Ejder Kırılması’nın Yeniden İncelenmesi

Kitap Künyesi
Oyunlar : Morrowind, Oblivion, Skyrim
Çevirmen: Yener
Orijinal İsim: The Dragon Break Re-Examined

Üçüncü çağın sonları kayda değer dini kargaşa ve yaratıcılığın olduğu bir devirdi. VII. Uriel’in saltanatındaki devrimler sonunda Septim Hanedanının düşmesine yol açacak tarihi güçlerin sadece görünürdeki işaretleriydi. “Ejder Kırılması” ismi bu tarihte imparatorluğun dört bir tarafındaki, sadece Tiber Septim’in güce yükselişini -Septim Hanedanının kuruluş efsanesi- çevreleyen olaylara olan yaygın saplantılarıyla birbirine bağlı çok sayıda mezhep ve uç tarikat tarafından önerildi. Ejder Kırılması temel doktrininin, 3. Çağ 12. yılda, yani Tiber Septim’in saltanatının ilk yıllarında ilk kez yayınlanan ve aslında güvenilir olan Tamrielika Ansiklopedisindeki zaman çizelgesinde sıradan bir basım hatası olduğu şimdi biliniyor. O zamanlarda Alinor arşivleri hala insan alimlerine açık değildi ve Alessia devrinin mevcut kayıtları parça parçaydı. Alessialılar bulabildikleri tüm kütüphaneleri sistemli bir şekilde yakmışlardı ve kendi kayıtları Dürüstlük Savaşı sırasında büyük oranda yok olmuştu.

Tamrielika Ansiklopedisinin yazarı görünüşe göre rahip sınıflarının tarihleri kaydetmek için kullandığı Alessia Yılı’na aşina değildi. Şimdi bunun, Yüce Rahibe’nin birkaç haftadan birçok aya kadar sürebilen uzun öngörü translarının süresine atfen kullanıldığını biliyoruz. Günümüze kadar var olabilmiş trans parşömenleri analizlerine olduğu kadar Alessia tapınaklarındaki duvar üzerine yapılmış resimler ve duvar süslerine de dayanarak tahmin ediyorum ki Alessia Tarikatı, Tamrielika Ansiklopedisindeki ünlü “1008 yılın” aksine, gerçekte sadece 150 yıl sürdü.

Lorkhan mezheplerinin, Ejder Kırılması doktrininin gerçekleştiği Üçüncü Çağ’ın sonlarındaki yayılışına kadar, Alessialıların bin yıllık artı kuralının “gizemi” kabul edilmiş fakat açıklanmamıştı. Bu zamanlama (ve açıklama) o sıralarda yaygın olarak kullanıldığı ve sonradan tarihçilerce günümüze kadar tekrar edildiği için gelenek olmuştu. Yine de hatırlanmalı ki Üçüncü Çağ tarihçileri Alessialılardan zaten 2000 yıldan fazla bir uçurumla ayrılmışlardı. Ve tarih bilimi hala o ilk günlerden kalma az sayıda arşive güvendiği emekleme dönemindeydi.

Bugün modern arkeoloji ve paleonumeroloji Alessia zamanlaması hakkındaki araştırmamın gösterdiği şeyi doğruluyor: Ejder Kırılması, bilimsel bir hataya dayanarak eskatologya (dünyanın sonunu anlatan inançlar) ve Numidiumizm saplantısı ile alevlenip alimlerin tembellikleriyle ebedileştirilerek Üçüncü Çağ’ın sonlarında uyduruldu.