Baar Dau

Baar Dau, Vvardenfell’deki Vivec Şehrinin üzerinde bir zamanlar asılı duran bir göktaşıdır.

Baar Dau’nun Kökeni

Taşın nereden ve ne amaçla geldiği bilinmese de hakkında çok sayıda söylenti bulunur. Bir teoriye göre Dunmer kültüründeki dört kötü daedrik prensten olan Sheogorath, taşı şehre atmıştır fakat Vivec’in kudreti sayesinde bu önlenmiştir. Eğer halkı, Vivec’i sevmeyi bırakırsa taş da şehrin üstüne düşecektir. Diğer daha az popüler olan teorilerde ise bunun Una adında eski bir Magna Ge olduğu, hatta Vivec ile Molag Bal’ın birleşmesinden meydana gelen şeytani bir yumurta olduğu söylenir. Bazı Orsimerlere göre bu göktaşı Malacath’ın bokudur. Koskoca Daedrik Prensin, bir şehre kaka atması ne kadar absürd gözükse de, bu teorinin de alıcıları bulunuyor.

Kökeni her ne olursa olsun, taş uzunca bir süre Vivec Şehrinin üstünde asılı kalmıştır. 2. Çağ 582’de Vivec’in güçleri azalmaya başladığında taş düşüşe geçmiştir. Fakat kendine gelen Vivec taşı tekrar durdurmayı başarmıştır. İlerleyen çağlarda Tribunal Tapınağı tarafından hapishane olarak kullanılır. Tribunal inancını inkar edenler ve reform peşinde koşan rahipler burada hapsedilmiştir.

Baar Dau
Baar Dau

Baar Dau’nun Düşüşü

Dördüncü Çağın başlarında Vivec’in kaybolmasıyla Baar Dau şehre yaklaşır. Sul ve Vuhon adında iki tane Dunmer, göktaşını havada tutacak olan bir alet yapar. Ruhlardan güç alan bu alet ile taş sabit tutulabilmektedir. Yüzlerce ruhu kullanarak çalışan alete zamanla güç yetmez ve güçlü bir ruha sahip olan yaşayanlar da kurban edilmeye başlanır. Vuhon, Sul’un sevgilisi Ilzheven’i kurban etmek için makineye götürür. Fakat bunu önlemeye çalışan Sul ise makineyi imha eder. 4. Çağ 5 tarihinde ise Baar Dau nihayetinde Vivec Şehrine düşer. Şehir tamamen yerle bir olup krater oluşur. Tsunamiler meydana gelir ve oluşan depremden dolayı Kızıl Dağ patlar, Vvardenfell’de hayat yok olma aşamasına gelir. bu gelişmeyle Tribunal tanrıları da terk edilir.