Antik Dwemer Hikayeleri 10 – Çeyiz

Kitap Künyesi
Oyunlar : ESO, Morrowind, Oblivion, Skyrim
Çevirmen: Ahmet Sait Akten
Orijinal İsim: Ancient Tales of the Dwemer, Part X: The Dowry

10.Kitap

Ynaleigh, Gunal’daki en zengin toprak sahibiydi ve kızı Genefra ile evlenecek olan kişiye vermek üzere yıllar boyu yüklü miktarda altın biriktirmişti. Kızı evlilik yaşına geldiğinde, altınları güvenli bir yere kilitledi ve kızını evlendirmek istediğini herkese ilan etti. Genefra güzel, alımlı, zeki ve atletik olmasına karşın çok aksi ve huysuz bir kızdı. Bu kötü huyu güzel ve çekici yönlerinin yanında damat adaylarını hiç de rahatsız etmiyordu. Hepsi de Genefra ile evlenip Ynaleigh’in damadı olunca çok büyük bir servete konacaklarını biliyordu. Bu yüzden yüzlercesi Gunal’a gelip saraya akın etti.

Ynaleigh sarayın önündeki kalabalığa hitap etti; “Kızımla evlenecek olan kişi açgözlü olmamalı, kendi zenginliğini kanıtlayıp beni memnun etmeli.”

Bu konuşmadan sonra Ynaleigh’i etkileyemeyeceklerini bilen damat adaylarının büyük bir kısmı hayal kırıklığıyla evlerine döndü. Birkaç gün içinde bazıları gelip gösterişli at arabalarıyla seyahat eden yabancı tüccarlardan aldıkları gümüş işlemeli şık giyisileri takdim ettiler. Ynaleigh’in huzuruna çıkanların hiçbiri Welyn Naerillic kadar şık giyimli değildi. Kimsenin tanımadığı bu genç adam bir çift ejderhanın çektiği siyah renk parlayan bir araba ile geldi. Üzerinde gösterişli bir kıyafet vardı ve Gunal’da daha önce hiç kimsenin görmediği muhteşem bir hizmetçi ordusu ona eşlik ediyordu. Başlarının iki tarafında da gözleri olan hizmetçiler ve ruhcevheri kadar güzel olan cariyeler.

Ama bütün bunlar Ynaleigh için yeterli değildi. Bu yüzden yeni bir karar aldı; “Kızımla evlenecek kişi kendisinin aynı zamanda zeki olduğunu da kanıtlamalı, cahil birini damadım ve iş ortağım olarak görmek istemem”

Bu kararın ilanından sonra zevk ve sefa içerisinde bilgiye hiç kafa yormamış pek çok zengin damat adayını vazgeçti. Yine de birkaç gün boyunca saraya gelip geçmişteki alimlerden alıntılar yaparak, metafizik ve simya hakkındaki düşüncelerini paylaşarak alimliğini kanıtlamaya çalışanlar oldu. Welyn Naerillic de saraya gelip Ynaleigh’e Gunal’ın dışında bir yerde kiraladığı villada bir akşam yemeği teklif etti. Villaya vardıklarında Ynaleigh çok sayıda katibin eski Aldmeri hükümdarlığından kalma eserlerin tercümesiyle uğraştıklarını gördü ve genç adamın saygısız tavırlarına karşın zekasına hayran kaldı.

Yine de Welyn Naerillic’den fazlasıyla etkilense de Ynaleigh’in bir arzusu daha vardı.

“Ben kızımı çok severim,” dedi Ynaleigh. “Ve isterim ki kızımla evlenecek olan kişi onu mutlu etsin. Her kim kızımın yüzünü güldürebilirse, kızım ve büyük hazine onundur.”

Günlerce sırada bekleyen damat adayları, Genefra için şarkılar söylüyor, ona olan bağlılıklarını ilan ediyor ve güzelliğini şiirlerle betimliyorlardı. Depresyonda olan Genefra tüm bu olanlara nefretle bakıyordu. Kızına her daim destek olan Ynaleigh umudunu yitirmeye başladı. Damat adayları bu görevde birer birer başarısız oluyordu. Derken Welyn Naerillic yine ortaya çıktı.

“Kızının gülmesini sağlayacağım,” dedi. “Ben bunu gerçekten yapacağım, kızınızı güldüreceğim ama önce kızınızla nişanlanmama izin verin. Eğer bir saat içerisinde benden hoşlanmazsa, nişan atılabilir.

Ynaleigh kızına baktı. Yüzü hala asıktı ama bu genç adamın teklifinden sonra sanki Genefra’nın gözlerinde bir umut ışığı belirmişti. Daha önce hiçbir damat adayı böyle bir teklifte bulunmadığı için Ynaleigh kabul etti.

“Nişan yeterli değil, hazine ancak düğünden sonra senin olabilir” dedi Ynaleigh.

“En azından hazineyi bir göreyim, olur mu?” diye sordu Welyn.

Hazinenin ne kadar ihtişamlı olduğunu bilmek onu kazanmaya bu kadar yaklaşmış biri için makul bir istekti, Ynaleigh kabul etti. Welyn’e iyice kanı ısınıyordu. Welyn, asık suratlı Genefra ve saray kumandanı sarayın derinliklerine doğru inmeye başladılar. İlk mahzene girmek için bir takım rünik sembollere dokunmak gerekiyordu: tek bir yanlış seçimde zehirli ok fırlatan bir sistem devreye giriyordu. Ynaleigh özellikle sıradaki güvenlik önlemiyle gurur duyuyordu — 18 ayrı tetikleyicisi olan ve içeri girebilmek için hepsinin aynı anda açılması gereken bir kilit sistemi. Bıçaklar kilitleri maymuncukla açmaya çalışanları kesecek şekilde tasarlanmış. Tüm bu engelleri aşıp sonunda hazine odasına ulaştılar.

Bir de baktılar ki içerisi bomboş.

Lorkhan aşkına, içeri hırsız girmiş!” diye feryat etti Ynaleigh. “Ama nasıl olur? Böyle bir şeyi kim yapabilir?”

“Mütevazı ama aynı zamanda da yetenekli bir hırsız çalmıştır,” dedi Welyn. “Kızınıza yıllar boyu deli gibi aşık olan ama hazine ortaya çıkana kadar bir türlü onu etkileme fırsatını bulamayan bir hırsız.”

Bu olanlara inanmakta güçlük çeken Ynaleigh “Demek sendin?” diye bağırdı. Ama sonra çok daha ilginç bir şey oldu.

Genefra gülmeye başladı. Böyle bir hırsızla tanışabileceğini hayal bile edemezdi. Kendini babasının öfke dolu gözlerinin önünde onun kollarına bıraktı. Bir an için, Ynaleigh de gülmeye başladı.

Bir ay içerisinde Genefra ve Welyn evlendi. Fakir ve az bilgiye sahip bir hırsız olmasına rağmen, Ynaleigh yeni damadı ve iş ortağıyla birlikte hazinesinin ne kadar hızlı büyüdüğünü gördükçe hayret ediyordu. Ama bu kadar çok altının nereden geldiğini hiçbir zaman ona sormadı.

Yayımcının Notu:

Damat adaylarını test eden zengin bir adam ya da Kral’ın kızının gönlünü kazanmaya çalışan bir adamın hikayesi çok yaygındır. Mesela, Jole Yolivess’in “Benitah’ın dört damadı” da bu hikayeyi temel alan bir eserdir. Hikâyelerdeki karakterlerin özellikleri Dwemer kültürü ile ilişkilendirilemez. Kimse onların evlilik geleneklerini hatta evlenip evlenmediklerini bile bilmiyor.

Cücelerin nasıl ortadan kaybolduğuna dair garip bir teori ve “Marobar Sul” ile ilgili birkaç hikaye de aslında bu bilinmezlikten geliyor. Bazı Âlimler Dwemerların aslında hiçbir zaman Nirn’den ya da Tamriel kıtasından ayrılmadığına, hala aramızda olduğuna ve bizden gizlendiğine inanıyor. Bu görüşü savunanlar “Azura ve Kutu” hikayesine dayanarak Dwemerların Azura’dan korktuğunu, büyük güçleri anlayamadıklarını ve kontrol edemediklerini ayrıca Azura’nın gazabından korunmak için Chimer ve Altmer’in karakterini ve giyim kuşamını benimsediklerini savunurlar.