Karanlık Kardeşlik

Son Güncelleme: , mertusta

Karanlık Kardeşlik (yani Dark Brotherhood), karanlığın ve gizemin içine bürünmüş katillerin loncasıdır. İşleri kesinlikle yasal değildir, ve varlıkları genelde göz ardı edilir. Her ne zaman bağımsız bir yetkili onlarla ilişki içine girmeye başlarsa, Kardeşlik gizliliğini korumak için rüşvete, zorlamaya, şantaja ve öldürmeye başvurur. İkinci Çağ‘dan beri Morag Tong ile acı bir düşmanlığı vardır. Kardeşlik ayrıca Sithis’e ibadetleriyle de bilinir. Kara kız kardeşler erkekler ile eşit sayılır, ayrıca her cinsiyetten üyeye de erkek kardeş anlamında “Brother” denir.

Nightmother
Night Mother

Organizasyon

Her organizasyon gibi, Kardeşliğin de her üyenin uyması gereken bazı kuralları vardır. Ancak bunlar, isteğe bağlı olarak liderler tarafından değiştirilebilir.

Bu kurallara 5 İlke denir: üyeler asla Gece Ana’ya onursuzluk etmeyecek, Kardeşliğe ihanet etmeyecek, kendinden üstün bir üyenin taleplerini yerine getirecek, kardeşinin bir eşyasını çalmayacak ve bir kardeşini öldürmeyecek. Bu kurallardan herhangi birine uymamanın Sithis’in gazabını çağıracağı rivayet edilir.

Morag Tong’un Daedrik Prens Mephala’ya saygı duyduğu gibi, Karanlık Kardeşlik de Sithis’e saygı duyar ve aynı zamanda ibadet de eder. Ancak, cinayetlerini daha çok bir iş olarak kabul ederler ve ekonomilerini din ve onurdan daha önemli görürler. Sıkça Morag Tong’dan daha pragmatik olarak görünürler. Bu farklılıklar iki organizasyon arasında bir düşmanlığa sebebiyet verir.

Kardeşliğin lideri gizemli, yakalanması zor olan Gece Ana’dır. Bazı hikayeler şimdiki Gece Ana’yı ilkinin, yani 5 çocuğunu da Sithis’in eşi olmak için katleden Gece Ana’nın ruhu olduğunu söyler. Diğerleri ise bu unvanın sadece bir saygı göstergesi olarak  kullanıldığını söyler. Hatta bazıları onun Mephala’dan başka birisi olmadığını savunur.

Ne olursa olsun, Kardeşliğin hizmetlerinden faydalanmak için yapılan en bilindik metod, Kara Ayin’i (Black Sacrament) uygulamaktır. Ayin bazı vücut parçaları, (kafatası, kalp ve kemikler), bir ölümçanı çiçeği, bir bıçak ve bu eşyaları içine alan mumdan halka içerir. Bunları yaptıktan sonra “Tatlı ana, tatlı ana, çocuğunu yolla bana, değersizlerin günahları vaftiz edilmeli korku ve kanla” denilmelidir. Komut bir dinleyici ve dört konuşmacı içeren Kara El’e gelecektir. Dinleyici, yani Listener, Gece Ana’yı dinler ve onun söylediklerini herhangi bir üyeye sevk etmesi için bir Konuşmacı’ya, yani Speaker’a söyler. Onların kimlikleri organizasyon içinde bile çok iyi korunur.

Kardeşlik, tarihi boyunca, özel bir mezhep olan Gölgeavcı’nın üyeleri Argonyanlar ile özel bir yakınlık kurmuştur. Kardeşlik genellikle üyelerini onlara sadakat ve bağlılık gösterenlerden seçer ancak Gölgeavcı’da bu durum farklıdır, özel bir işarete sahip olanlar doğumundan itibaren Karanlık Kardeşlik’e hizmet etmek için vardır. Bir Gölgeavcı yavrusu doğumundan itibaren öldürmek ve gizlilik için yetiştirilir ve bunun sonucunda hayatı boyunca Argonya’ya hizmet eder. Belli bir yaşa gelen her Gölgeavcı Kardeşliğin tam üyesidir. Ve Kardeşliğe karşı çıkmanın cezası ölümdür. 4.Çağ’da bu gelenek yok olmuştur.

Tarihi

Kökeni

Bu konu tartışılmakta olsa da, Kardeşliğin kökeni Morag Tong’a bağlıdır. En popüler teori bazı Morag Tong üyelerinin dini sorunlar çerçevesinde örgütten kopmuş olmasıdır. 1. Çağ 2920’de Morag Tong İmparator III. Reman’ı öldürmüştü. Yaklaşık 300 yıl sonra, 2. Çağ 324’te III. Reman’ın halefini, yani Versidue-Shaie‘yi öldürdü. Bu olay Tamriel‘in soyluları arasında bir kargaşaya neden olmuştu, ve Morag Tong kıtada yasa dışı olmuştu. Morag Tong şimdi, Morrowind’de var olduğundan beri erişemediği bir güce erişmişti. Eskiden bu güç Tribunal’a aitti. Bu olaydan sonra Morag Tong’un taptığı Mephala, bir Dunmer halinde görünmüştü. Vivec, bu olay zincirlerin koptuğu yer olmuştu. Morag Tong’daki bazıları Vivec’e tapmaya devam ederken bir diğer taraf bunu kabullenmemişti. Ve sonra Sithis, bir üye ile görüştü. Konuşmanın amacı başka bir örgüt kurmaktı. Sithis’e tapan bir örgüt…

Bir diğer teori ise, kökenin Morag Tong’dan değil de, Hırsızlar Loncası‘ndan geldiğini söyler. Bunu Enric Milnes adında bir yazar kitap olarak basmıştır ancak basımından çok kısa bir süre sonra öldürülmüştür. Bu olaya göre, 2. Çağ’ın bilinmeyen bir zamanında, Hırsızlar Loncası’ndan bir grup hırsız bir evi soymaya gitmişti ancak görüldüler. Gece Ana olacak kadın, o zamanda normal bir üye, gören kişiyi öldürmeyi teklif etti ancak bunu reddettiler, nedeni ise işlerini kötü etkileyeceğiydi. O kadın da ayrılarak Karanlık Kardeşlik’in ilk adımlarını attı. Bu teoriye göre Morag Tong ile Kardeşlik 2. Çağ 431’e kadar, hükümdar Savirien-Chorak‘ın suikastine kadar hiç görüşmemişti. Bu arada suikasti kimin yaptığı da bilinmemektedir ancak Karanlık Kardeşlik olduğu iddia edilmektedir. 

Tüm bu varsayımlara rağmen, Karanlık Kardeşlik’in oluşum tarihi tam olarak bilinebilir. 2. Çağ 358’de “Kardeş’e” adreslenen bir mektup, Jallenheim’deki terkedilmiş bir evin döşeme tahtalarında bulunmuştur. İki organizasyon arasında savaş çıktığı söylenen yerde. Tarihçiler bu notun Kardeşlik ile Morag Tong arasında çıkan savaştan kalan nadir kanıtlardan biri olduğuna hemfikirdir. Bu aynı zamanda Kardeşliğin kaydedilmiş ilk kanıtıdır. 50 yıl sonra Arlimahera’dan Hegathe, yani Kan Kraliçe’nin günlüklerinde Kardeşliğin tarihiyle ilgili şeyler bulunmuştur. Bunların hepsinin sonucunda Kardeşliğin 2. Çağ 358’de kurulduğu, en geç olarak ise bu tarihin 2Ç 360 olabileceği kesinleşmiştir.

Mathieu Bellamont
Mathieu Bellamont

Sithis’in Gazabı

İkinci İmparatorluğun yıkılışından sonraki yüzyıllarda, Kardeşlik sadece ne kadar güçlü olduğunu göstermiştir. Interregnum‘da yaptıkları ile ilgili çok az bilgi vardır ancak bu bilgiler Kardeşliğin yine galip olduğunu göstermiştir. 3. Çağ 41’de Tiber Septim‘in mirasçısı I. Pelagius, Kardeşlik tarafından Tek Tanrı Tapınağı’nda ibadet ederken öldürüldü. Bundan çok kısa süre sonra Iliac Bay, Karanlık Kardeşlik’in en güçlü olduğu yerlerden biri haline gelmiştir, öyle ki Batının Çarpıtması olaylarına rağmen yine de her şehirde bir sığınağı vardı.

3. Çağ 421’de Greywyn Belnwyth Kardeşliğe karşı kendi mücadelesini başlattı, nedeni ise Sithis’in vampir olmayan bütün üyeleri öldüreceğini düşünmesiydi. Bu nedenle Kıpkırmızı Yaralar’ı (Crimson Scars) kurdu ancak bir Kardeşlik üyesi, orada bir üye gibi görünüp ardından onları sırtından bıçakladı. Greywyn’ın örgütü ve kendisi ile ilgili bütün kayıtları yok oldu.

Vvardenfell’de Morag Tong’un üstünlüğü nedeniyle, Kardeşliğin adada neredeyse hiç hakimiyeti yoktu. 3. Çağ’ın 427 yılında Kardeşlik adada bir nokta ele geçirmişti, ancak Morag Tong tarafından şiddetle püskürtüldü, yerel Gece Ana olan Severa Magia ve adadaki bir çok diğer lider öldürüldü. Bu yıldan sonra Hlaalu Kralı Helseth, Kardeşliği Nerevarine’i öldürmek için kiraladı, nedeni ise hakimiyet tartışmalarıydı. Buna yanıt olarak Nerevarine, suikast girişimi yapan Kardeşliğin Eski Mournhold‘daki sığınağını bastı ve liderleri de dahil olmak üzere onları öldürdü. Bu olaydan sonra Helseth, Nerevarine’e kim olduğunu açıkladı. Kardeşlik ayrıca Barenziah’ın canına da kastetmeye kalkıştı, ancak Nerevarine tarafından durduruldu.

