Kışhisar Koleji

College of Winterhold
College of Winterhold

College of Winterhold, Skyrim’in Winterhold şehrinde bulunan bir büyücü loncasıdır. Bölgesel etkiye sahip olmasına rağmen köklü bir geçmişe sahiptir. Cyrodiil’deki Mages Guild’in benzeridir. Tek farkı bağımsız bir kuruluş olmasıdır. Winterhold şehrinde bulunan okul şehirle iç içe değildir. Taştan bir köprü ile ayrı kayadan sivri tepeye kurulan okula ulaşım sağlanır.

Okul öğrenci ve öğretmen konusunda çok seçicidir. Sadece işe yarar ve yetenekli kişilere eğitim verilir ve yine sadece bu kişiler okul kapısından içeri girebilir. Büyü ile ilgilenmelerine rağmen güvenlik çok yüksektir. Diğer büyücü örgütlerinin bilhassa Mages Guild’in aksine Necromancy yani Kara Büyü College of Winterhold’da yasak değildir. Yönetim Necromancy’nin de bir büyü türü olduğunu kabul etmiş ve doğru kullanıldığı takdirde faydalı işlerde yararlı olacağını savunmuştur.

Üçüncü Çağ’da Ysmir Kitaplığı’nın evi College of Winterhold olmuştur. Doğuda meydana gelen karmaşalarda bu el yazması değerli eserler korunup okulda saklanmıştır. Sonucunda çok sayıda araştırmacı ve tarihçinin uğrak noktası haline gelmiştir. Yazılar Arcanaeum’da korunur.

Oblivion Krizi’nde dağılan Mages Guild yerine iki tane büyücü örgütü çıkmıştır; Synod ve College of Whispers. Bu her iki yeni örgüt Elder Council’in takdirini kazanmak ve imparatorluğun resmi büyücü organizasyonu olmak için çaba sarfetmektedir. Bu yüzden bu iki örgüt bağımsız bir büyücü loncası olan College of Winterhold ile dostluk yapmak istemiş fakat College of Winterhold yönetimi siyasetten uzak durmayı ve bağımsız bir örgüt olmayı kendilerine ilke edindiklerini açıklayıp teklifleri reddetmiştir.

Winterhold şehri eskiden Skyrim’in geliri en yüksek şehirlerinden biriydi. Dördüncü Çağın 122. yılında Great Collapse denen olay meydana geldiğinde şehir harabeye döndü. Olaydan sorumlu tutulan College of Winterhold ise günah keçisi ilan edildi ve şehirdeki tüm itibarını kaybetti. Great Collapse dediğimiz olay ardı arkası kesilmeyen fırtınaların şehre vurmasıdır. Deniz kenarında uçurumda bulunan College of Winterhold’un sadece şehirle bağlantısını sağlayan köprüsü zarar görmesine rağmen, Winterhold şehrinin her yeri yıkılmıştı. Haliyle insanlar bunu şüpheyle karşıladı. Fırtınanın büyücülerin bir işi olduğunu öne sürüp büyücüleri şehirden dışladılar…