Chimer

Veloth
Veloth

Geçmiş

Merethic Çağ’da yaşayan bir kaç Mer yani elf ırkından biridir. Dinamik, hırslı, kökten dinci, şeriatçı ve uzun ömürlü elf ırkı olarak da bilinirler. Chimer ırkı bugün bildiğimiz Dunmer yani Kara Elflerin atası olan ırktır. Chimer kabileleri Peygamber Veloth’u takip ederek asıl yurtlarını terk ederek Morrowind’e ulaştılar. Böylece burası Chimer’lerin yeni yurdu olmuş oldu.

Chimer’ler Yaztutan Adası’ndaki elflerin ana vatanını terk ederek Veloth önderliğinde göçe başladılar. Veloth ise bu yolculukta daedralardan Boethiah‘ı takip ediyordu. Veloth ve daedraların öğretileri sayesinde Chimerler kendilerine yeni bir kültür, inanış oluşturmayı başardı. Chimer ırkı köken elf ırkının fiziksel özelliklerini taşımasına rağmen renkleri onlardan biraz daha soluktur. Azura‘nın Chimerleri lanetleyip bu ırkın görünüşünü kül rengine çevirmesine rağmen Tribunal’den Almalexia ve Vivec kül rengi değil, saf Chimer görünüşünde kalmıştır.

Yaztutan Adası’nda Veloth’un muhalif hareketleri sonucunda Veloth ve onun fedaileri adadan Tamriel‘e yani ana kıtaya çıkmış, burada ise yıllar sürecek olan göçü başlatmıştır.

Vatanlarından ayrılan Chimerler Daedraların öğretilerinden faydalandı. Mephala onlara suikastı ve öldürmeyi öğretti, Azura Altmerlerden farklı olmanın yollarını gösterdi. Chimerlerin [abbr title=”Mephala-Boethiah-Azura”]iyi niyetli daedraları[/abbr] kötü daedralara karşı onları uyardı. Sonunda yeni toprakları [abbr title=”Morrowind”]Resdayn[/abbr]’a geldiklerinde burada bulunan Dwemer ile sıkıntılar baş gösterdi. Sıkıntının ana kaynağı elbette ki inançlardı. Tarih kitapları bu durumdan Chimerlerin provokatif hareketlerini sorumlu tutmaktadır. Fakat Chimerler her zaman yenilen taraf oluyordu, Dwemerlerin inanılmaz teknolojik gücü ve nüfusu, bir avuç Chimer’i kontrol altında tutmaya yetiyordu. Merethic Era’nın son dönemlerinde Veloth öğretileri terk edilmeye başlandı ve bu öğreti Vvardenfell’de neredeyse yok olma aşamasına geldi. Morrowind’de bu ırkın yeni düzeni oluşmaya başlamıştı bile, düzeni sağlayan [abbr title=”Great Houses”]Büyük Haneler[/abbr] ve başı boş göçebe toplum olan Çorakdiyarlılar…

 

Dwemer Irkı ile Yaşanan Anlaşmazlıklar

Sonunda Dwemer ve Chimer ırkları birbirleriyle çatışma haline düştü. İnsanlardan Önce (Before the Ages of Men) kitabında belirtildiği üzere laik anlayışa sahip Dwemer ile bu ırkın yaşadığı bölgedeki kaynakları tüketmeye başlayan ve dinlerine bağlı olan Chimerler çatışma durumuna geldi. Chimerler elbette ki sütten çıkmış ak kaşık değildi zaman zaman Dwemerlerin yaşadığı bölgelere baskınlar yapıyordu.
Dwemerler özgür düşüncenin, bilimin, mühendisliğin ve simyanın sırlarını çözen ırk, sonraları [abbr title=”şimdiki Morrowind ve Skyrim sınırındaki sıradağ”]Velothi Dağları[/abbr] olarak anılan bölgede toprağın içine muazzam şehirler inşa etmişti.
Dwemer dini, bir tercih meselesi (çoğunluğu agnostikti) görürken Chimerler dinlerine öylesine bağlıydı ki Dwemerlerin bu dinsizliğini kendi tanrılarına hakaret olarak algılıyorlardı.

 

Birinci Konsül

Kuzeyli ırkından vücut bulmuş olan Kuzeyli İmparatorluğu bahsettiğimiz iki ırk (chimer-dwemer) için tehdit unsuru haline gelmeye başlayınca eski düşmanlar dost olmaya karar verdiler. Yüksek Dwemer Kralı Dumac ile Chimer Hortator‘u Nerevar Indoril ortak bir karar alarak işgalci Kuzeylileri püskürtmeye karar verdiler ve başarılı da oldular. Kuzeyliler geri çekildi…

 

Kızıl Dağ

Tribunal Neravar’a ihanet etti ve Azura’nın öfkesiyle Chimer’lerin derisini karartıp gözlerini kırmızıya çevirdi. Sonuç olarak bugün bildiğimiz Kara Elf ırkı meydana geldi. İsimlerine de Lanetliler dendi.

 

Kategoriler Irklar