Birinci Konsey Savaşı

Son Güncelleme: , mertusta

Tarih Yer
1. Çağ 668 veya 700 Vvardenfell, Morrowind

Birinci Konsey Savaşı, laik yada dinsiz olarak bilinen Dwemerlar ve Chimer hanesi Dagoth ile ve onlara karşı olan tutucu Chimer haneleri Indoril, Redoran, Dres, Hlaalu ve Telvanni arasında 1. Çağ’da yapılmış olan savaşa verilen isimdir. Olaylar aslında bundan çok daha önce Veloth önderliğinde Yaztutan Adası’ndan sürülmüş olan Chimer’lerin Vvardenfell’e gelmesiyle başlar. Çoğu, tanrı tanımaz, kendini bilime adamış olan Dwemer’lar ile, sabah akşam daedra çağırıp ayağına kapanan Chimer’ler anlaşamaz, ilk anlaşmazlıklar başlar. Bu olayları izleyen yıllarda Dagoth hariç bütün Chimer haneleri Dwemer’lara karşı cephe alırlar ve Birinci Konsey Savaşı olarak bilinen savaş başlar. Chimer o sırada kesin isimleri olmasada ilk pan-dunmer oluşumunu oluşturup kesin olarak Dwemer’lara karşı cephe alırlar.

Morrowind
Morrowind

Sayı olarak az olsa da sihir gücü ve teçhizatları gelişmiş olan Kuzeyli birlikleri ve ganimet sözüyle bölgeye gelen Ork klanlarının da Dwemer-Dagoth ittifakına katılmasıyla kuzey Morrowind’de büyük başarılar elde ederler. Redoran, Telvanni bölgesi sırasıyla ele geçirilir, tam bir birlik halinde olamayan Chimer evleri Nerevar komutayı ele alana kadar yenilgi üzerine yenilgi alırlar.

Chimer’lerde komutayı ele alan Nerevar bölgedeki barbar kabileleri de yanına alarak Kızıl Dağ’daki Dwemer ve Dagoth güçlerine saldırır ve Çorakdiyarlı izcileri sayesinde Kızıl Dağ Savaşı’nda düşmanı yener ve büyük bir zafer kazanır.

Kurtulanlar Kızıl Dağ’daki Dwemer kalesine sığınmak zorunda kalır. Kısa bir kuşatma sonrasında kale içten düşer, Dagoth ve Dwemer liderleri öldürülür. Nerevar kaleye girme izni alarak birliklerle kaleye girer, genel bir katliam ile kaledeki herkes öldürülür, Dagoth ailesi tamamen yok edilir.

Yaralanan Lord Nerevar kısa bir süre sonra ölür. Savaşın bitişinden sonra muzaffer Chimer evleri Vivec, Almalexia ve Sotha Sil tarafından oluşturulan konsey tarafından yönetilmeye başlar. Tribunal adını alarak Morrowind’in tanrı-kralları olurlar ve ölümsüz yönetimleri başlar. Dwemer’lara ise tam olarak ne olduğu bilinemez, zaten Chimer’lerinde pek umurlarında değildir. Azura ise Chimer’leri lanetler ve onları Dunmer olarak anıldıkları forma sokar.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: