Boethiah

Rekabet ve savaşı seven Boethiah, hilenin, cinayetin, suikastın ve ihanetin Deadrik Prensi’dir. Prenslerin belli bir cinsiyeti olmasa da kendisi bazen dişi bazen de erkek formunda gözükür. Takipçileri birbirlerine karşı savaşarak kan akıtır ve böylece efendilerinin sevgisini kazanmayı hedefler.

Karakteri

Her ne kadar Daedrik Prensler gerçek hayattaki şeytani varlıklar gibi kategorilendirilmese de, Boethiah Tamriel halkları tarafından genelde kötü bir prens olarak bilinir. İnsanlara zulmetmek, öldürmek ve vahşetten hoşlandığı için kısmen Molag Bal ve Mehrunes Dagon’a benzetilebilir. Buna rağmen Dunmer halkının kalbinde ayrı bir yeri vardır. Mehrunes ve Molag Dunmerlarca Sıkıntı Haneleri’nin Dört Köşesi olarak adlandırılan ve her Dunmer’ın mutlaka uzak durması gereken Daedrik Prensler arasında yer alırken, Boethiah ise Mephala ve Azura gibi büyük bir saygı görür.

Dunmer Kültüründe Boethiah

Dunmerların Boethiah’a saygı göstermesinin sebebi geçmişte, Chimer oldukları dönemde yatar. Geç Elf Çağı’nda Chimerler ya da o zamanki adlarıyla Aldmerlar henüz diğer elf kuzenleriyle beraber Yaztutan Adaları’nda yaşarken, Boethiah Veloth adında genç bir elfin rüyalarına girip diğer elfleri terk etmeleri gerektiği konusunda ikna eder. Elflerin inancına göre evren yaratılırken Lorkhan’ın hilekarlığı sonucu tanrılar güçlerini kaybeder ve zamanla bugünkü sıradan faniler olan elflere dönüşürler. Elfler bu yüzden Lorkhan’dan nefret eder. Boethiah ise Lorkhan’ın bu hilekarlığının bir nevi sınav olduğu müjdesini verir, gayret gösterip bu sınavı geçenler tanrısallığa erişebilecektir. Bunu duyan Trinimac’in bir grup takipçisi Peygamber Veloth önderliğinde elf diyarından ayrılmaya karara verir. Fakat Trinimac bu göçü önleme çalışır. Tam bu sırada Boethiah çıkagelir ve Trinimac’e karşı koyar. Trinimac Boethiah tarafından deforme edilir, şekli bozulur ve Malacath’a dönüşür. Bunu gören Boethiah’ın takipçileri iyice ikna olur ve Morrowind’e doğru olan yolculuklarına başlarlar.

Boethiah

Göçe başladıktan sonra Chimer adıyla anılan bu elfler, Skyrim’deki Morrowind geçidine geldikleri sırada Boethiah’ın silueti ile karşılaşırlar. Boethiah, Veloth’tan sadık birer kul olacaklarına dair yemin etmesini ister. Veloth meşhur gürzünü eline alır ve hayatını halkına adadığını söyleyip yemin eder. Bunun üzerine Boethiah geçidi tıkayan buz kütlesini eriterek Chimerleri Morrowind’e götürür. Dev mantarlar ve küllerle kaplı bu diyar artık Chimerlerin yeni yuvası olmuştur.