Ateşkes Antlaşması

Son Güncelleme: , mertusta

Ateşkes Antlaşması, İkinci Çağ’ın sonlarında imzalandı. Bu anlaşma İkinci Çağ’ın son yıllarında İmparator Tiber Septim’in birleşik Tamriel hayalini de güçlendirerek, Morrowind ve Cyrodilik İmparatorluk arasında kalıcı bir barış sağladı. Anlaşma, İmparatorluk’un galip geldiği çok sayıda savaş ve Matemhisar’ın harabeye çevrilmesinden sonra Tiber Septim ve Dunmer tanrısı Vivec arasındaki kişisel görüşmelerin sonucunda imzalandı. Yaygın olarak bilinmese de Tribunal, 2. Çağ 882 civarlarında Dagoth Ur’un uyanışı ve Lorkhan’ın Kalbi’ne olan bağlantının kesilmesinden beri gittikçe zayıflamakta ve kendini soyutlamaktaydı. Dolayısıyla Vivec, yazmalarında saygılarını ifade ettiği Septim’le görüşme yapmak zorunda kaldı. Birçok Dunmer Tribunal’in ihaneti olarak gördüğü bu şey karşısında şok oldu ve öfkelendi.

Ateşkes’in amacı, Morrowind’e geniş ölçüde özerklik verirken aynı zamanda onu İmparatorluk’un bir parçası yapmaktı. Tiber Septim bunda başarılı olmak için Morrowind’in askeri gücünü ağır bir şekilde kısıtlaması gerektiğini biliyordu. Bu nedenle, Morrowind’in teslim olarak Numidium’un İmparatorluk’a verilmesini talep etti.  Karşılığında, başkent Almalexia Şehri olmak üzere, 6 yeni oluşturulmuş idari bölgelerin her birindeki İmperyal temsilciler tarafından denetlenmek suretiyle Morrowind’in özerk kalmasına ve Tribunal Tapınağı ile Yüce Haneler’in güçlerini sürdürmelerine izin verildi. Temsilciler hem İmparator hem de Dunmer halkının kabul etmesi için özenle seçildi. Ek olarak, ve belki de Dunmerlar’ın seçkin kesiminin akıllarındaki en önemli şey olan kölelik uygulaması, İmparatorluk tarafından koruma altına alındı. Aynı şekilde Dunmer dini uygulamaları da korundu.

Ateşkes en çok Hlaalu Hanesi tarafından desteklendi, Redoran Hanesi isteksizce Vivec’in önderliğini takip ederken, Dres Hanesi sadece köleliğin korunmasına büyük yardımlar yaptı. Telvanni Hanesi, Hlaalu ile Redoran anlaşmayı destekleyen tarafa katılıp resmi olarak destekleri kurulana kadar, gelişmeler boyunca nötr ve soyutlanmış kaldı. Indoril Hanesi Tribunal’in isteğine boyun eğdi fakat İmparatorluk’a karşı muhalif kaldı; aslında, birçok Indoril soylusu işgal altında bir millet olarak yaşamaktansa intihar ritüelleri yapmayı seçtiler. Bu zamanda Hlaalu Hanesi İmparatorluk’la olan yeni müttefikliğini kayıp toprakları geri istemek ve oraya yeni Imperial yönetimi içinde güçlü pozisyonlara Hlaalu soylularını yerleştirmek suretiyle kullanarak, Indoril ve Redoran Haneleri’nden öç alma fırsatını yakaladı. Indoril Hanesi başkent Matemhisar’da sağlam kaldı ama diğer her yerde çabucak yıkıldı.

Ateşkes’i takiben, Vvardenfell adası Yüce Haneler tarafından korunulan bazı küçük yerleşmeler gibi dağınık Çorakdiyar kabileleriyle birlikte, Tapınak’ın koruması altına girmiştir. Fakat, ada 3. Çağ 416’ya kadar sivillerin geniş çaplı yerleşmelerine veya Doğu İmparatorluk Şirketi’nin sömürülerine açılmadı.

Anlaşma Şartları

Morrowind’in Şartları

Bunlar genellikle aşağıdaki gibi kültürel ve dinsel şartlardı:

 • Dunmerlar’a kendi kanunlarını ve geleneklerini tanımlama ve muhafaza etme hakkı verilecek
 • Kölelik ve köleliğe karşı olanlara zulüm
 • Yerel Hane muhafızları ve Yüce Hane Kanunları
 • Hane Savaşları ve Morag Tong
 • Dunmeri dini uygulamaları İmparatorluk tarafından bir inanç olarak tanınacak
 • Ölüçağırmanın yasaklanması (ölümle cezanlandırılabilir)
 • Yüce Haneler’e yerel yönetim işlevlerinin çoğu verilecek
 • Vvardenfell Tapınak koruması altında kalacak
 • Tapınak’a dini muhalifler ve Kötü Daedra tapan kimselere uygulanan işkenceler için ceza verilmeyecek
 • Tribunal’in onayladığı şeylere genel olarak karışmama politikası

 

İmparatorluk’un Şartları

Bunlar genellikle aşağıdaki gibi askeri ve ekonomik şartlardı:

 • Morrowind doğrudan İmparator tarafından seçilen bir kuklakral tarafından yönetilecek
 • Numidium sökülecek ve Morrowind’den gizlice parça parça çıkarılıp İmparatorluk’a verilecek
 • İmparatorluk Morrowind’de kalıcı bir askeri kuvvet bulunduracak (adam konuşlandırılmış kaleler dahil)
 • Büyücüler Loncası bütün toplumsal büyüyle alakalı hizmetlerin tekeli olacak
 • Cevher ve dwarven artifaktlarıyla ilginlenilmek üzere bir Imperial tüzüğü hazırlanacak
 • Yüce Hane Kanunları hariç, Morrowind Imperial Kanunları’yla yönetilecek

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: