Ejderdoğan

Son Ejderdoğan.

Dovahkiin, ejder dilinde “Ejder Avcısı Çocuk” , bir ejderhanın kanı ve ruhuyla doğmuş olan ölümlüdür. Bu Akatosh‘dan ölümlülere bir hediyedir ve genellikle kötülüğe karşı olan kahramanlara verilir. Ejderhalar gibi, ejderha ruhunu kendi içlerine çekebilme ve böylece Thu’um kullanma yetenekleri vardır, herhangi bir pratik yapmadan. Tarihte bir çok Ejderdoğan olmuştur ve bu genellikle Tamriel imparatorlarına verilmiştir.  “ejderlerin gücünü çalıp öldürenleri” Skyrim‘in Kuzeylileri önemli kabul eder.

Mundus ve Oblivion arasında bariyer kuran Alessia ilk Dragonborn olarak kabul edilir ancak Miraak ejderlerin ruhunu absorbe edebilen ve bunları Thu’um’a kullanabilen ilk kişidir. Reman ve Septim soyu Ejderdoğan’dır. Yok oluşundan önce Kralların Kolyesi Ejderdoğanların ruhunu tutardı.

Ejderlerden insanoğlunu koruyan Yalımlar bunları liderleri olarak tanırlar, nedeni ise onun “en iyi ejder avcısı” olmasıdır. Kırsakallar tarihte Thu’um’da ustalaşmak için onlara yol göstermişlerdir. Bütün ejderler ondan korkar, nedeni ise onun da bir bakıma ejder olması ve ölümsüzlüklerini yok etmesidir.

Hikayeleri 4. Çağ 201’de Son Ejderdoğan’ın Dünya Yiyen Alduin‘i, Volkihar vampir lordu Lord Hakon’u ve Miraak’ı yenmesi ile bitmiştir…

<a href=
Sema-Alem Tapınağı’nda Ejderdoğan’ın kabartması.