Auri-El

“Anui-El, [Anu’nun ve] her şeyin ruhuydu, bundan dolayı bir çok şey oldu, ve bu etkileşim ise Aurbis’ti. İlk olarak Aurbis çalkantılı ve kafa karıştırıcıydı, çünkü Anui-El’in uzun uzadıya düşünceleri tasarımsızdı. Sonra Aurbis’in suretleri takip etmek için bir izlence ya da kusursuz bilginin dışında biraz daha uzun sürecek eğlenebilecekleri işlemler talep ettiler. Böylece kendini bu şekilde tanıyabilirdi. Yani bu yolla kendisini tanıyabilirdi, dâhi, Anu Auri-El’i yarattı, ruhunun ruhunu. Aurbis’e doğru yeni bir güç olarak kanadı, buna zaman denildi.” -Dünya’nın Kalbi

 

(Auriel olarak da çağrılır) Aldmer’in Kralı, Akatosh’un elf değişkesidir. Anui-El’in ruhudur, ki o, dolayısıyla, Her Şey Anu’nun ruhudur. Çoğu Altmer ve Bosmer, ondan geldiklerini iddia eder. Vadiorman’da o; Auri-El Zaman Ejderi, tanrıların kralı olarak bilinir. Kar Elfleri ve Ayleidler de ayrıca ona tapar. Ancak, onun sadece üst nesiller olan Aldmeri halkının atası olduğu düşünülür, ve diğer Aldmer toplumlar tarafından taklit için benimsenmiştir. O oluştuğunda, zaman başladı.

Tarih

“Auri-El dâhi, yeni dünyanın kralı olacağı söylendiğinde, Lorkhan’a yardım etmeye karar verdi.” -Dünya’nın Kalbi

Auri-El'in Heykeli
Auri-El’in Heykeli

Bilinen tek zayıflık anında, fani düzlemin yaratılmasında kendi payını kabul etti, bu hareket Elfleri sonsuz ruhlar dünyalarından sonsuza kadar koparandı. O ve diğer Aldmer tanrıları zayıflamış benliklerinden ve yarattıklarından tiksindiler, ve dayatılmış bu her şey kalıcı olarak bozulmuştu, ve yapabilecekleri tek şey Elflere haysiyetleriyle acı çekmeyi öğretebilmekti.

Hatasını telafi etmek için, efsanevi çağlarda orjinal Aldmerlere, Lorkhan’ın ordularına karşı önderlik etti, onu yendi ve Altmer’in ilk krallıklarını kurdu, Altmora ve Kadim Ehlnofey. İddiaya göre Auri-El’in Yayı ve Auri-El’in Kalkanı, Anui-El tarafından Lorkhan’ın hordalarına karşı kullanılsın diye yaratıldı. Buna rağmen Altmora İnsanlar tarafından geri alınmıştı ve Kadim Ehlnofeyler sürülmüştü. Auri-El’in azam şövalyesi Trinimac (bazı yerlerde Auri-El’den daha popülerdir) Lorkhan’ı yenmekte başarılı oldu, ve Auri-El onun kalbini okuna bağlayarak ırak bir denize fırlattı. Daha sonra, takipçilerinin gözleri önünde cennete yükseldi, ve böylece onlar da fani düzlemden kaçmak için gereken adımları öğrenebilirlerdi.

Pek çok Kar Elfi’nin tek büyük bir arzusu vardı: Auri-El ile bir olabilmek. Auri-El Tapınağı’nı inşa ettiler, günümüz Skyrim’inin batı dağlarında, böylece ruhani bir keşife çıkabilirler ve cennetlere yükselebilirlerdi. Auri-El’in mantralarını çeşitli kümbetgeçitlerden okurlardı, öğretileri üzerinde meditasyon yapar, İç Kutsal Mekân’a olan yolculuklarından önce tanrılarıyla bir olurlardı.