Efsanevi Sancre Tor

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar: Oblivion, Skyrim, ESO
Çevirmen: Tayfun Esmer
Orijinal İsim: The Legendary Sancre Tor

Skyrim zaferleri süresince [1.Çağ 240-245], kuzeyli kuzenlerinin zeferlerini ve servetlerini kıskanan hırslı Highland kontları, güneydeki Jerall Dağlarının kale duvarları için fırsat kolluyorlardı. Jerall Dağlarının çok büyük bir engel olduğunun ispatlanmasının yanı sıra, kuzeyli Cyrodiil’in, istila karşılığı Nordların mükafatlandırılmasına yetmeyecek kadar az bir ganimet vardı. Ancak, Alessia zengin topraklar ve ticaret ayrıcalığı sözü vererek, paralı askerler olarak bir çok Nord ve Breton savaşçı grupları kiraladı. Nord ve Breton savaşçıları ile savaş büyücüleri, zafer kazanmış olan Alessialı Cyrodiillerin aralarına yerleştirildikten sonra, hızlı bir şekilde huzurlu ve zengin Nibenean kültürünün bir parçası haline getirildiler.

Allesia’ya, köle ayaklanması için Sancre Tor’da ilahi bir ilham geldi ve kutsal şehrinide burada buldu. Sancre Tor madenlerinden biraz servet sağlandı ama verimsiz toprak ve sert iklim koşulları yüzünden uzak dağlardaki yerleşim bölgelerine, Heartlanddan yiyecek ve mal stoklanması gerekiyor, daha uzakta ise, Jerall’ın bir kaç geçidinden bir tanesinde yer alan Skyrim ile olan istikrarsız ilişkileri, talihlerini belirliyordu.Skyrim ile ilişkiler iyi olduğu zaman, ticaret ve kurulan ittifak sayesinde işler yolunda gidiyordu.İlişkiler limoni olduğu zaman ise, Nordlar tarafından kuşatılmaya ve işgale karşı savunmasız kalınıyordu.

Alessian’ın emri ile reddedilmesi üzerine (yaklaşık 1.Çağ 2321), Cyrodiil’in dini idare makamı, güneye, İmparatorluk şehrine taşındı ancak Sancre Tor, Septim Hanedanlığı yükselene kadar geride bir dağ kalesi ve büyük bir dini merkez bıraktı. 2.Çağ 852’de, belirli aralıklarla işgale uğrayan şehir yine bir işgal altındayken, Skyrim ve High Rock saldırları yüzünden kan ağlıyordu. Kral Cuhlecain, şehri tekrar ele geçirmesi ve kuzeyli işgalcileri kovaması için yeni generali Talos’u gönderdi.

Talos’un şehri tekrar ele geçirmeyi çalışması süresince Sancre Tor harap edildi ve gözden çıkarıldı.Bölgenin stratejik zayıflığının farkına varılmasıyla, General Talos –Sonrasında Tiber Septim– Sancre Tor’dan kesin olarak vazgeçmeye karar verdi ve ne şehri nede kaleyi tekrar kurmak için hiç bir çaba sarfedilmedi.

Alessian tarihçileri, Sancre Tor’un sihirli bir şekilde tanrılar tarafından gizlendiğini ve korunduğunu iddia ettiler. Kuzeyli işgalciler tarafından defalarca yenilgiye uğradını ve işgal edildiğini yazan Sancre Tore kayıtları ise, bu iddiayı yalanlar nitelikteydi. Kalenin girişi gerçektende bir büyücü tarafından gizleniyor ve kale ile kalenin labirente benzeyen yeraltı bloğu, sihirli tuzaklar ve illüzyonlarla korunuyordu. Ancak tüm sırları, bunları kendi elleriyle yapan Breton büyücüleri tarafından, şehri kuşatan Nordlara ifşa edildi.

Efsane Sancre Tor’un devam eden bir özelliği, Reman imparatorlarının antik türbeleridir. Akaviri işgalcilerinin yenilgisinin ardından Sancre Tor, Reman Cyrodiil ve torunları olan II. Reman ve III. Reman yönetimi altında, zenginliğin ve kültürün kısa süreli olarak tekrar canlanmasının keyfini sürdü.Kendisine kadar olan soyunu takiben ve gelenek gereği, Aziz Alessia, Sancre Tor’un altında yeraltı mezarlığı gömüldü.Reman, antik kalenin yeralti geçitlerinin derinliklerinde cenaze törenlerine ait, karanlık ve görkemli yerler kurmuştu. Son Reman imparatoru olan Reman III’de, Amulet of Kings ile birlikte buraya gömüldü.

Sancre Tor’un yağmalanması süresince, General Talos’un Amulet of King’i, III. Reman’ıntürbesinden tekrar ele geçirdiği söylenir. İlahiyatçiler, Reman Hanedanlığının çöküşüne kadar uzanan ve uzun asırlar boyunca süren politik ve ekonomik kargaşaları, Amulet of Kings’i kayıp olmasına yoruyor, Cyrodiliic İmparatorluğunun Üçüncü çağda canlanşını, Tiber Septim’in Amulet of Kings’i III. Reman’ın türbesinden ele geçirmesine bağlıyorlar.

Sancre Tor, Üçüncü çağdan beri harabelerin içinde uzanmış bir vaziyette ve etrafını saran bölge neredeyse bomboş. Artık kuzey ile olan tüm bağlantı Chrorrol ve Bruma geçişleri arasında, Sancre Tor kalesi ile yeraltı geçitleri çeşitli vahşi goblin kabilelerin sığınakları haline geldi. Aziz Alessia’nın İmparatorluk şehrindeki Yüce Kişi Tapınağındaki gömülü olduğuna dair kuvvetli bir inanış var. Aziz Alessia’nın gerçekte nerede gömülü olduğu ise bilinmiyor.

Yazar: Matare Chapel

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: