Dwemer Araştırmaları – 2.Bölüm

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar : ESO, Skyrim
Çevirmen: Enes Yetiş
Orijinal İsimDwemer Inquiries, Vol II Their Architecture and Civilization

Derin Salonlar, insanoğlundan ırak

Bikes Kızıl Dağ, Irkı kurak

Kayaya ve Dehaya Selam edin

Dwemer Onuru, Kemikten de Çetin

————————

 

Sınırlı sayıdaki yazılı kaynaklar, aklın ve bilimin Engin Elfler için kutsal olduğunu savunur. Bu, diğer mer kültürlerindeki inanışa oldukça zıttır. Böylesine merkezi bir ideoloji üzerine kurulan bir topluluğu düşündüğümüzde, özellikle matematik, metalürji ve mimari alanlarındaki Alimlerin, gizemli olmaya meyilli Rahipler gibi sosyal statülere yükselmesi kulağa makul geliyor. Bu fikir, Skyrim -Irkngthand- de keşfedilen bir Dwemer yazısı tarafından da desteklenmektedir. Ben bu yazının Rourken Klanı tarafından yazıldığını düşünüyorum. Orijinal Dwemer lisanı ve benim tercümem şu şekilde:

“İmtiyazlı Kuzen Culolec’in maharetli elinden çıkan, Mundus’un şekillendirmesiyle ve Hoagen Kultorra geneğiyle Klanevi yapımı.”

Bazı Alimler bunu Dwemer’in Mundus’a taptığına dair bir kanıtmış gibi tercüme ederler, ancak ben buna inanmıyorum. Benim tercümeme göre, Cuolec isimli saygın bir Dwemer kent ile ilgili bir işe, muhtemelen akustik mimarlığına yükseltilmiş. Yazının geri kalanı, Cuolec’in başına geçtiği görevin, ona belirgin bir mimari tarz belirlemesi gerektiğini söylüyor.

Gerçi Hoagen Kultorra isminin ne anlama geldiğini henüz çözemedim ama bu mimari tarzlardan biri olduğunu tahmin ediyorum. Birden fazla tarz olması da muhtemel. Yapı prensipleri ve inşaat metodları farklı olan tarzlar.

Mesela Kuzey klanları arasında yaygın bir Dwemer tarzı vardır, ki ben ona Derin Mahal diyorum. Derin Mahaller, derinlere indikçe genişleyen ve genişledikçe yeni yapılar bulunduran doğal mağaralar olarak karşımıza çıkıyor. Mahaldeki yapılar muhtemelen kayaya oyularak veya zeminden bağımsız inşa edilerek şekillendirilmiş. Bthardamz’daki gibi büyük ve etkileyici mahaller de, büyük ihtimalle on adamın yanyana yürüyebileceği genişlikte yollar bile barındıyormuş.

Arcanexler tipik olarak daha küçük yapılardır. Mezar soyguncuları ve maceraperestler buraları talan etmeden önce çok az kişi bu yapılar üzerinde araştırmalar yapabilmiştir. Ancak dokunulmamış olan yapıların içerisinde, ruh cevherleri, simya gereçleri ve büyülü metinlere rastlanmıştır. Bazı Alimler bunları Dwemer’in gerçekten de büyü sanatına ilgi duydukları şeklinde yorumlar. Kültürleri hakkında bildiklerimizden yola çıkacak olursak, diğer yapılarla karşılaştırıldığında arcanex lerin daha küçük yapılar olmasının yanı sıra, bence yalnızca çalışma amaçlı kullanılıyorlardı. Belki de Cüceler bu salonları insanlar ve merler üzerinde çalışmalar yapmak için inşa etmişti, zira tıpkı bugün onların bize yabancı olmaları gibi, geçmişte de bu ırklar Dwemer için birer yabancıydı.

Birçok Cüce sığınağında Büyük İmalathanelere rastlanabilir. Bunlar Komutanların ve diğer çeşitli makinelerin yapıldıkları yerlerdir. Bu makinelere hayat veren düzenekleri keşfedip araştırabilmeyi çok isterdim ancak aynı makineler bu yeri, keşfetmesi son derece zor ve tehlikeli bir yer haline dönüştürüyor.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: