Avın Başlangıcı

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar : Morrowind, Oblivion, Skyrim, Battlespire, ESO
Çevirmen: Mehmet Kardaş
Orijinal İsim: The Posting of the Hunt

Kitaptaki yazılar dikte edildiği ya da daha uzun bir yazıdan kısaltıldığı için dikkatsizce yapılmış bir kopyaya benzemektedir.

Ayinler ilan edildi, av çağrısı yapıldı. Şahit gösteremeyen aksini söylemesin…

Masum Ay Töreni ya da diğer adıyla Vahşi Av, bu alemi çevreleyen büyü havuzundan enerji çekebilmek için yapılan dinî bir törendir. Törenin kurucuları ve ne zamandır uygulandığı bilinmemektedir. Ama tören, doğru şekilde yapılırsa avcıya büyük güç ve saygınlık kazandırır.

Tören, güçlü avcı ve onun güçlü ve güçsüz köpekleri ile beraber lanetlenmiş Masum Ay’ı ya da geleneksel adı ile Hare’yi içerir. Avcının yüce güçleri, tutkusu ve çaresiz avı, Masum Ay’ın trajik ve soylu sonu avın özünü oluşturur. Masum Hare’nin vücudu parçalara ayrılırken, avcı bu dünyadaki güçlü ve güçsüz arasındaki trajik uçurumu simgeler.

Av başlarken güçsüz köpekler öncelikle Masum Ay Şapeli’nin yeşil kristal yansımasında toplanırlar. Şapelin içinde de avcı, güçlü köpekler ve av ustası; avcıyı, avı ve Masum Ay’ı kutsayan töreni başlatırlar. Sonrasında avcı şapelden çıkarak Acılı Merhamet Mızrağı’nı gösterir ve av kurallarını okur. Bunlar dört safhadır: Sürüklenme, takip, çağrı ve ölümün izlenmesi.

Birinci Safha — Sürüklenme, zayıf köpekler Hare için yerde sürüklenerek avın gerçekleşeceği zemini hazırlarlar.

İkinci Safha — Takip, güçlü köpekler Hare’yi kovalarlar.

Üçüncü Safha — Çağrı, güçlü köpekler Hare’yi kıstırıp avcıyı öldürmesi için çağırırlar.

Dördüncü Safha — İzleme, avcı Acılı Merhamet Mızrağı ile öldürme işlemini gerçekleştirir ve kasaba çanını çalarak av ustasını izlemesi için çağırır. Sonrasında av ustası Acılı Merhamet Mızrağı’nı kullanmış olan avcıyı “Cesur” olarak isimlendirir. Ayrıca usta, avcıyı sıradaki Hare’nin kim olacağını seçmesi için izin verir. (fakat avcının kendisi sıradaki ava katılmak zorunda değildir.)

Avcı, usta ve köpeklerin uygulamaya yemin ettikleri av kuralları, avın tüm koşullarını ve gerekçelerini ayrıntılı bir şekilde anlatmaktadır. Örneğin kaç adet köpeğin ava katılabileceği, Acılı Merhamet Mızrağı’nın nasıl kullanılacağı gibi konular anlatılmaktadır. Ayrıca kurallara göre Hare’nin ne kadar az olursa olsun kaçabilmek için bir şansı olmak zorundadır. Pratikte, bu durum eğer toplanıp Daedra Törenler Tapınağı’nda bir araya getirilebilirse Hare’nin avdan kurtulabileceği bir yere ışınlanmasını sağlayan altı anahtarın varlığı olarak bilinir. Genelde beklenildiği üzere Hare’nin bu anahtarları bulup kaçması çok zor olmasına rağmen anahtarlar üzerinde çeşitli oyunlar ve hileler yapılması av kurallarına göre affedilmez bir suçtur.

Av töreni, avcıya ölümlü ve ölümsüzlerin tüm silahları ve her türlü büyü okulu dahil tüm saldırılara karşı koruma sağlar. Fakat tören avcıya, Acılı Merhamet Mızrağı’nın potansiyel tehlikelerine karşı koruma sağlamamaktadır. Öyle ki mızrağın ufak bir dokunuşu dahi öldürmeye yeterlidir.

Vahşi Av başlatma hakkı çok önemli bir güçtür çünkü mızrak ulu Daedra efendileri hariç herkes için ölümcüldür. Bu yüzden, bu korkunç silahın av bölgesinin dışına çıkarılması yasaktır…

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: