Daedric Alfabesi

Son Güncelleme: ,

Daedrik alfabesi, standart İngilizce harflerine karşılık gelen sembolik bir yazıdır. Alfabe, ilk kez [abbr title=”An Elder Scrolls Legend: Battlespire 30 Kasım 1997 – Oyun”]Battlespire[/abbr]’ın akademisinde kullanılmış ve Daedrik güçlerin işgali nedeniyle “daedrik” denmiştir. Morrowind’in yapımıyla ortaya çıkan Daedrik Alfabesi,  Dunmer ve Daedralar tarafından sıkça kullanılıyordu. Çoğu bilgin, Dunmer’lerin Daedrik alfabesini kullanmalarının, [abbr title=”Battle of Red Mountain”]Kızıl Dağ Savaşı[/abbr] öncesi ibadet ettikleri Daedralar’ın bir kalıntısı olduğunu kabul ederler.

Daedrik Alfabesi

 

 

 

 

 

 

 

Xayah ve Yahkem

Tel Fyr Kulesi'nde bulunan Dunmeri bayrağı
Tel Fyr Kulesi’nde bulunan Dunmeri bayrağı

Daedrik harfler Xayah (X) ve Yahkem (Y) genellikle parşömen ve kitaplardan çıkarılsa da, bazen tabela ve panolarda görülebilir. İkisi arasında görünümü en iyi bilinen harf Yahkem’dir. Tel Fyr Kulesi’nde asılı olan bayrağın sağ tarafına büyükçe yazılmış Yahkem harfi rahatça görülebilir. Xayah harfi ise Morrowind’de bulunan Daedrik Savaş Baltasına kazınmıştır.

Diğer Örnekler

Gri Cüppe
Gri Cüppe

Nocturnal’ın [abbr title=”Gray Cowl”]Gri Cüppesi[/abbr]’nin üzerinde mavi Daedrik harfler ile “[abbr title=”SHADOW HIDE (Y)OU”]GÖLGE SENİ GİZLER[/abbr]” yazar, ancak Yahkem eksiktir.

• Oblivion’da, Büyücüler Loncası‘nın odalarına çıkan merdivenlere, içerisinde Yahkem bulunan, mistisizme ait “MYS” damgalanmıştır. Altı büyücülük okulunun beşi bu damgaları kabullense de, Yenileme Okulu bunları ihmal etmiştir.

Mysterium Xarxes kitabının başlığında iki “X” bulunsa da, kitabın içeriğinde kullanılması gereken yerlerde Xayah ve Yahkem eksiktir.

Alternatif Formlar

Xayah ve Yahkem dışında, tabloda görülebileceği gibi, beş diğer harfin alternatif formu vardır. Doht (D) ve Jeb (J) sembollerinin diğer formları genellikle orijinal halinin simetriğidir. Hekem (H) ve Yoodt (U) sembollerinin ise farklı türevleri vardır: Hekem’de, öz formunun üstünden bir dikme iner; Yoodt’un ise alt kısmı düz değil, yuvarlak gösterilir. Ayem (A) ise, Arena afişlerinde ve Vivec işaretlerinde ters olarak görülebilir.

Daedrik metinlerin bir başka özelliği, soldan-sağa yazılmak zorunda olmamasıdır. Dekoratif amaçlı, her sembol kelimenin geri kalanından farklı olarak, her kelimenin genellikle geri kalanından daha farklı büyüklükte yazılır ve renklerine göre gruplandırılır.

Örneğin, Morrowind’in bir şehri olan Gnisis’te asılı bir kemer üzerindeki işaretler, ve kelime halinde gruplanmış halleri:

http://images.uesp.net/0/0f/MW-banner-Gnisis.png http://images.uesp.net/8/83/DaedricClusters.jpg

Bir kelimenin içinde, harflerin geri kalanından oldukça büyük semboller olduğuna dikkat edin.

Diğer Kullanım Örnekleri

Morrowind, Daedrik alfabesinin en yaygın olduğu bölgeydi.

• Tüm sihirli parşömenlerde, Daedrik alfabesi ile yazılmış yazıtlar vardır.
• Büyü simgelerinde bu sembolleri kullanılmıştır; okunabilir olması için değil, tasarım için bu harflerden yararlanılmıştır.
• Çoğu Morrowind şehrinin adını gösteren bayraklar, Daedrik harfler ile yazılmıştır.
Vivec şehrinde, Daedrik yazılı dini sözler içeren afişler boydan boya asılmıştır.
• Harfler, çeşitli malzemelerin dokusuna işlenmek için kullanılır: [abbr title=”Bonemold”]Kemikkalıp[/abbr] zırhı gibi.
Morrowind oyununun kutusunda dört büyük Dunmer savaşçının isimleri yazılıdır.
• Bazı giyim ürünleri Daedrik metinler taşır; örneğin pahalı bir elbise türünde [abbr title=”LEARN B(Y) SERVING”]”HİZMET EDEREK ÖĞRENİN[/abbr]” and “[abbr title=”FAITH IS ONL(Y) LAW”]TEK YASA İNANÇTIR[/abbr]”
• [abbr title=”Bonelord”]Kemiklordlar[/abbr]tarafından takılan kemer tokalarında “UOS” yazar.
• Küçük sandıkların kapaklarında, açılımı “Almsivi” olan “ASV” kazılıdır.
• Shadowkey’de kullanılan oyun afişine ait anahtarda “[abbr title=”DOUBT IS THE KE(Y) TO KNOWLEDGE”]ŞÜPHE BİLGİNİN ANAHTARIDIR[/abbr]” yazar. Anahtarın alt kısmında ise çizerin (Mark Jones) soyadı bulunur; ancak sadece resmin büyütülmüş halinde görülebilir.
• Daedrik metinler, Oblivion’da Morrowind’e göre daha az yaygındır. Yine de, Oblivion’ın kendisinde ve Daedralar ile ilişkili yerlerde sıkça rastlanır. Tüm Oblivion geçitleri Oht şeklindedir. Daedrik alfabesi, kitaplarda da görülebilir. Örneğin
[abbr title=”Bible of the Deep Ones”]Derin Olanların Kutsal Kitabı[/abbr]
adlı kitapta, neredeyse tüm Daedrik harfler bulunur. Ayrıca, Oblivion oyun kutusunun kenarlarında Daedrik harfler ile birkaç kez, “LORD DAGON İÇİN, SONSUZA DEK OBLIVION SULARINDAKİ KAN VE ATEŞTEN YENİDEN DOĞ” yazılıdır.
Shivering Isles kutusunda ise “DELİLİĞİN DOKUNMADIĞI YERDE DEHA YOKTUR” yazar.
Skyrim‘de, Boethiah‘ın Kurban Sütunu’nda “BEN YAŞIYORUM ÇÜNKÜ BU ÖLDÜ, BEN VARIM ÇÜNKÜ BUNU YAPMALIYIM” metni kazılıdır.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: