Daedra İnancı: Ayleidler

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar: ESO
Çevirmen: mertusta
Orijinal İsim: Daedra Worship: The Ayleids

Tamriel’in tüm uygarlaşmış toplumlarında Daedra’lara tapınmanın neden yasak olduğu ve onların hor görüldüğü bilinmektedir, ve bu kitabın da irdeleyeceği üzere bu kültürün miadı tarihsel olayların temelinde yatmaktadır. Kendisine Cinnabar Hatun denilen ve sözde akademik çalışmalar yaptığını öne süren ve söylemlerimi reddeden bu kişinin aksine, benim yazdığım yazılar itibarlı alimler tarafından kabul edilmiştir ve ifadelerim su götürmez birer gerçektir.

Aedralara tapınma geleneğini ilk başlatanlar olan Aldmeriler, aynı zamanda Daedralara ilk hürmet edenlerdir de. Bu inanç değişikliği muhtemelen ilk önce, Summerset’ten ayrılıp Cyrodiil’in orta-güney kesimlerine yerleşen Ayleidler arasında ufak bir kesim ile başladı, düşünce farklılıkları nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olmamak için buraya göç ettiler.

Ayleid kültürü gelişip kendi köklerini oluşturdukça ana vatan Alinor’dan daha da uzaklaştılar, Elf Çağının son binyılında Daedra inancı Ayleidler arasında iyice yaygınlaştı. Bununla beraber Aedra inancı da henüz yok olmamıştı ve geçmişten gelen bir gelenekle onlara da saygı gösteriyorlardı, fakat tarikatlar Daedralara daha çok bağlılık göstermeye başladılar, zamanla bu inançlar iyice ünlü oldu. Chimerlerin aksine Ayleidler de iyi veya kötü Daedra kavramı yoktur, hatta başkalarınca iğrenç olarak nitelendirilenler bilhassa belli başlı Ayleid soyluları ve kralları bunları benimseyince daha çok saygı gördüler.

Ayleidler arasında Daedra inancının yaygınlaşması o dönemlerde Tamriel’e yerleşmeye başlayan Nedeler için kötü haberdi. İnsanların bu göçmen kabilesini esir ettiler. İlk başlarda rastgele yapılan bu uygulama bir zaman sonra sistematik bir köleleştirme politikasına döndü, köle olan insanların efendileri taptıkları tanrıların esareti, işkenceyi ve zalimliği teşvik etmesiyle türlü muamelelere maruz kaldılar. Ayleid efendileri bu insanlar üzerinde bağırsak oymacılığı, et traşlık (heykeltraş’ın insan etiyle yapılanı) gibi sözde sanatsal meşgalelerle uğraştılar. Hal böyle olunca insanların kültüründe Daedralara tapınmanın hoş karşılanmaması bu dönemde yaşanan zorluklar sonrasında ortaya çıktı.

Alessia köle isyanları, Ayleidlerin Daedra inancına karşı duyulan nefretten gücünü alarak ortaya çıktı. İsyancılarla beraber olan Ayleid krallarının hemen hemen hepsi Aedra inancına mensup kişilerdi, bu durum da Alessia’nın Ayleid egemenliğinden kurtulup Birinci İmparatorluğu kurduğunda Elf Aedralarının Sekiz Kutsallar inancında yer almasının sebebidir. Onun önderliğindeki yeni Cyrodiil krallığında Daedra inancı yasaklandı, ve Daedralara inanan Ayleidler sorgusuz sualsiz infaz edildi.

Bunun sonucunda Birinci Çağ’ın ortalarında Tamriel’in merkezindeki Daedra inancının kökü kurudu, sadece kuzeydoğulu Chimerler ve Malacath’a inanan Orclar daedralara inancını korudu. Diğer yerlerdeki insan, elf ve yabanıl halkta daedra inancı sadece belli başlı yer altı örgütleriyle sınırlı kaldı. Cinnabar Hatun’un aksini söyleyen yazıları deli saçmasından başka birşey değildir.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: