Divayth Fyr

Divayth Fyr
Divayth Fyr

Divayth Fyr Tel Aruhn’da Chimer olarak doğan Birinci Çağın başından en az Üçüncü Çağın sonuna kadar yaşamış ve belki de hala yaşayan, yaklaşık 4000 yaşında Dunmer bir büyücüdür. Genellikle haneler arası siyasal olayların dışında kalsa da büyük Telvanni Hanesi’nin bir üyesidir. Üçüncü Çağ’da Fyr dört kızı(kendinin dişil kopyaları) Alfe, Beyte, Delte ve Uupse Fyr ile birlikte Vvardenfell’in Azura’s Coast bölgesindeki kulesi Tel Fyr’de yaşamaktadır.

Divayth Fyr zamanını Corprus’u araştırmakla geçirir ve onun Corprusarium adında Corprus hastalarının bulunduğu bir sığınağı vardır, aynı zamanda eski arkadaşı yaşayan son Dwemer Yagrum Bagarn da burada yaşar. Fyr, Dwemer tarihine derin bir ilgi duymuş ve birçok Dwemer eseri biriktirmiştir. Bunları adam kaçırma gibi acımasız taktiklerde amacına ulaşmak için kullanmıştır.

Divayth Fyr’den Oblivion’un Kapıları, eski çırağı tarafından yazılan Daedra Türleri kitaplarında da bahsedilir, bu kitaplarda Fyr’nin Corprus ile uğraşmadan önce Daedric prenslerin Oblivion diyarlarına seyahat ettiği iddia edilir. Fyr aynı zamanda en az iki kitap yazarıdır (Inexplicable Patron: Mephala, Sorcery is Not Necromancy!). Bu eski büyücünün Red Year felaketi sırasında sağ kalıp kalmadığı bilinmiyor.