Ejder Tarikatı

Ejder Tarikatı, animizm yani hayvanlara tapma geleneğini içinde barındıran bir tarikattır. Tamriel’a Atmoralılar tarafından getirilmiştir. Bazı âlimler bunların modern Sekiz Kutsallar için “totem hayvanlar” olduğuna inanmaktadır; buna göre, ejderhalara tapınmak, Akatosh’a tapmaya tekabül ediyordu. Ejderhalara diğer her şeyden daha çok saygı duyuluyordu ve bu dinin rahipleri kendilerini insanlar üzerinde tanrı-kral olarak konumlandırmıştır. Ejder rahipleri, insanlar ile ejderhalar arasındaki barışı koruyorlardı ve güçleri o kadar büyüktü ki “ejderha” kelimesini sıradan halkın ağzına alması dahi yasaklanmıştı. İnsanların yasalarını bu rahipler yapmış ve krallar ile neredeyse eş değer seviyedeydiler. Ejderhaları ölümde ve yaşamda tatmin edebilmek için onların onuruna devasa tapınaklar inşa ettiler. Buralarda tapındıkları hayvanların motiflerini de kullanmışlardır. Güve (Dibella), baykuş (Julianos), şahin (Kynareth), kurt (Mara), balina (Stendarr), tilki (Shor), ayı (Tsun), yılan (Arkay), ejderha (Alduin).

Ejder Tarikatı ve Ejder Savaşı

Tamriel’e doğru olan göçler sırasında, ejder tarikatı etkisini arttırdı ve git gide daha kötü niyetli olmaya başladı. Başkentleri Bromjunaar’dan (şu anki Hjaalmarch) demir yumrukla Skyrim’e hükmettiler ve halkı etkin bir biçimde köleleştirmeye başladılar. Bu şiddetli değişime neyin sebep olduğu ise bilinmiyor. Fakat alimlerin tahminlerine göre Alduin’in yeryüzünü ele geçirme isteğinin etkisi olmuş olabilir. Rahiplerin baskı ve sindirme politikasına insanlar sonunda isyan eder ve bu da geç Elf Çağı’nda Ejder Savaşı’na yol açar.

İnsanlar, birkaç ejderhanın yardımı ile Alduin’i mağlup ederek nihayet sağlam bir zafer elde etti. Ejder rahipleri devrildi ve ejderhalar da uzak bölgelere kaçmadan önce kılıçtan geçirildi. Tapındıkları ejderhaları kaybetmelerine ve Nord toplumu tarafından dışlanmalarına rağmen, ejder tarikatı yüz yıllar boyunca hayatta kalmayı başardı. Savaştan sonra ejderha kalıntısı buldukları zaman bunun yanı başına Ejderha Höyüğü olarak bilinen mezarlığı o ejderhanın anısına inşa etmeye başladılar. Rahiplerin inancına göre ejderhalar bir gün geri gelecek ve sadık kullarını ödüllendirecektir.

Yeni Bir Din

Sekiz Kutsallar’ın misyonerleri Birinci Çağ’da Skyrim’e vardıklarında, Nordlar’ın inancını değiştirmekte zorlandılar, çünkü Nordlar kısmen de olsa Ejder Tarikatı ile birlikte ejderhalara tapma inanışını da terk etmişlerdi. Nordlar Yüce Ejderha olan Akatosh’u yani Elf inanışındaki Auriel’i bir iblis olarak tanıyor ve küçümsüyorlardı. Misyonerler ise Nordları yanlış düşündüklerine ikna etmeye çalışarak, Alduin’in Akatosh’a isyan ettiğini ve Akatosh’a sadık olan birkaç ejderha sayesinde Alduin’i mağlup edebildiklerine inandırmaya çalışmıştır.

Ejder tarikatının hükmü nihayet sona erdiğinde, sadece meftun formunda hayatta kalanlar antik harabelerde dolaşmaya devam etti. Bilinen son direnişçiler, Vadikent’in dağlarındaki Forelhost manastırında Kral Harald’ın güçleri tarafından keşfedilip kuşatılmasının sonucunda 1. Çağ 140’da toplu olarak intihar ettiler.