Yoldaşlar

Son Güncelleme: , mertusta

Left-handed Elf
Jorravskr, Yoldaşlığın evi

[abbr title=”Companion”]Yoldaşlar[/abbr], Skyrim‘in insanları ile hem özel, hem de halka açık sözleşmeleri olan;
ayrıca Ysgramor‘un [abbr title=”Five Hundred Companions“]Beş Yüz Yoldaş[/abbr] geleneğini sürdüren bir savaşçı loncasıdır. Bu lonca, [abbr title=”Fighters Guild”]Savaşçılar Loncası[/abbr]’nın Tamriel‘ın diğer bölgelerinde yaptıklarıyla aynı rolü yerine getirir. Merkezleri, Akçay şehrine kurulmuş olan Jorravskr’da bulunur.  Sahabelerin arasından gerçekten tanınan tek lider Ysgramor’dan sonra en seçkin üyeler “Çember”de yer alırken; baş danışman ve yargıç ise “[abbr title=”Harbinger”]Yolgösteren[/abbr]” olarak bilinir. Her yeni Yolgösteren, eskisi tarafından seçilir.

Tarih

Skyforge
Semaocağı

Yoldaşlar’ın, Skyrim’in kayıtlı tarihinde çok büyük etkileri vardır. [abbr title=”Night of Tears”]Gözyaşı Gecesi[/abbr]’nden sonra Ysgramor ile iki oğlu Yngol ve Ylgar Atmora‘ya döndüğünde, Beş Yüz Yoldaş onların yardımına kulak vererek, elflere karşı olan savaşlarında yardımcı oldular. Aralarından biri de, Jorrvaskr gemisinin kaptanı, Ysgramor’un çocukluk arkadaşı ve ilk Yolgösteren olan -Ysgramor haricinde- Jeek of the River’dı.  Ayrıca, artık unutulmuş olan Yoldaşlık Yemini’nin koruyucusuydu. Jeek ve ekibi Ysgramor’un en yakın arkadaşlarındandı, ana gruptan ayrılarak Saarthal‘ın fethini yeniden gerçekleştirmişlerdi. Ayrıca, Skyrim’e elflerin yerleşiminden önce yapılmış eski bir demir ocağı olan Semaocağı’nı bulmuşlardır.

Elfler bu ocaktan ürküyor ve korkuyorlardı, onlara göre “neredeyse Nirn kadar eski büyüler kullanılıyor, eski tanrılar Mundus‘a ferah vermek istiyordu, ta ki Lorkhan onları yok edinceye kadar”.

Yolgösterenler

Birkaç yüzyıl sonra, Yoldaşlar bağımsız bir asker loncası olarak kurulduğunda Yolgösteren
[abbr title=”Mryfwiil The Withdrawn”]Çekingen Mryfwiil[/abbr] , savaşların ve siyasal çatışmaların grubu yok etmesinden korkuyordu. Bu yüzden, Yoldaşlar’ın herhangi bir savaş veya siyasi çatışmada taraf tutmayacağı emrini verdi. O zamandan beri, Yoldaşlar’ın onur konusunda tarafsız olmaları, Skyrim’de övgü haline gelmiştir. Irksal ön yargı başladığı ve Atmoran kanının saf kalması gerektiği söz verildiği zaman, Skyrim’de barış bozulmaya başlamıştı. Yüce Kızılmuhafız Cirroc, diğer insanların “Kuzeyli kalbi ile doğmalı” düşüncesini yıkmalarına yardımcı olabilmek adına, Atmoran olmayan ilk Yolgösteren’i ilan etti. Nesiller sonra, ırklara karşı gelen hoşgörüyü sağlamlaştırabilmek için, elf Henantier Yolgösteren seçildi. Bunun sonucunda önemli sayıda üye, yoldaşlığı bırakmıştır. Ayrıca Yoldaşlar, son olarak bir kadını da Yolgösteren ilan etmiştir: Macke of the Piercing Eyes.

Çember

İkinci Çağ‘ın sonlarında, Kyrnil Uzun-Burun Jorravskr’ı işgal etti ve “gaspçıları öldürerek” Yolgösteren haline geldi. Daha sonra, Ysgramor’un Kaptanlar Çemberi grubunun ismini alarak Çember’i kurdu. Çember’deki seçkin yoldaşlar, diğer üyelere örnek olarak etkili bir yönetim oluştururlar.
Gizlice, Çember ve daha sonraki Yolgösteren üyeleri, Glenmoril Cadılar Meclisi’ne karşı, kurt adamlık konusunda anlaşmışlardı.
Bu anlaşmanın nasıl kararlaştırıldığı bilinmemektedir. Uzun-Burun Çember’i kurmuştu ve onun için onur, kan yoluyla dönerdi, “canavarın yolu” konusunu ortaya Terrfyg adlı Yolgösteren’in attığı bilinir.
Her şeye rağmen bu, Hircine’in kendilerini cadılardan korumaları için verdiği bir hediye olarak kabul edilir.
4. Çağ 201 zamanında, Yolgösteren Kodlak Akyele önderliğindeki bazı Çember üyeleri, bunu bir hediye olarak değil; ciddi ruhsal etkileri olan bir lanet olarak görmüşlerdir ve bunu ortadan kaldırmaya çalışmışlardır.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: