Büyücüler Loncası (Mages Guild)

Tamriel genelinde büyü ve simya üzerine çalışmalar yürüten Mages Guild, profesyonel bir büyücü organizasyonudur. Organizasyonun görevi ve tüzüğü imparatorluk tarafından belirlenmiş olup asıl amacı halka hizmet etmektir. Herhangi bir vatandaş örgütten iksir, büyü kitabı, asa veya simya maddesi almakta serbesttir. Ayrıca eğitim, ürünler ve diğer servisler örgütün üyelerine daha ucuza sunulmaktadır. Enchanting ve özel büyülerin kullanımının öğretilmesi sadece tanınan ve belli bir seviyede olan kişilere sunulmaktadır. Sebebi ise bunların tecrübesiz ellerde çok tehlikeli olabilmesidir.

Mages Guild İkinci Çağ’ın başlarında bir zamanlar Psijic Order üyesi olan Altmer Vanus Galerion tarafından kurulmuştur. Vanus, Mannimarco ile Psijic Order’ın en yetenekli iki büyücüsünden biriydi. Fakat üstleriyle çoğu kez ters düştüğü için Summerset Isle’a bağlı Artaeum’dan ayrılıp büyüyü halka sunabilme hayallerini gerçekleştirmek için Tamriel’a gelir. Burada da Psijic Order’dan ayrı anlayışa sahip Mages Guild’i kurmuş olur.

Mages Guild kendi içinde bir Arch-Mage tarafından idare edilir, ek olarak Arch-Mage dahil Büyücüler Konsülü denen beş büyük üstat büyücü yönetimdedir. Arch-Mage’in altında Master of Incunabula ve Master at Arms bulunur. Master of Incunabula’nın altında ise Master of Academia ve Master of the Scyre vardır. Master at Arms’ın altında ise Master of Initiates ve Order of the Lamp adlı Mages Guild’in askeri kolluk gücünün lideri Palatinus yer alır.Merkezleri Imperial City’deki Arcane Üniversitesidir. Konsül, öğretmen alımı, kuralların düzenlemesi, büyü kitabı satışı, örgütün politikası ve kuralların yürütmeliğini yapmaktadır. Buna ek olarak Tamriel’daki şehirlerin her birinde bulunan büyücü kuruluşları yerel büyücüler tarafından yönetilir. Örgütün kuralları Tamriel’daki bölgelere göre farklılık gösterir. Fakat temel konular ortaktır. Üçüncü Çağ’ın sonlarında Arch-Mage Hannibal Traven örgüt kurallarında önemli bir değişiklik yapmıştır. Necromancy kıta genelinde örgüt tarafından yasaklanmıştır. Aslında kurucu Vanus’da en başından beri Necromancy’ye sıcak bakmıyordu dolayısıyla kökten bir politika değişikliği olmayıp sadece bu fikir kurallara eklenmiştir. Tabi bu karar bazı çevreleri rahatsız eder. Başta Vanus ile çekişen Mannimarco Tamriel’a geldiğinde kendisi çok derin bir şekilde kara büyü yani Necromancy ile uğraştığından dikkatleri üzerine çeker. Sonucunda örgüt ile Mannimarco arasında savaş çıkar, Hannibal Traven’i öldürür ve Mannimarco örgütü yok etme raddesine geldiğinde The Elder Scrolls IV: Oblivion oyununda oyuncu Mannimarco’yu durdurur ve Arch-Mage unvanını alır.

Oblivion Krizi patlak verince örgüt halkın gözünde düşer ve çözülür. Çünkü bu kriz bir başka büyücü örgütü Mythic Dawn’ın faaliyetleri ile olmuştur. Her ne kadar Mages Guild’in bu olayda zerre parmağı olmasa da halk gözünde suçlu damgasını yemiştir. Oblivion Krizi’nin sonucunda Mages Guild artık fiilen dağılır. Geriye iki yeni büyücü örgütü çıkar; biri Synod diğeri ise College of Whispers’tır. Birbirine rakip olan bu iki örgüt Elder Council’in desteğini kazanmak için birbiriyle yarışır. Tamriel genelinde hatırı sayılır güce sahip College of Winterhold ile ittifak yapmaya çalışmalarına rağmen College of Winterhold bağımsız bir kurum olduğundan Synod ve College of Whispers’ın tekliflerini reddetmiştir.