görür, ancak o bağlaç olmadan da kelimeyi anlamak kolaydır.

Ejder dili hakkında çok daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: