Dunmer

Genel Özellikler

Dark Elfler olarak da bilinen Dunmer ırkının teni kül, gözleri ise kırmızı renklidir. Tamriel’in kuzey doğusundaki Morrowind bölgesini yurt edinmişlerdir. Fiziksel ve mental özellikleri üstündür, hem kılıcı hemde büyüyü aynı ustalıkta kullanabilmektedirler, öyle ki en iyi Destruction büyücüleri Dark elflerdir. Karakter yapısı olarak ise yapılan göçün ve diğer elf ırklarından izole yaşamaları, yaşadıkları coğrafyanın sertliği nedeniyle sert mizaçlı, kibirli, aşırı özgüvenlidirler. Genç yaştaki Dark elf kızları niyeti bozmuş, bir dark elf kızı çok sayıda erkekle beraber olmuştur. Buna en ünlü örnek Barenziah’ın Tiber Septim ile olan ilişkisidir. Dark elfler Morrowind dışında, imparatorluğun topraklarında doğan dark elflere karşı ön yargılıdır ve dost canlısı yaklaşmaz.

Tarihleri

Dunmer ırkı [abbr title=”Red Mountain Savaşı”]Battle of Red Mountain[/abbr] ile doğmuştur. Bu nokta dikkate değerdir, çünkü bir ırkın dönüşümü anlaşılmaktadır. Savaş kısmı konumuzu çok alakadar etmediği için savaşın sonucu ve Chimer ırkının Dunmer oluşunu ele alacağız. Olay şu şekilde cereyan eder, 1. Çağ 700 tarihinde Lord Indoril Nerevar yarı tanrı Dagoth Ur’un hanesi Dagoth Hanesi’ni yok eder. Nerevar ve arkadaşları olan Vivec, Almalexia, Sotha Sil’in ünü artar hatta tanrılaşırlar. Ki Sotha Sil, Almalexia ve Vivec Tribunal olarak adlandırılacaktır. Battle of Red Mountain ile Chimer ırkı tarihlerinin en parlak günlerini yaşarken savaşın arifesinde Nerevar hayatını kaybeder. Soluk altın renkli Chimer ırkı dini özerklik aramaya başladılar. Tabi bu da inandıkları Azura’ya bir başkaldırı anlamına gelmekteydi. Daedra Azura bunu anladı ve Chimer ırkını lanetledi. Chimerler altın renkten kül rengine döndü, gözleri ise kırmızı renk aldı. Bu şekilde de Dark elf yani Dunmer ırkı oluşmuş oldu. Nerevar’ın yakın dostları General Vivec, karısı Almalexia ve büyücü Sotha Sil, Nerevar ve Azura’ya vermiş oldukları ilahi yemini bozdular, ilahi gücü kendileri için kullandılar ve bir bakıma bu üçlü tanrı oldu. Almalexia, Vivec ve Sotha Sil kendilerini tanrı ilan edince Tribunal adını almış oldular, yazıktır ki bu sahtekarlıklarından dolayı Azura’ya gram pişmanlık göstermediler. Azura’da bunun üzerine Tribunal’i ve tüm Chimer ırkını lanetledi, Chimer ırkı küle dönerek Dunmer haline geldi, Tribunalin kaderini de zamanın sonuna kadar birbirine bağladı. Üçü de aynı anda öldü (Vivec’in ölüp ölmediği kesin değildir).

Dunmer olduktan sonra ırk tüm gücünü birlikteliğe ve dış güçlere karşı kullandı. Tam anlamıyla birbirlerine kenetlendiler. 2. Çağ 882 civarında Dark elflerin kadim düşmanı Dagoth Ur uyandığında Tribunal’de tüm dikkatini ona çevirdi. Bu dönemde Tiber Septim ile savaş halinde olmaları güçlerini bölmüştü, birde Dagoth ile uğraşacak güçleri yoktu. Bu sebepten ötürü Tiber Septim ile Ateşkes Antlaşması imzaladılar. İmzaladılar lakin taviz vermek zorunda kaldılar, Morrowind Tiber Septim’in kurmuş olduğu Üçüncü İmparatorluğa bağlı kalacak olan özerk bir bölge haline gelmiştir. Üçüncü Çağ’ın sonlarına doğru (Morrowind oyunun hikayesidir aynı zamanda) Nerevar’ın reenkarnasyonu gelir (Nerevarine). Nerevarine intikam için gelmiştir, Tribunal’i yok edecektir ve geçmişteki yaptıkları hatanın cezasını verecektir. Tribunal’in gücünün kaynağı olan Heart’s of Lorkhan’ı yok etmeye gider. Bu kalbi Birinci Çağ’da Dwemer ırkı bulmuştur ve kalp yüzünden yok olmuştur. Nerevarine kalbi yok eder; Dagoth Ur, Almalexia, Sotha Sil ölür. Vivec ise kaybolur. Bazı görüşlere göre Daedra tarafından alıkonulmuştur.

Ashland
Ashland

Toplumsal Yaşam

Vvardenfell dışında Morrowind kara parçası üzerinde yaşayan Dark Elfler de bulunmaktadır. Fakat Tamriel üzerindeki en yoğun Dark Elf nüfusu Vvardenfell üzerinde bulunur. Şehir devletleri halinde yönetilen Dunmer siyasi yapısında 5 büyük hane bulunur ve ülkenin yönetimi bu beş hane liderlerinin anlaşması sonucu olur. Birde bu hanelere uymayan başı buyruk halde arazide yaşayan Ashlander adı verilen bir güruh bulunur. Bunlara günümüzün bedevileri denebilir, inançları ve yönetim şekilleri farklıdır. 5 büyük hane Tribunal inancına uyarken Ashlanderlar bu inanca biat etmemiş ve Daedra inancını (Azura, Boethiah, Mephala) devam ettirmiştir. Indoril Nerevar bu kişilerin gözünde yüce bir kişiliktir, Indoril’e ihanet ettiği gerekçesiyle Tribunal’den hiç hazzetmezler. Haliyle inanç konusunda şehirli halkla çoğu zaman sıcak savaşa dahi girmişlerdir. Dark Brotherhood örgütünün atası olan Morag Tong bu bölgede kurulduğundan Morag Tong bölgenin politik oyunlarına sık sık alet edilmiştir. Suikast yapmak bu bölgede serbesttir, vergisini veren herkes adam kaçırabilir, öldürebilir. Bölgede dikkat çeken bir diğer unsur ise karabüyünün serbest olmasıdır. Tek bir şart vardır o da Dark Elf cesetleri üzerinde deneyler yapılmamasıdır. Ayrıca kölelik bir zamana kadar serbestti. Black Marsh bölgesinde Dres hanesi kölelikten çok sağlam para kazanmıştır. Bölgedeki çok sayıda Argonian’ı köle pazarlarında satarak hane ekonomisini tavan yaptırmışlardır. Fakat Üçüncü Çağ’ın sonuna doğru Kral Helseth resmi olarak köleliği yasakladığını ilan etmiştir.