Baan Dar

Baan Dar, Haydut Tanrısı, Tamrielde gözlerden uzak tapılan nadir birkaç tanrıdan biridir. Çoğunlukla Valenwood ve Elsweyr’de tanınır. Hakkındaki ana kaynaklardan biri İkinci çağda Elsweyr’de bir gölün yakınlarında bulunmuş ve içerisinde 2E 24 yıllarında Daggerfall Katipliği yapmış Arkan’ın Baan Dar hakkındaki tasvirleri bulunan Baan Dar tomarıdır. Bazı alimler Baan Dar’ın gerçek tanrı gibi yalnızca ölümlülerin yaşam tarzlarıyla ilgilendiğine inanırlar.
Baan Dar tomarındaki tasvir:

Ses çıkarmayan, Gecenin Kanatlarının Kara İntikam Hançeri. Yalnız Kurt’un Koruyucu Azizi. Zamanın veya Mesafenin saygısız Binlerce Gözü ve Kulağı, Yüzlerce Silahı. Ölümsüz, Kamuflaj Ustası, Binlerce Yüzün Adamı, Şekiller ve Boyutlar, Centilmen, Kaba, Gay, Haşin. “Belirsiz ve Ölümsüz Adam”… ne tek bir kişi ne de herşeyin Tanrısı, yanlızca ormanın içinde toprağa ekilmiş ve büyüyen dizilmiş tohumların Tüm Gizemi.

Çoğu bölgede Baan Dar hırsızların ve dilencilerin düzenbaz ruhlarının marjinal ilahı olarak görülür. Elsweyr’de daha saygın bir tanrıdır özellikle Paryalar(her türlü haktan yoksun toplumsal sınıf) ona çok saygı duyar. Bu bakımdan Baan Dar bu cefalı Khajiitlerin zekasının veya çaresizliğinin dahiliği haline gelir ve daima son andaki planlarıyla Mer(veya İnsan) düşmanlarını entrikaları ile altüst ederler. Valenwood’un Bosmerleri de ona kendilerince ibadet ederler ve onu çoğunlukla okçuluk kabiliyetleriyle ilişkilendirirler.