Bülbüller: Gerçek mi Yoksa Kurgu mu?

Kitap Künyesi
Oyunlar : Skyrim
Çevirmen: Ahmet Sait Akten
Orijinal İsim: Nightingales: Fact or Fiction?

Becerikli hırsızlardan birine gidip Bülbüllerden bahsedin. Muhtemelen yüzünüze gülüp alay edecektir. Herkes Daedra Lordu Nocturnal’ın sözde intikamcılarının genç haydutları korkutmak ve hizaya getirmek için uydurulan birer hayal ürününden ibaret olduğunu söylüyor. Peki bu gerçekten bir hayal ürünü mü yoksa sadece yanlış mı anlaşıldı?

Alimlerin çoğu genel olarak ahlak dışı olan kutsal tarikat kavramını ve düzensiz bir güruh olan Hırsızlar Loncasını küçümser. Ama aslında Skyrim sınırları içerisinde bir zamanlar kutsal tarikatın var olduğuna dair pek çok kanıt mevcut. Bu cilt yayınlanmadan yüz yirmi yıl kadar önce, üzerinde “dövülmüş gece yarısı” diye tabir edilen bir zırh bulunan bir ceset keşfedildi. Parçalara ayrılmış olan zırhın üzerinde pek net görünmeyen karanlık bir daireyle bütünleşmiş bir tür kuş sembolü vardı. Zırh parçaları incelenmesi için Kışhisar Kolejine gönderildi ama oraya getirildikten bir gün sonra gizemli bir şekilde kayboldu.

Bu zırhın üstündeki sembol Skyrim’in dört bir yanına yayıldıysa da tanımlanması neredeyse imkansız gibiydi. Derken bir gün kimsenin beklemediği birisi, Markarth madenlerine hapsedilen bir mahkum bunun kendilerine Bülbüller diyen bir grup hırsızın kullandığı bir işaret olduğunu iddia etti. Daha fazla bilgi için üzerine gidildiğinde ise, Bülbüllerin Nocturnal’ın savaşçıları olduğunu ve onun isteklerini sorgulamadan yerine getirdiklerini söyledi. Hırsız Loncası içinde güvenilir bir kaynağı varmış ama isim vermeyi reddedince hikayesine itibar eden olmadı.

Bülbüllerin varlığına işaret eden ve günümüze kadar sağlam kalan ikinci kanıt parçası Vadikent’in dışında bulunuyor. Ana yolun dışında kısa bir patikanın sonunda keşfedilen, ne olduğu bilinmeyen siyah bir maddeden oluşan bir taş var. Üzerine ise daha önceden bulunan zırhın üstünde bulunan aynı kuş sembolünün yüzü kazınmış. Burası Bülbüllerin varlığına inananların adeta bir tür buluşma yeri. Diğer insanlar ise bunun Hırsız Loncası tarafından insanları kandırmak için tezgahlanan bir başka oyundan ibaret olduğunu düşünüyor.

Son ve tartışmaya en çok açık olan kanıt ise Akçay’da bir hücre duvarına kazınmış bir yazı. Bu hücrede önceleri Lorthus adında cinayetten hüküm giyen ve idama mahkum edilen bir Kara Elf kalıyormuş. İnfaz gerçekleşmeden önce Lorthus’un hücresi incelenmiş ve taş bloklardan birine kazınmış halde şu yazı bulunmuş:

“Sana geliyorum Leydi Nocturnal, emrine amadeyim. Bir bülbül olarak ben yeniden doğuyorum. Benim geçmişim zaferinizde yankılansın.”

Bu Nocturnal ve Bülbül arasında şu ana kadarki ilk ve tek somut bağlantıdır. Metnin sıra dışı yapısı, bir suçlunun Nocturnal’a karşı yaptığı dini çağrışımlar, bu grubun varlığına dair yapılan tartışmaları yıllar boyu canlı tuttu. Ne yazık ki bugüne kadar bundan başka tek bir tane bile kanıt ortaya çıkmadı, bu heyecan verici keşif bilinmezliğe karıştı ve geçen zamanla birlikte unutuldu.

Yetersiz olan bu delillerle kesin bir sonuca varmak çok zor. Elimizde cevaplardan çok sorular var. Din ve hırsızlık birlikte var olabilir mi? Günümüzde Daedra Lordun Skyrim’de dolaşan ve kötü emelleri olan ajanları var mı? Hırsızlar Loncası Bülbüller hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olup da gizlilik yeminlerine bağlı mı kalıyorlar? Belki bir gün bu soruların cevapları bulunur ama şu an için Bülbüllerin gerçek ya da hayal ürünü olduğuna karar vermek, siz okuyucuya kalmış.