Bero’nun Konuşmasına Yanıt

Kitap Künyesi
Oyunlar: Morrowind, Oblivion, Skyrim
Çevirmen: Cemre Serpal
Orijinal İsim: Response to Bero’s Speech

Ağustosun 14’ünde, Berevar Bero isimli bir Yanılsama Büyücüsü, İmparatorluk Şehri’ndeki Julianos Mabedi’nde çok cahil bir konuşma yaptı. Bu kadar cahil konuşmalar çok nadiren olur, dolayısıyla ona yanıt vermek için bir neden yoktu. Maalesef, o zamandan beri konuşmasını “Bero’nun Savaş Büyücülerine Konuşması” olarak yayınlamakta ve akademik camiada küçük ve hak edilmeyen bir ilgi toplamaktadır. Onun bu yanlış kavramlarına bir açıklık getirelim.

Bero, arada sırada gerçek bilgiler de içeren metinine, Tiber Septim’in İmparatorluk savaş büyücüsü, Zurin Arctus ile başlayıp, VII. Uriel Septim’in İmparatorluk savaş büyücüsü Jagar Tharn’a kadar süren ünlü savaş büyücüleri tutanakları ile başladı. Amacı, ihtiyaç duyduğunda bir savaş büyücüsünün en güçlü yanı olması gereken Yıkım Büyüsü dalını değil daha çok diğer büyü dallarının kullandığını göstermekti. O sözde tarihsel gerçeklere itiraz etmeme izin verin.

Zurin Arctus, Bero’nun ileri sürdüğü gibi Numidium isimli golemi Mistisizm ve Çağrı büyülerini kullanarak yaratmadı. Gerçek şu ki, Numidium’un nasıl yarattığını bilmiyoruz veya bildiğimiz anlamıyla bir golem veya ifrit olup olmadığını da. V. Uriel’in savaş büyücüsü Hethoth, bir İmparatorluk büyücüsü değildi – o sadece İmparatorluğun hizmeti içindeki basit bir iş görendi, bu nedenden dolayı da Akavir’deki çeşitli dövüşlerde kullandığı büyüleri ki tamamen söylenti olduğunu da sanmıyorum, bu konuyla tamamen alakasızdır. Bero, İmparator Moritha’nın savaş büyücüsü Welloc’a “başarılı bir diplomat” diyor fakat “Yıkım dalının güçlü bir öğrencisi” diyemiyor. Bero’yu bir İmparatorluk savaş büyücüsünün doğru bir tanımını yaptığı için kutlarım fakat Welloc’un Yıkım dalındaki becerisini anlatan pek çok yazılı örnek var. Mesela, bilge Celarus, Welloc’un Karagül’deki isyankar orduya Vampir Sisi büyüsünü yapıp güçlerini ve yeteneklerini kendi ordusuna geçirdiğini uzun olarak yazmıştır. Bu, Yıkım dalının etkileyici bir örneği değilse, nedir?

Bero acıklı bir şekilde, Jagar Tharn’ı başarısız savaş büyücüleri listesine koymuştur. Deli bir haini aklı başında davranışın bir örneği gibi göstermek savunulamaz bir durumdur. Bero neyi tercih ederdi? Tharn’ın Tamriel’i yok etmek için Yıkım gücünü daha geleneksel bir şekilde kullanmasını mı ?

Bero, tarih hakkındaki yalanları iddialarının temeli olarak kullanıyor. Tarihten savaş büyücülerinin, dallarının dışında büyü yaptıklarına dair dört harika örnek bulmuş olsa bile -ki bulmadı -yalnızca fıkra türünden kanıt bulmuş olurdu, bu da bir iddia oluşturmaya yetmezdi. Ben kolaylıkla Yanılsama Büyücülerinin iyileştirme ve Gecebıçağı Işınlaması büyüleri yaptığına dair dört örnek bulabilirim. Her şeyin bir yeri ve zamanı vardır.

Sağlam temeller üzerine inşa edilmemiş olan Bero’nun iddiası, Yıkım dalının gerçek bir dal olmadığı yönünde. Bero, ona bir çalışma yolu olarak “dar ve sığ” diyor ve öğrencilerine de sabırsız, sapıtma eğilimi olan kişiler diyor. Biri buna nasıl cevap verebilir? Bir Yıkım büyüsü yapma hakkında zerre şey bilmeyen biri, bu dalı nasıl olur da çok basit olmakla suçlar? Yıkım dalını ” en kısa sürede en fazla zararı verme” olarak özetlemek açıkça saçmadır ve bu konudaki bilgisizliğine kendi yanılsama dalındaki tüm karışık etkenleri sayarak yorum yapıyor.

Yıkım dalındaki etkenleri sayarak yanıt vermeme izin verin. Büyünün etki etme şekli, Yıkım dalında diğerlerindekinden daha önemlidir. Bunlar da temas üzerine, uzak bir mesafeden, ortak merkezli bir noktadan ve daha sonra başlatılmak için önceden hazırlamak gibi seçenekler içerir. Büyüyü yaparken hangi kuvvetler kullanılmalıdır: ateş, şok ya da ayaz? Ve her birinin avantajları ve tehlikeleri nelerdir? Farklı büyülere değişik türden hedeflerin verdiği tepkiler nelerdir? Olası korunmalar nelerdir ve nasıl yenilebilir? Hangi çevre faktörleri göz önüne alınmalıdır? Geciken zararlı bir büyünün avantajları nelerdir? Bero, Yıkım dalının gizlice yapılamayacağını ileri sürüyordu fakat bazen nesilden nesile gizlice etkileyen ve de Yıkım dalının altında olan lanetleri unutuyor.

Başkalaşım dalı, Yıkım dalından uzak ve apayrı bir oluşumdur ve iki dalın tek bir dalda birleşmesini savunan Bero’nun İddiası açıkça gülünçtür. Başkalaşım ve Yıkım hakkında bir şey bilmeyen bu kişinin başka bir iddiasına göre Yıkım büyülerinin zarar kısmı, Başkalaşım büyülerindeki gerçeklik değişimi büyülerinin bir sonucudur demek ister ve şöyle der “Başkalaşım dalının bir büyüsü olan Yükselme, Yıkım büyüsü olan Şok Mızrağının yakın bir kuzenidir”. Gerçekliğin Değiştirilmesiyle alakalı olan Başkalaşım dalının, Gerçekliğin algılanmasıyla ilgili olan Yanılsama dalını kendi alt dalı olarak alması gerektiğini söylemek daha mantıklı olacaktır.

Bir Yanılsama ustasının bu saldırıyı Yıkım dalına yapması tesadüf değildir. Ne de olsa, Yanılsama gerçeği gizlemekten başka bir şey olmamıştır.