Dagoth Ur

Voryn Dagoth ve Sharmat adıyla da bilinir, Red Mountain’in altında akrabaları, Ash vampirleri, ve Corprus yaratıkları lejyonları ile yaşamış, Dagoth hanesi yüce konseyinin ölümsüz lordudur.

İlk Konsey Ve Red Mountain Savaşı

Lord Voryn Dagoth ölümlüyken Vivec, Almalexia, Sotha Sil ve liderleri Lord İndoril Nerevar ile birlikte Lorkhan’ın kalbi hakkında bilgi sahibi olan birkaç kişiden biriydi ve Dwemer yüce rahibi Kagrenac’ın Chimerlerin aleyhine özel aletler (Keening, Sunder, Wraithguard) ile kalbin gücünü kullanarak mekanik bir tanrı, Numidium, yaratmak için planlar yaptığını ortaya atmıştır. Daha sonra Azura Dagoth’un bu iddiasını doğruladığında, Chimerler Dwemerleri durdurmak için çalışmalar başlatmış, Dwemerlerin ortadan kaybolması ve Chimerlerin Dunmer’e dönüşmesiyle sonuçlanacak Red Mountain Savaşı ortaya çıkmıştır.

Dagoth Ur
Dagoth Ur

Dwemerlerin yenilgisiyle birlikte, usta mühendis Kagrenac’ın aletleri Chimerlerin eline geçti ve Lord Nerevar bu aletlerin ne yapılacağı kararlaştırılana kadar Dagoth’a emanet etti. İlk başlarda Dagoth bu aletlerin ve kalbin derhal yok edilmesi gerektiğini öne sürdü, Nerevar Dagoth’a aletleri koruyacağı konusunda güveniyordu ve diğer konsey üyeleri Tribunal Vivec, Almalexia, Sotha Sil(ve Dunmer halkının Daedric koruyucusu Azura’ya) danışmak üzerine Red Mountain’den ayrıldı.

Nerevar ve Tribunal, Red Mountain’e döndüğünde Kagrenac’ın aletleri sağlamdı lakin Dagoth aletleri kullanmıştı ve geri vermeyi reddetti. Nerevar Red Mountain’den ayrıldığından aletleri çeşitli yöntemler ile kalp üstünde kullanmış, tanrısal ruhu ve gücü çalmıştı. O artık kendine Dagoth Ur diyordu ve sonsuza kadarda bu ismini kullanacaktı(Muhtemelen Bu ismi Voryn Dagoth’a takan kişi Nerevardır). Neravar ve Tribunal’ın muhafızları Dagoth Ur’u mağlup ettiler ve onu öldürdüklerini düşündüler. Dagoth hanesi konseyden atıldı ve varlığına son verildi kalan üyeleri ya öldürüldü yada diğer büyük hanelere dağıldı(ancak sonradan tekrardan dirileceklerdi). Bununla birlikte Nerevar savaşta ölümcül yaralar almıştı ve kısa bir süre sonra da öldü.

Bazı kaynaklar Nerevar’ın Tribunal’a danışmak üzere Red Mountain’den ayrıldığında Tribunal tarafından öldürüldüğünü, Dagoth’un bu yüzden aletleri vermediği ve Nerevar’ın ölümünün intikamını almak istediğini iddia eder. Bu söylenti Tribunal tapınağı tarafından reddedilmiştir keza Vivec; Dagoth Ur’un bile bu iddiayı yalanladığını ve Red mountain’in altında Nerevar ve kendisinin savaştıklarını kabul ettiğini söyler. Ne olmuş olursa olsun Tribunal Nerevar’ın Lorkhan’ın kalbinden uzak durmaları konusundaki son sözlerine itaat etmemişti: yıllar sonra, Sotha Sil Lorkhan’ın Kalbi’nin sırrını çözdüğünde Tribunal Red Mountain’e geri döndü ve Kagrenac’ın aletlerini kullanarak Tanrısallığı çaldılar. Dagoth Ur’da bir süre bedensiz ve ölü olarak kalsa da bir şekilde kalp ile bağlantı kurarak ölümsüz olmayı ve hayatta kalmayı başardı.

Dönüş

Tribunal’ın tanrısallığa büyük düşkünlüğüne rağmen Morrowind halkı için birçok büyük ve kahramanca eylemler yaparak Tanrı mertebesine layık olduklarını kanıtladılar. 2. çağ 882’de Tribunal kalp ile bağlantılarını yenileme ayini yapmak için Red Mountain’e gittiğinde kendilerinden çok daha güçlü Dagoth Ur’un enkarnasyonu ile karşılaştılar. Kalbin bulunduğu odaya girmeye çalıştılarsa da geri çekilmek zorunda kaldılar çünkü Dagoth Ur kalbin kontrolünü tamamen ele geçirmişti ve giderek güçleniyor, Tribunal ise tersine zayıflıyordu.

Red Mountain’i ele geçirmiş olan Dagoth Ur, etki alanını gitgide genişletti: ilk Dwemer hisarlarının etrafları olmak üzere, blight hastalığının aracılığıyla dahada genişledi. Tribunal 3.çağ 417’de büyük bir kargaşa yaşadı, Almalexia ve Sotha Sil Dagoth Ur’un kontrolü altındaki bir Dwemer hisarında Dagoth Ur’un müritleri tarafından yenildiler ve Kagrenac’ın aletlerinden ikisi Sunder ve Keening’i de kaybettiler, sonrasında Sotha Sil ve Almalexia Vivec tarafından kurtarıldı. Nihayetinde Tribunal, Dagoth Ur’un etki alanının yayılmasını engellemek için eski aktif hayatlarını bırakarak zamanlarının çoğunu büyüsel Ghostfence’nin kuruluşuna adadı. Ama bu yaptıkları bile tam olarak başarılı olamadı çünkü uçabilen blight hastalıklı yaratıklar Ghostfence’nin üstünden, diğer blight ve Corprus hastalığı taşıyan canlılar Dagoth hanesinin eski kalesi Kogoruhn’un altındaki Red Mountain bölgesine çıkan mağaradan gelebiliyorlardı.

Şimdi ellerinde Kagrenac’ın aletlerinden sadece biri, Wraithguard, vardı ve Tribunal Ghostfence’i geçip diğer aletleri alamadı(cesaret edemedi). Sotha Sil ve Almalexia dünyevi işlerden çekildiler artık Ghostfence’nin etkin olmasını sağlayacak tek bir kişi vardı, Vivec, fakat bunu yapabilmesi için sarayından ayrılmadan daha fazla enerji sahibi olması gerekiyordu bunun için Vivec tapınak ordinatorlerini kendi kontrolüne aldı ve zorla kendisini Dunmer inancının değişmez bir parçası haline getirdi. Bu arada Dagoth Ur tüm Tamriel’i ele geçirmek için pirinçten mekanik tanrı Akulakhan’ı, ikinci Numidium, oluşturuyordu.

Nerevarine’nin Gelişi

Tüm bunlar Nerevarine’nin gelişi ile değişti. Morrowind’e gelen bu yabancı Azura’nın kehanetindeki Dunmer halkının rezil eylemlerini (Tribunal’a ibadet etmeleri vb.) düzeltecek Nerevar’ın enkarnasyonuydu. Şafağın ve alacakaranlığı tanrısını reddeden Vivec ve Dagoth’ur bile Nerevarine’nin geleceğini biliyorlardı ve en iyi şekilde hazırlanmışlardı lakin bu kişinin kim olacağı, ne zaman, nereden geleceğini bilmiyorlardı. Nerevarine Vivec ile tanıştığında, Vivec Nerevarine’nin başarılı olacağını, Lorkhan’ın kalbini yok edeceğini ve sonucunda kendi gücünün kaybedip yarı tanrı olacağını bildiği halde ona yardım etmeyi teklif etti. Dagoth Ur ise Nerevarine’ye güç ve Akulakhan’ı kullanarak imparatorluğu Morrowind’den atma fırsatı sundu.

Dagoth Ur, Nerevarine ile Red Mountain’in iç kısmında yüz yüze gelene kadar müritleri aracılığıyla çeşitli aldatmacalarla onun kendisine katılacak mı yoksa savaşacak mı anlamaya çalışmıştır lakin anlayamamıştır. Yeniden doğmuş Nerevar nihayetinde Dagoth Ur’un Lorkhan’ın kalbi ile bağlantısını koparmış aynı zamanda Akulakhan’ı da yok etmiştir. Dagoth Ur tanrısallığını kaybederek, eski ölümlü haline dönmüştür. Buna rağmen Dagoth Ur kudretli bir büyücüydü, Nerevarine Dagoth Ur ile savaştı ve onun beklenen sonunu getirdi. Sonrasında Nerevarine geçmişindeki hatalarını tekrarlamamak için ve kişisel gücünü arttırmak yerine, keşif için Akavir’e yolculuğa çıktı.