Ejder Tarikatı

Son Güncelleme: , mertusta

Ejder Tarikatı (Dragon Cult), hayvanlara tapma geleneğini içinde barındıran bir tarikat olarak meydana geldi ve Tamriel’e Atmoran’lar tarafından getirildi. Bazı âlimler bunların modern ilahlar için “totem hayvanlar” olduğuna inandı; bu durumda, ejderhalara tapınmak, Akatosh’a tapmaya tekabül ediyordu. Ejderhalara diğer her şeyden daha çok saygı duyuluyordu ve insanların tanrı kralı olarak durumları göz önüne alınınca gayet rahattılar. Hizmetçileri, yani ejder rahipleri, insanlar ile ejderhalar arasındaki barışı koruyorlardı ve güçleri o kadar büyüktü ki “ejderha” namına dile getirdikleri herhangi bir kelime kendileri hariç tüm insanlığa yasaktı. İnsan toplumu için kanunları onlar oluşturuyordu ve krallar ile aynı itibara sahiptiler. Ejderhaları ölümde ve yaşamda tatmin edebilmek için onların onuruna inşa ettikleri büyük tapınaklar bugün sağ kalan birçok draugr tarafından istila edildi. Ejder rahipleri, bin yılından fazla hizmetçilerinin yaşam gücünü emerek kazandıkları ebedi hayatlarını bu hizmete adadılar.

Ejder Tarikatı
Ejder Tarikatı

 

Tamriel’e doğru olan göçler sırasında, ejder tarikatı daha etkin olduğunu kanıtlamaya ve git gide daha kötü niyetli olmaya başladı. Başkentleri Bromjunaar’dan (şu anki Hjaalmarch) demir yumrukla Skyrim’e hükmettiler ve halkı etkin bir biçimde köleleştirmeye başladılar. İnsanlar sonunda isyan etti ve geç Merethic Çağ’daki antik Ejder Savaşı’na öncülük etti.

İnsanlar, birkaç ejderhanın yardımı ile Alduin’i mağlup ederek nihayet sağlam bir zafer elde ettiler. Ejder rahipleri devrildi ve ejderhalar da uzak bölgelere kaçmadan önce kılıçtan geçirildi. Tanrı krallarını kaybetmelerine ve ana akım Nordic toplumu tarafından dışlanmalarına rağmen, ejder tarikatı yüz yıllar boyunca hayatta kalmayı başardı. Bir ejderhanın kalıntılarını bulabildiklerinde, “Ejderha Höyüğü” olarak bilinen mezarlığı onun için inşa etmek istiyorlardı (Savaştan yüz yıllar sonra korumuş oldukları bir amel). Bir gün ejderhaların tekrar yükseleceğine ve sadakatleri ile ödüllendirileceklerine inanıyorlardı.

Sekiz İlahlar’ın (Eight Divines) rahipleri İlk Çağ’da Skyrim’e vardıklarında, Nordlar’ın inancını değiştirmekte zorlandılar, çünkü Nordlar kısmen de olsa Ejder Tarikatı ile birlikte ejderhalara tapma inanışını da terk etmişlerdi. Nitekim onlar sadece Yüce Ejderha, Akatosh’u (Elf inanışında Auriel) bir iblis olarak tanıyor ve küçümsüyorlardı.  Ejder tarikatının nihayet hükmü sona erdiğinde, sadece draugr formunda hayatta kalanlar antik harabelerde dolaşmaya devam etti. Bilinen son direnişçiler, The Rift dağlarındaki Forelhost manastırında Yüce Kral Harald’ın güçleri tarafından keşfedilip ve kuşatılmasının sonucunda 1. Çağ 140’da toplu olarak intihar ettiler.

 

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: