Azura

Azura
Azura

Kızıl geçit Azura (diğer bir adıyla Azurah) gökyüzündeki şafağın ve alacakaranlığın – alacakaranlık diyarları arasındaki büyünün – aynı zamanda gurur ve benliğin Daedric prensidir. Şafak ve alacakaranlığın kraliçesi, Güllerin annesi, Gece’nin kraliçesi ve Sotha Sil’in öngörüsü olarak da bilinir. Azura ölümlüler tarafından”iyi”olarak görülen birkaç Daedric prensten biridir ve muhtemelen ölümlülere karşı yapılan iyiliğe diğer Daedric prenslerden çok daha fazla ilgi duyar. Sürekli kadınsı bir şekilde görünmeyi tercih eden ve kadın olarak algılanan birkaç Daedric prensten biridir.

Oblivion’daki diyarı Moonshadow’dur, Burada Güllerden bir sarayda yaşar. Bu sarayın son derece güzel ve renkli, çiçekler, şelaleler, ağaçlar, ve gümüşten bir şehir olduğu bilinir aynı zamanda Winged Twilight’lar onun hizmetkarlarıdır.

Ne kadar çoğu geleneksel öğretileri bazen Boethiah’a atfedilse de, Chimerlere Altmerlerden farklılaşmayı öğreten tanrı-atalarıdır. Hikayelerde, Azura genellikle tanrı veya atadan ziyade ırkı için ortak kozmik bir güç olarak geçer. Ebonarm’ın ve Nocturnal’ın düşmanı olduğu kabul edilir. Daggerfall’da 21 First Seed’de kutlanan Hogithum festivali günü çağrılabilir. Elsweyr’de Azura tamamen ayrı bir varlık olarak algılanır, Azurah adıyla bilinir. Elsweyrde Khajiit haricinde yaşayan “orman halkının” yaratıcısıdır, bahsedilen halk Bosmerlerdir, ama bazı Altmeri kaynaklar Khajiitleri yarattığını söyler.

Azura asla hilekar olmamasına rağmen, işleri daima o nasıl arzular ise öyle sonlanır, ve müdahaleleri sonucunda mutlaka korkunç olaylar gerçekleşir, bunlar onu kötü olarak gösterebilir. Müritleri onu “zalim ama bilge” olarak görürler. Morrowind’in Dunmerleri tarafından “iyi” Daedra olarak kabul edilir, aynı zamanda Dunmerler tarafından bilinen Four Corners of the House of Troubles içinde bulunan Molag Bal ile de ittifaktır. Iliac Bay bölgesi insanları Azuranın büyülerinin bazı müritlerini “aşık” ve “beyinsel köleler”e çevirdiğine inanır.