Ebonheart Pact

Son Güncelleme: , mertusta

“Yakut Taht’ta oturanların düşüncesiz hareketleri, ya da onları kim yönetiyorsa, Tamriel’i telafi edilemez bir yıkımın eşiğine getirmiştir. Kendileri Cyrodiil’den temizlenmeli, ve İnsan İmparatorluğu’nun çürüyen kalıntıları süpürülmelidir. Bu krallığın yerine Pact geçmelidir, ki bu kıta boyunca barışı sağlayacak ve tehlikeli büyülü şeylerle ilgilenenlere karşı sıkı kurallar koyacaktır.” — Alla Lalleth

ebonheart-pact-ikon

Ebonheart Pact, Üç Sancak Savaşında kurulan üç ittifaktan biridir. Bünyesinde Nord, Dunmer ve Argonyalıları barındırır. Temelde bu üç ırk birbirleriyle düşman haldedir. Nordlar ve Dunmerler sınır anlaşmazlıkları nedeniyle sürekli savaşmıştır, Dunmerler ile Argonyalılar ise kölelik konusunda birbirlerine husumeti vardır. Fakat gelişen dış tehditler nedeniyle ittifaklık kurmak zorunda kalmışlardır. İlk önce 2. Çağ 572’deki İkinci Akavir istilacılarından Ada Soom Dir Kamal’ın ordusuna karşı temeli atılan ittifak, istila başarıyla savunulduktan sonra bozulmayıp antlaşma devam etmiştir. İmparatorluğun kıtada otoriteyi kaybetmesi ve Molag Bal’ın daedra ordularının Tamriel’i istila etmesi nedeniyle Ebonheart Pact hem tahtı ele geçirme hem de kendi topraklarını koruma mücadelesine girişmiştir.

Paktın lideri Nord olan Jorunn the Skald-King’dir. Ayrıca Dunmerlerin yarı tanrı liderleri Almalexia tarafından desteklenmektedir. Ebonheart Pact’ın savaşı kazanıp kazanmadığı bilinmiyor fakat deliller büyük ihtimalle başarısız olduğu yönündedir. Çünkü tarihin ileri dönemlerinde Ebonheart Pact diye bir birlikten bahsedilmemektedir.

Liderler

Morrowind’in Dres, Hlaalu, Indoril ve Redoran gibi Büyük Haneler’i, Doğu Skyrim Krallığı, ve Kata Bataklık’ın Shadowfen ve Thornmarsh kabileleri arasında, İkinci Çağ’ın Fetret Devri döneminde kurulmuş bir askeri ittifaktı. Cyrodiil’deki Yakut Taht’a sahip olmak için Aldmeri Dominion ve Daggerfall Covenant ile mücadele ettiler. Kendileri aralarında uzun yıllar süren çatışmalar olan, ama ortak savunma için bir araya gelen, ki önce Akaviri işgalcilerine daha sonra ise Cyrodiil’deki Molag Bal’ın Daedrik örgüt üyelerine karşı savaşmışlardı, ve bir araya gelmeleri pek olası olmayan müttefiklerden oluşuyordu. İmparatorluk’un düşüncesiz yönetimini devirmeyi ve ölümlülerin Nirn’in ötesindeki güçlerle olan tüm karışıklıklarını sona erdirmeyi amaçlıyorlardı. Pakt Skald-Kral Jorunn, ki kendisi Great Moot’ta söz sahibi kişilerden biriydi, ve Dunmer’ın üç yaşayan tanrısı Tribunal tarafından yönetiliyordu.

Kara Bataklık Hakimiyeti

Pact’ın Kara Bataklık üzerindeki hakimiyeti bir tartışma konusudur. Vicecannon Heita-Meen, Hist tarafından Argonyalılar’ı Pakt’a katılmak için liderlik etmesi söylenen kişi, Murkmire’in kabilelerinin Shadowfen ve Thornmarsh ile bir araya geldiğini iddia etmiştir. Ama, Murkmire Kara Bataklık’ın güney sahilinde bir bölgedir ve Lilmoth’un merkezindedir; her ne kadar Pakt, kabileleri katılmaya ikna etmek için Murkmire’a elçiler göndermiş olsa da, bu bölge Pakt topraklarından çok uzaktaydı ve bütünüyle özerk kaldılar. Bölge sakinleri Heita-Meen’in iddialarını palavra olarak değerlendirdi ve önemsemedi. Bazı kaynaklar yanlış bir şekilde Gideon şehrini çevreleyen alana Murkmire adını verirler. Bu bölgenin Shadowfen ve Thornmarsh’a sınır komşusu olduğu söylenirse, Heita-Meen’in iddialarının Gideon’un iç bölgeleri hakkında olduğu söylenebilir.

Kuruluş

Ebonheart Pact 2. Çağ 572’de İkinci Akavir İstilası sıralarında ortaya çıktı. Ada’Soom Dir-Kamal önderliğindeki birlikler Miğferyeli’nin hemen kuzeyinde belirmiş, ve şehre beklenmedik bir anda saldırmıştı. Şehir yağmalanmış ve Kraliçe Mabjaarn ve varisi Nurnhilde öldürülmüş, taht küçük oğluna, yani Jorunn’a kalmıştı. Kendisi umutsuz bir savunma ile karşı koymaya çalışmış, ama Akavir ordusu onu umursamamış, doğu Morrowind’e hücum etmiş ve Almalexia önderliğindeki güçlerle karşılaşmıştı. Tarihte birbirlerine büyük düşmanlık besleyen iki ırk, örneğine rastlanmamış bir dayanışma göstererek, Jorunn ve Almalexia, Dir-Kamal’in ordusunu Stonefalls’da kuşatmak için birlikte savaşmıştı. Başa baş giden bir savaş sırasında Argonyalı takviye askerleri ortaya çıkmış, işgalcileri denize sürmekte yardım etmiş, ve Tamriel’e olan tehditlerini sona erdirmiştir.

Savaş sırasında kurulmuş olan bu ittifak Ebonheart’ta imzalanan antlaşmalar ile onaylanmış, bu tam zamanında gerçekleşen müdahaleleri sonucunda Dunmerlar’ın Argonyalı kölelerini azat etmeleri ile sonuçlanmıştır. Pact üç farklı grubun isteklerini karşılamada zorlanmış, buna rağmen ortak savunmaya ihtiyaç ve silah arkadaşları arasındaki dostluk sayesinde on yıl kadar ayakta kalabilmeyi başarmıştır. Sonunda, Tribunal’ın Cyrodiil’de gerçekleşen kötü olaylardan haberi olmuş, ve ittifakı, yozlaşmış ve dağılmış İmparatorluk’a karşı haklı bir savaşa çağırmıştır.

Var oldukları süre boyunca, Daggerfall Covenant tarafından yapılan bir istilaya karşı koymuştur, ki bu eski Chimer savaşçılarının, Brothers of Strife’ın çağrılmasıyla gerçekleşmiştir. Deshaan ve Eastmarch bölgelerinde çıkan Maulborn ve Stormfist isyanları şeklinde sıkıntılarla karşılaşmışlardır. Shadowfen Aldmeri Dominion tarafından saldırıya uğramış, ve Rift bölgesine Enginyurtlular ve Worm Cult tarafından saldırı düzenlenmişti. Ama, Pakt bu tehditlerle başa çıkmayı başarabilmişti.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: