Beş Yıl Savaşı

Son Güncelleme: , mertusta

Beş Yıl Savaşı, Elsweyr’li Khajiitler ve Valenwood’lu Bosmerlar arasında 3. Çağ 395 – 3. Çağ 399 tarihleri arasında geçmiş bir savaştır.

Valenwood’a giden kereste karavanlarına yapılan saldırılar, Torval Kıyımı’na zemin hazırladı, ve böylece savaş resmen başlamış oldu. Savaşın mutlak galibi Elsweyr olmuştur.

Tarih

3E395 – 3E399

Yer

Valenwood ve Elsweyr

Sonuçları

  • Elsweyr sınırlarının batıya doğru genişlemesi, Valenwood’un doğudaki toprak kaybı
  • Xylo Nehri’nin iki kıyısının da Elsweyr kontrolüne geçmesi
  • Kereste karavanlarına saldırıların sona ermesi
  • Elsweyr zaferi

Önemli Savaşlar

Torval Kıyımı

Bosmerlar Torval şehrine saldırdı ve yakınlardaki bir orman kabilesi tarafından def edilene kadar bin civarı Khajiit öldürdü. Bu savaş, Beş Yıl Savaşı’nın resmi başlangıç noktası olarak kabul edilir.

Zelinin Savaşı

Solitude’dan gelen birkaç Nord danışmanın tavsiyesi üzerine Khajiit ordusu savaşa alışkın olmadıkları şekilde ağır zırh giyerek girdi, ve savaşı kaybetti.

Anequina’nın Kalbi

Savaş, Zelinin Savaşı’ndan hemen sonra meydana geldi. Nord danışmanları kovan ve geleneksel orta zırhları ile savaşa giren Khajiit ordusu, savaştan mutlak galip ayrıldı. Bu muharebenin, Beş Yıl Savaşı’nın dönüm noktası olduğu kabul edilir.

Sfenksgüvesi Hisarı Savaşı

Elsweyr’in kuzeyindeki Dune şehrinin yakınlarındaki Sfenksgüvesi Hisarı’nda meydana gelmiş bir savaştır. Khajiit ordusu, sayıca az olmasına rağmen alışılmadık taktikler kullanarak savaşı kazanmıştır.

Athay’in Yağmalanması

İki taraf arasında bir ateşkes imzalanmış olmasına rağmen, Khajiitler anlaşmayı bozdu ve Xylo Nehri’ni geçip Valenwood’un sınırlarına saldırmaya başladılar. İlk hedeflerinden biri Athay köyüydü. Köyü yıktılar ve neredeyse herkesi öldürdüler. Bu köye komşu olan Grenos köyü de kısa zaman sonra yok edilmiştir.

Vindisi Yabanavı

Khajiit saldırılarından çaresiz durumda kalmış Bosmerler, antik Vindisi mezrasına çekildiler, ve orada, yaklaşan Khajiit ordusuna karşı koymak için, saldıranları tamamıyla yok eden bir Yabanavı çağırdılar. Vindisi’nin olduğu vadide sıkışan Bosmerlar, Yabanavı’nın kötü tarafına denk geldiler ve tam anlamıyla bir ‘yamyam partisi’ başladı. Mezra, ve tüm içinde yaşayanlar, yok oldu.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: