Anu

Anu ya da Her Şey Anu (Anu the Everything), iki temel güçten biri olan Düzen’in en mükemmel formudur (diğer güç ise Padomay, Düzensizlik’tir). Anu veya farklı isimler altında karşılıkları, her kültürün geleneklerinde bulunur; örneğin Khajiitler, onu “Ahnurr”, “karındaşını” ise “Fadomai” olarak tanırlar.

Hikayeye göre Zaman, iki gücün Karanlık Boşluk’a (Void ya da Darkness) girmesiyle başladı. Aralarındaki etkileşim, Nir ile başlayarak, Yaratılış’a öncülük etti. Anu genelde “eril” olarak tasvir edilirdi ve ilk aşk hikâyesi, dişil olan Nir ile başladı. Padomay, Nir’in Anu’ya olan aşkını kural dışı buluyordu, böylece ilk aşk hikâyesi şiddet ile bitti. Nir, yaralıydı, ölmeden önce Yaratılış’a ait on iki dünya doğurdu. Padomay bu dünyalara saldırdığı ve onları paramparça ettiğinde, Anu onunla mücadeleye girişerek Yaratılış’ı kurtardı ve dünyalardan kalan kalıntıları bir gezegende birleştirerek Nirn’ü oluşturdu.

Padomay, Yaratılış’ı tekrar yok etmeye çalışmak için geri döndüğünde Anu, ikisini de Zaman’ın dışına çekti ve böylece Yaratılış’a karşı olan tehdit sona erdi. Yaratılış, birçok Anuik ve Padomaik ruhlar ile varlığını sürdürmeye devam etti. Padomay ile savaşırken Anu’nun dökülen kanı, yıldızlar hâline geldi ve iki kardeşin karışan kanları Aedraları oluşturdu. Altmer geleneğine göre Anu, kendi ruhunu Anuiel’in içinde canlandırmıştır ve Anui-El, Auri-El olarak kişiselleştirilmiştir.

“Anu’nun ışığına bağlı” olan Anuik esaslı hemen hemen tüm tanrılar, Mundus’un ve Nirn’in oluşturulmasıyla bağlantılıdır. Jyggalag, Anuik olarak da kabul edilebilir; hem Anu, hem de Jyggalag, Düzen’i temsil eder.