Dibella

Cennetin Kraliçesi, Güzelliğin Tanrıçası ve Aşk Leydisi olarak bilinen Dibella, Sekiz/Dokuz Tanrının (Eight/Nine Divines) popüler, Aedrik aşk tanrıçasıdır. Cyrodiil’de bir çok farklı kültü vardır, bazıları kadınlar için, bazıları sanatçılar ve estetik için, bazıları da erotik talimatlar için ayrılmıştır.

Dibella, engelli sanatçının dualarına karşılık olarak “Doğruluğun Fırçası (Brush of Truepaint)” ‘nı göndermiştir. Fırçanın her kılının Dibella’nın saçlarıyla dokunduğu söylenir.

Brush of Truepaint

 

 

 

 

 

Bir patlama sonucu iki kolunu kaybetmiş olan sanatçı Dunmer, ticaretini devam ettirebilmek için Dibella’ya dualar etti. Dibella adama acıyarak ona, sadece hayal ederek çizim yapabilen bir fırça verdi.

Dunmer öldüğü zaman fırçayı Cheydinhal’da (Cyrodiil) ünlenecek olan oğlu Rythe Lythandas’a bıraktı. Rythe, Cyrodiil’in Büyük Ormanı’nı resmetme konusunda uzmanlaşmıştı. Bu tuvaller tüm Tamrielce ünlenmiştir ve tuvallere baktığınızda ağaçlardaki esintiyi hissedebileceğiniz söylenir.

Dibella genellikle elinde büyük bir çiçek tutan, şehvetli ve çekici bir kadın olarak tasvir edilir.

“Sanat ve aşkın sırları için kalbinizin kapılarını açın. Arkadaşlığı hazine olarak görün. Aşkın gizemindeki zevk ve ilhamı çıkartın,” diye emreder Dibella.

Ayet:

“Bana gel, Dibella, sensiz, sözlerim senin büyün olmadan gözlerde ve kulaklarda donuk yalanlar haline gelir.”