Dune

Elsweyr’in en büyük şehirlerinden biri olan Dune, bölgenin kuzeybatısında Cyrodiil ve Valenwood (Vadiorman) sınırlarında bulunur.

Coğrafya

Dune şehri, Elsweyr’in kuzey krallığı Anequina’nın sınırları içerisinde yer alır. Cyrodiil ve Vadiorman ile komşudur. Cyrodiil tarafında hemen karşısında Sphinxmoth Hisarı bulunur ki bu hisar komşu Khajiit ve Bosmerler arasındaki ihtilafı dengeleme amacıyla yapılmıştır. Kalenin kontrolü İmparatorluk birlikleri ve yerel aşiretler arasında sürekli el değiştirmektedir. Şehrin yüksek duvarları ve siperleri vardır, bu duvarlar ise Khajiit estetiğine sahip olup hilal şekilleriyle desenlenmiştir. Buna rağmen surların keresteden yapılmış olması büyük dezavantajdır.

Dune Tarihi

dune
2. Çağ 582’de Dune

Şehrin kim tarafından ve ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmiyor. Fakat mimari yapısı bir zamanlar tüm Elsweyr’i yöneten Ay İmparatoru’nun inşa ettiği yapıları andırmaktadır. İkinci Çağ’da İmparatorluk şehrin kuzey sınırına bölgede huzuru sağlamak ve Skingrad’dan geçen ticaret yolunun kesintiye uğramaması için Sphinxmoth Hisarını inşa etmiştir. Interregnum (Fetret Devri) ve Three Banners Warfare (Üç Sancak Savaşı) dolayısıyla İmparatorluk burada kontrolü yitirmiştir. Bunun sonucunda Vinedusk ve Dakarn kabileleri birbirlerine saldırmış ve hisarın kalıntılarını üs olarak kullanmıştır. Civardan geçen tüccar karavanlarını da yağmalamayı ihmal etmemişlerdir.

İkinci Çağ 560’da Elsweyr’in güneyindeki Alabaster şehrinden yayılan Knahaten Gribi zaman içinde Dune şehrine ulaşmıştır. Şehrin ve döneminin en büyük simyacısı kabul edilen Ubraz vebanın şehre yayılıp nüfusu tarumar etmesini bir nebze olsun önleyebilmiştir. Sonrasında Ubraz ve ekibi aynı başarıyı göstermesi için 2. Çağ 565’te Orcrest şehrine gönderilmiştir. Fakat burada hastalığa yakalanıp ölmüşlerdir.

İkinci Çağ 580’de ise Dune şehri Birinci Aldmeri Dominyonu’nun parçası haline gelmiştir. 581’de Tamriel’ın dört bir yanına açılan Molag Bal’ın portallarından Dune şehri de nasibini almıştır. Daedrik Titanlar şehri ateşe vermiş ve Dro-m’Athra sokakları ele geçirmiştir. Şehrin zengin tüccarlarından Zagun-ra’nın tuttuğu bir kaç avcı sayesinde Daedra istilasına bir miktar karşı koyabilmişlerdir.

582’de ise bu sefer Javad Tharn şehri ele geçirmek için saldırmıştır. Kraliçe Ayrenn’in birlikleri ise bu saldırıyı püskürtmek için şehri kuşatmıştır. Ruhsuz Kişi ve Kameri Şampiyon şehre gelip daedra portallarını kapatmıştır. Sonrasında Javad Tharn ile kapışıp kendisini mağlup etmişlerdir.

Üçüncü Çağ’daki Jagar Tharn’ın İmparatorluğu ele geçirdiği dönemde şehrin yöneticisi Kral Ab’ir’dir. 3. Çağ 396’da şehrin yakınlarında Beş Yıl Savaşı’nın Sphinxmoth Hisarı Muharebesi yaşanmıştır.