Ayrenn

Ayrenn
Kraliçe Ayrenn

Alinorlu Kraliçe Ayrenn Arana Aldmeri, kısaca Kraliçe Ayrenn, Aldmeri Hükümdarlığının İkinci Çağ’daki yöneticisiydi. 2.Çağ 555’de Second Seed’in 5. gününde babası Kral Hidellith ve annesi Kinlady Tuinden’in kız evladı olarak dünyaya gelmiştir. Söylentilere göre Yaztutan Adası’nın tamamı, Ayrenn’in doğumunu elli beş gün boyunca kutlamıştır.

Gençliğinde çevik ve hazırcevap biri olmuş, sıkça ve günlerce ortalıktan kaybolmuştur. 2. Çağ 573 yılında yine ortadan kaybolmuştur. Bu kayboluş, Sapiarchlar tarafından burçlarda ve kehanetlerde görülmüştür: Leydi takımyıldızı Küheylan takımyıldızına biner şekilde görülmüş, Great Orrery tersine dönmüş ve küçük bir kartal, Kâşif Topal heykelinin tepesine konmuştur. Kayboluşunun ardından erkek kardeşi Prens Naemon tahtın varisi olmuştur. Ayrenn’in, geçen yıllar boyunca neler yaptığıyla ilgili birçok mit vardır, fakat babasının 2.Çağ 580’daki ölümünün ardından herkesi şaşırtmak ve doğuştan gelen hakkını almak için Velyn Limanı’nda ortaya çıkmıştır. Frostfall’un 7. gününde Kraliçe olmuştur. Bu olayların ardından lakabı, “Öngörülmeyen Kraliçe” (Unforeseen Queen) olmuştur.

Yaztutan Adaları’na geri dönmeden önce Tamriel’i gezmiş, dünyanın başına gelecek olan büyük tehlikeleri farkına varmış ve her şeyi yoluna koymanın, Elflerin yegâne görevi olduğunu görmüştür. Bunun sonucunda Ayrenn önderliğinde Yaztutan Adaları, Vadiorman ve Elsweyr, birlikte Birinci Aldmeri Hükümdarlığını oluşturmuştur.