Alessia

Aziz Alessia veya Kraliçe Alessia isimleriyle de tanınan Alessia, Birinci Çağ’da Cyrodiil’de Ayleidlere karşı özgürlük isyanının ateşini yakan kişidir. Nede kökenlidir. Onun döneminde Cyrodiil’deki Ayleid elfleri bu bölgede yaşayan insanları köle olarak kullanmaktaydı, Alessia’nın başlattığı isyan ile insanlar özgürlük kazanmış ve Ayleid’leri bölgeden atmıştır. Sonunda Birinci Cyrodiil İmparatorluğu kurulmuş ve Alessia’da bu devletin hükümdarı olarak taç giymiştir. İmparatoriçe olduğunda yeni bir inanç sistemi kurmuştur. Bu inanç sistemi Eight Divines olarak bilinen, kökende İnsan ve Aldmer kültürünün karışımıdır. Alessia ölüm döşeğindeyken kimilerine göre Shezzar kimilerine göreyse Akatosh tarafından azizlik mertebesine yükseltilmiş ve ruhu Amulet of Kings’in içine konulmuştur. İnsanlarla tanrılar arasında iletişim ve yakınlaşma bu sayede gerçekleşir.

Doğumu

Günümüzde Sard olarak bilinen eski adıyla Sardavar Leed denen yerleşim yerinde doğan Alessia, Akatosh ve Aedra’lara; Daedralara tapan Ayleidlerin boyunduruğundan kurtulmak için dua edip yalvarmıştır. 1. Çağın 113 yılında Skyrim’deki Kral Harald burada bulunan Elfleri Skyrim’den sürmüş ve hakimiyeti ele geçirmiştir. Bu sayede Skyrim’in tek ve mutlak hakimi Nordlar olmaktaydı. Aynı devirde Cyrodiil’de bulunan Ayleildler ise bölük pörçük ve şehir devletleri halinde yönetilmekteydi. Skyrimde meydana gelen bu gelişme Alessia’ya ilham vermiştir. Bir diğer önemli nokta ise Tamriel tarihine göre Daedra ve Aedralar bu tarihlerde Nirn’e gidip gelebiliyordu. Yani bir Aedra bir ölümlü ile iletişime geçebilmekteydi. Chimer ırkının bozulup Dunmer olması ve Orsimer ırkının oluşması buna birer örnektir. Kynareth’e tapan Nordlardan etkilenen Alessia’da Kynareth’e tapmış ve yardım dilemiştir. Bunun üzerine Kynareth kendi oğlu olan Morihaus’u göndermiştir. Ayrıca Kynareth Pelinal Whitestrake’i de göndermiştir. Pelinal’in Lorkhan’ın oğlu olduğuna dair söylentiler vardır…

İsyan Başlıyor

1. Çağ 242 yılına gelindiğinde isyan başlamıştı. Güçlü ve vahşi savaşçı Pelinal’in önderliğinde Ayleid yöneticileri vahşice katlediliyordu. Cyrodiil’deki insan orduları Ayleidleri ortada bulunan adaya doğru sürerek ilerleyişine devam etti. White Gold Tower’ın etrafında kalan son Ayleid ordusunu yöneten kişi Umaril the Unfeathered idi. Umaril de Pelinal ve Morihaus gibi kutsal bir kandan geliyordu. Umaril Daedra Lordu Meridia ile bir antlaşma yapmıştır ve Meridia’nın diyarındaki askerler olan Auroranları yönetme hakkı elde etmişti. Savaş başladığında Pelinal uçarak kulenin tepesine gelir ve Umaril’i öldürür. Morihaus’un aşağıda bekleyen ordusu da şehre girer. Fakat Umaril aslında ölmemiştir, ruhu Oblivion’a kaçar ve yüzyıllar sonra geri gelmek üzere orada beklemeye koyulur. Hayatta kalan Ayleid kralları Umaril’in vücudunu 8 parçaya böler hepsi bir parçasını alır, kafasını ise öldüğüne dair kanıt olması için bırakırlar. Umaril’in öldürülmesi isyan ateşini söndürmeye yetmez. Çevre diyarlardaki Ayleid yerleşimleri yağmalanıp yok edilir ve sonucunda Tamriel’da Ayleid kontrolünde hiçbir yer kalmaz. Hayatta kalmayı başaran ufak bir Ayleid azınlığı da Valenwood’a kaçar. Alessia da kurulan krallığın yöneticisi olur.

Yeni bir İnanç

Alessia başa geçtiğinde yaptığı ilk ve büyük yenilik yeni bir inanç sistemi oluşturmaktı. İsyanın başarıya ulaşmasında Skyrim’den gelen yardımcı güçlerin etkisi büyüktü bu yüzden bu yeni din Nord yöneticilerini kızdırmamalıydı. Aynı şekilde kendi halkının da tamamen yabancı olduğu bir inanç sistemi kuramazdı. Sorunun kaynağı Lorkhan’dır. Nordlar Lorkhan’a yada Nord kültüründeki adıyla Shor’a büyük bir sadakatle bağlıydılar, fakat elfler Lorkhan’dan nefret etmekteydi. Her iki tarafın kabul göreceği bir sistem kurmalıydı. Bunun için elflerin inancında olan ve fazla ön planda olmayan Akatosh ile Nord inancında ön planda olan Dibella ve Kynareth’i seçmiştir. Lorkhan mevzusundan kaçınmış ve Eight Divines içine almamıştır. Fakat tamamen de dışlamamıştır. Alessia Lorkhan’ı, Eight Divines’ın kayıp tanrısı olarak tanımlamıştır. Bu şekilde tüm Tamriel’da yayılacak olan yeni bir inanç sistemi doğmuş oldu.

Amulet of Kings

Alessia ölüm döşeğindeyken Lorkhan, yanında Akatosh ile ilgili bir antlaşma getirir. Akatosh kendi kutsal kanını Alessia’ya bahşeder ve Lorkhan’da Alessia’nın ruhunu Amulet of Kings’in içine koyar. Sonrasında Akatosh Oblivion diyarlarını mühürler, böylece Daedra ve Aedralar serbestçe Nirn’de dolaşamayacaktır. Alessia’nın kanından gelenler bu kolyeyi takarak imparatorluk hakkını elinde bulunduracaktır ve kolyenin içinde bulunan kutsal kan sayesinde Tamriel, Oblivion’a karşı güvende olacaktır. Bu kan bağından olanlara Nordlar Dragonborn demiştir.