Düzlem Kayması

Planemeld olarak da bilinen bu olay, Molag Bal’ın Nirn’ü kendi diyarı olan Coldharbour’a çekme sürecinde yaşanan olaylar dizisidir. Düzlem Kaymasının etkileri Mehrunes Dagon’ın etkili olduğu Oblivion Krizi ile eşdeğer tehlikededir.

Hükümsüz Şehir

Daedralardan Meridia ve Molag Bal, kendilerine tapan Ayleid kavimleri yüzünden birbirleri ile savaş halindeydi. Bir gün Meridia’nın şehri Molag Bal’ın ordularının saldırısına maruz kalır ve herkes şehre sığınmak zorunda kalır. Ayleid kralı olan Laloriaran Dynar başarılı bir savunma yapmıştır fakat kuşatmanın devam etmesi halinde şehrin düşeceği kesindir. Molag Bal’ın kendi diyarından açmış olduğu portalları kullanan Meridia,kendi artifaktı olan Meridia’nın Işığını kullanarak şehri korumaya almıştır. Bu sayede şehir Meridia’nın mutlak korumasına girmiş , yani Molag Bal şehrin içini görememiştir. Meridia ise fiziksel olarak şehirde bulunmuş ve şehrin liderliğini üstlenmiştir. Molag Bal kendi diyarında kurulan bu şehirde etkisiz kalmıştır, şehre de Hükümsüz Şehir (Hollow City) denmiştir.

Varen’in İsyanı

2. Çağ 570li yıllarda Cyrodiil’i Leovic adında Enginyurt kökenli biri yönetmekteydi. Leovic Cyrodiil’de Daedra inancını serbest bırakmıştır. Fakat bu durumun çok tehlikeli sonuçlar doğuracağını öngören Varen Aquilarios Chorrol’da ordu toplamıştır. İsyan savaşını Bruma’da başlatmıştır ve teker teker şehirleri ele geçirmiştir. Son olarak İmparatorluk Şehrine saldırmış ve Leovic’i tahtından indirip imparatorluğunu ilan etmiştir.

Beş Yoldaşlar

Varen imparatorluğunu ilan edip Fetret Devrini sona erdirmek istemiştir. Fakat bunu sadece Ejderkanı taşıyan biri yapabilirdi. Varen ise ejderdoğan değildir. Kendisinden önce Remanların yönettiği İkinci İmparatorluk dağılmış ve imparatorluğun simgesi olan Kralların Kolyesi kaybolmuştur. Zaten kolye bulunmuş olsa bile Varen Ejderkanı taşımadığı için kolyeyi giyemeyecektir. Varen kendini ejderdoğana dönüştürmek için Beş Yoldaş denilen grubu kurmuştur. Bu grupta Varen, Mannimarco, Sai Sahan, Abnur Tharn ve Lyris Titanborn vardır. İki yıl boyunca kolyeyi bulmak için uğraşmışlardır.

Düzlem Kaymasının Başlaması

İki sene sonra Mannimarco kolyeyi bulduğunu ve Varen’i ejderdoğan yapacağını öne sürerek grubu İmparatorluk Şehrindeki tapınakta toplar. Tam bu sırada Mannimarco herkesi dondurur. Mannimarco aslında Molag Bal’ın elemanıdır ve Ejderateşlerini yakmak yerine Mundus ile Oblivion arasındaki bariyeri zayıflatır. Bunun sonucunda Ruh İnfilakı denen olay yaşanır. Çok güçlü bir büyüsel şok dalgası olur, kıtadaki güçlü büyücüler ya ölmüştür ya da delirmiştir. Morrowind’deki Kızıl Dağ titremiş, Skyrim’de şiddetli depremler yaşanmıştır. Ruh İnfilakından sonra Varen kayıplara karışmıştır. Lyris ise Mannimarco tarafından kurban edilmek üzere ele geçirilmiştir. Abnur ile Sai Sahan kolyeyi alarak kaçmış ve Sancre Tor’a saklamışlardır.

Bu olayların sonrasında Tharn ailesi tahtı ele geçirmiş Clivia Tharn imparatoriçe olmuştur, kendisi aynı zamanda Abnur’un kızıdır. Clivia Tharn, Mannimarco ile gizli bir ittifak kurmuştur. Mannimarco ölü imparatorluk askerlerini diriltmiş, böylece Clivia güçlü bir orduya sahip olmuştur. Karşılığında da Mannimarco’nun çalışmalarına göz yummuştur.

Tüm bu olayların sonucunda Mannimarco, Kasiliman’dan portallar açarak Molag Bal’ın ordularının Tamriel’e işgal etmesini sağlamıştır.