Sithis
Sithis

Arınma

3. Çağ’ın 433 yılında, Oblivion olaylarının olduğu sıralarda Cyrodiil‘deki Karanlık Kardeşlik içlerindeki güvenilir sanılan Konuşmacı Mathieu Bellamont tarafından ihanete uğradı, gerekçesi de annesinin öldürülmesiydi. Yeni gelen bir üye iyi başarılar elde ederek çabucak Susturucu rütbesine ulaştı, Cheydinal Sığınağı’nı temizledi, ancak en iyi üyelerden bazılarını öldürdü, nedeni ise kandırılmış olmasıydı. Sonra Bellamont, yeni gelen üye ve diğer üyeler ile Gece Ana’nın mezarlığı olan Şanslı Eski Leydi Heykeli’ne gitti. Bu esnada Bellamont kendini açıkladı ve iki üyeyi öldürdü, yeni gelen üye onu öldürmeden önce. Bunun ardından Gece Ana yeni gelen üyeye, yani yeni Dinleyici’ye ruh halinde göründü ve görevini açıkladı. Bu olayların sonunda, Karanlık Kardeşlik Kara El’in yarısını kaybetmişti ve yavaş yavaş Cyrodiil’den çekilmek zorunda kalıyordu..

Kardeşliğin Çöküşü

Arınma olaylarından sonraki 200 yıl Kardeşlik için hiç iç açıcı değildi. Bazı olaylar Kardeşliğin yenilenmesini önlemekle kalmıyor, daha çok yıkılmasına sebep oluyordu. Büyük Savaş başlamıştı ve bu nedenle kardeşliğin bir çok sığınağı bulunmuştu, aynı zamanda yok edilmişti. Cheydinhal, Bruma gibi, Kardeşliğin önemli noktaları büyük birer sorun haline gelmeye başlıyordu. Büyük Savaş sonucunda kardeşlik, çoğu önemli yerlerin politikacılardan sonra ikinci hedefi haline gelmişti. Bunun bir sonucu da Hammerfell‘deki sığınağın yok edilmesiydi. Bu olaylar esnasında Gölgeavcı’ların sığınakları bulunmuştu ve artık Kardeşlik, çok önemli bir geleneği olan Gölgeavcı’ları kaybetmişti.

Kara El Kardeşliğin gidişatı nedeniyle bölünmüştü, bunda tabii ki bazı dış güçlerin etkileri vardı. 4. Çağ’ın 186 yılında Bruma’daki bütün üyelerin öldürülmesi Kardeşliği demoralize etmek için yeterliydi. Bu olaydan sonra, 4. Çağ 187’de artık bilinen 4 aktif sığınak kalmıştı. Cheydinhal, Falkreath, Wayrest ve Corinthe.

4Ç 188’de Wayrest’teki sığınak yok edilmişti ve aynı zamanda Kara El liderlerinin bulunduğu Corinthe sığınağı da. Liderlerin şanslı olanları Cheydinhal’e kaçtıktan kısa süre sonra, Dinleyici de dahil olmak üzere herkes öldürüldü. Ancak hayatta kalmayı başaran bir üye, Gece Ana’yı kurtarabilmişti.

Yeni bir Dinleyici’nin olmaması Gece Ana’nın konuşmaması anlamına geliyordu, bu nedenle artık kontratlar sadece ağızdan ağıza alınabiliyordu. Bekçi pozisyonunda bir kaç değişiklik yapılmıştı ve artık Gece Ana, Kara Ayin’leri üyelere vermek için ve moral kazanılması için konuşmalıydı. Ancak olmamıştı… Cheydinhal’den kaçan başka bir üye kendini Dinleyici olarak açıkladı ancak kontratlarda çıkan hata ve Dinleyici’lerin gerektirdiği özellikleri bulunmadığı için öldürüldü.

Cyrodiil’de artık sadece Cicero kalmıştı ve o da bilinen ve ayakta olan tek sığınağa, Falkreath Tapınağı’na adımını atmaya hazırlanıyordu. Yolda gelirken lastiği bozuldu, bu nedenle gelişi biraz gecikti. Bu zaman diliminde, son Falkreath sığınağı da yok oldu. Kardeşliğin sonunun ne olup olmadığı bilinmiyor. Kimi kayıtlar tamamıyla yok olduğunu söyler. Kimi kayıtlar ise son Dinleyici’nin İmparator Titus Mede II’yi öldürdüğünü…

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: