Dunmer Skooma Bağımlısının İtirafları

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar : Morrowind, Skyrim
Çevirmen: mertusta
Orijinal İsim: Confessions of a Dunmer Skooma Eater

Hiçbir şey bir Dunmer’in “skooma” olarak bilinen ay-şekerine esir düşmüş bir Dunmer’i görmesiyle gelen duygular kadar iğrenç değildir. Ve hiçbir şey, bağımlıya karşı yapılan aşağılayıcı yorumlar, küçük düşürücü hikayeler kadar ümit kırmıyor, ve bu da uyuşturucuyu kullanmaya itiyor.
O halde, neden, günah ve acılarını en ufak detayına dek anlatmaya zorluyorum kendimi?
Çünkü, hikayemi anlatarak, bu kötü durumdan kurtuluş umudunun daha çok kişi tarafından bilinmesini umuyorum. Ayrıca ümit ediyorum ki, skooma bağımlılığı gibi kötü bir duruma düşmüş olanların kulağına nasıl bir çaresizliğe düştüğümün, ve sonra kendimi yeniden bulmamın ve kendi zincirlerimi kırmamın hikayesine ulaşır.
Çünkü Khajiitlerde yaygın olan düşünce, skooma bağımlılığının bir tedavisi olmayışıdır; bir kişi bir kere skoomanın kölesi olduysa, her zaman kölesi olarak kalır. Bu genelleme yüzünden, doğru olarak algılanıyor. Fakat doğru değil, ben de buna bir kanıtım.
Mucizevi bir çare yok. İçilmesi gereken bir iksir yok. Kanınızda akan skoomanın verdiği hissi engelleyecek büyü de yok.
Önemli olan içinizde oluşan etkiyi anlamak, bu etkiyle gelen şehveti kabullenmek, ve utançları geride bırakmak. Bu bilgi ve anlayışla bağımlı, kararların verildiği yere gelir: umut ve umutsuzluğun ayrıştığı yere.
Kısacası, yalnızca bilgi ve kabullenme kölenin ellerine kendi kelepçelerini açacak anahtarı verip, onu özgür bırakabilir.
Tilse Sendas hikayede okuyucuya gizlice, umutsuzluğun bağımlının bilinçsizliğinden geldiğini ve yalnızca umutsuz, aptal bir kişinin skoomaya bağımlı kalacağını aktarıyor; ve bunun sonucu, umutsuz ve aptal kişilerin zor diye bu görevden feragat edeceğini belirtiyor. Tilse Sendas, bağımlılar kendilerini hor görmeyi bırakabildiğinde, bir kurtuluş olasılığının olabileceğini gösteriyor. Ve, toplumun sıkı inançları karışışında Tilse, bağımlının şekeri tamamıyla bırakması gerektiği konusunun tek yol olmadığını, ancak skooma bağımlısının yapması gereken seçimlerden yalnızca biri olduğunu söylüyor. Tilse Sendas’ın skooma bağımlının ahlaki ve kişisel zayıflık olarak algılanmaması düşüncesi, tedavi için en önemli aşama olsa da; gururlu ve muhafazakar Dunmer toplumu karşısında Tilse Sendas’ın pek sevildiği söylenemez.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: