Clavicus Vile

Daedra Prensi olarak tanınan en güçlü 17 Daedra’dan biridir. En bilinen yanı, genelde dileyen açısından kötü sonlanacak şekilde, dilekleri yerine getirmesidir. Gücün, düzenbazlığın, dileklerin ve pazarlıkların Daedra Prensi’dir.

Clavicus Vile
Clavicus Vile

Kişiliği

Clavicus’un alanı dilekler ve tekin olmayan anlaşmalardır. Mundus (ölümlüler dünyası) ile olan muhattaplığı genelde bir şey için dilekte bulunan insanlarladır, ve onu çağırınca, Clavicus onlara istediklerini verir. Ancak, anlaşmalarından en münasebetsiz zamanlarda vazgeçmesiyle bilinir (dileyen kişi için, Vile için değil). Bunu neden yaptığı bilinmemektedir. Clavicus büyük ihtimalle bir Alman tiyatro oyunu olan Faust eserindeki Mefistofeles’ten esinlenilmiştir, çünkü ikisi de dilekleri yerine getirip, sonradan laflarından dönüp durumu dilek dileyenin istemediği bir şekle getirirler, ve ikisi de tehlikelidirler. Acılarından zevk aldığı için ölümlüleri parmaklarında oynatır, ve en kötü kalpli Daedra Prenslerinden biri olarak görülür.

Bazı Detaylar

Vile’ın Oblivion Evreni, huzurlu, ölümcül sarı renkli Daedralarla dolu, isimsiz bir kırsal alandır.

Çağrılma günü, Yeni Hayat Festivali’ne denk gelen, Sabah Yıldızı ayının 1. günüdür.

Clavicus Vile’ın, kesin bilgi olmasa da, İmparatorluk tahtını bir süreliğine ele geçirmesinde Jagar Tharn’a yardımcı olduğu düşünülür.

Söylenenlere göre, Clavicus Vile, Cyrodiil Vampirum Topluluğu’nun toplum içine farkedilmeyecek bir şekilde karışmasını sağlamıştır.

Barbas

Barbas, Clavicus Vile’ın köpeğidir. Şekil değiştirebilen bir Daedra’dır, ama genelde bir köpek formunda görünür. Barbas, Clavicus Vile’ın gücünün yarısının saklandığı bir depo görevi görür. Vile’a göre, güneşli günlerde, köpek (ve daha başka birçok şey) olmak hoşuna gider.

Clavicus Vile her zaman Barbas ile birlikte resmedilse de, Prens sıklıkla ondan usanır ve onu terk eder. Barbas sahibine sadık görünse de, çoğu zaman insanları Vile’ın komplolarına karşı uyarır, o yüzden az da olsa hür iradesi ve sağduyusu olduğu düşünülür. Bazen Yaltakçı adında müziksel açıdan yetenekli bir haylazcin tüccarı olarak görünür.

Daedrik Eserleri

Acıkase

Acıkase, Clavicus Vile için kutsal olan, ve onun müritleri tarafından çok değerli görülen bir daedrik eserdir. Kase, 3E427’de Nerevarine tarafından kurtarılmadan önce, Vvardenfell’in Sheogorad bölgesindeki antik Chimeri harabelerinde kaybedilmişti.

Clavicus Vile’ın Maskesi

Clavicus Vile’ın Maskesi, nereye giderse gitsin onu giyen kişiyi daha popüler yapan bir miğferdir. Diğer Daedra Prensleri ve onların eserleri gibi de, Clavicus görünüşe göre maske üzerinde tam kontrol sağlamaktadır ve istediği zaman uyarmadan onu geri alabilir.

Umbra

Umbra Kılıcı, sadece ruhları hapsedebilmek amacıyla yapılmış bir daedrik eserdir.

Matem Baltası

Matem Baltası, Daedra Prensi Clavicus Vile tarafından yaratılmış bir daedrik eserdir. Kurtadam resimleriyle bezenmiş demir bir cenkbaltası olarak görünür, ama aslında abanozdan yapılmıştır. Balta çok ağırdır, ve tanrıları bile ortadan ikiye ayırabilecek kadar keskin olan bir bıçak ağzı olduğu söylenir. Vurduğu kişiyi fiziksel olarak yorgun düşürecek şekilde tılsımlanmıştır.